Przedwojenna, secesyjna kamienica przy ulicy Zachodniej 76 odzyska swój dawny blask źródło: lodz.pl

Przedwojenna, secesyjna kamienica przy ulicy Zachodniej 76 odzyska swój dawny blask

Orzech
Orzech
REKLAMA
Secesyjna, przedwojenna kamienica przy ul. Zachodniej odzyska dawny blask. W jej wnętrzach powstanie otwarta dla każdego biblioteka dedykowana historii Łodzi.
Pod numerem 76 w kameralnym, secesyjnym budynku powstanie nowa biblioteka miejska. W tym tygodniu zostanie podpisana umowa z wykonawcą, który niebawem wejdzie na plac budowy.
– Często jest tak, że to miasto musi dać sygnał do większej zmiany. Ten pierwszy impuls. Mamy nadzieję, że tak będzie również w tym wypadku. Ulica Zachodnia od lat nie mogła się pozbierać po wyburzeniach frontowych kamienic na potrzeby jej poszerzenia. Dzisiaj podejmujemy to wyzwanie i zaczynamy zmiany tej części centrum. Zaczynamy od secesyjnej perełki ukrytej pośród szczytowych ścian oficyn. Ten przepiękny budynek odzyska swój blask, w dodatku będzie to ogólnodostępna przestrzeń nowej biblioteki z ogrodem dookoła – mówi Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.
Secesyjna kamienica została wybudowana w pierwszych latach XIX wieku. Od powstania służyła jako mieszkalna. Po remoncie zmieni się w miejsce dostępne dla wszystkich mieszkańców. Tak, jak i inne biblioteki, ta również będzie tematyczna.
– Biblioteka będzie ukierunkowana na tematykę łódzką – mówi Paweł Braun, dyrektor Biblioteki Miejskiej w Łodzi. – Księgozbiór będzie profilowany pod kątem publikacji dotyczących architektury i historii miasta oraz światowych trendów w planowaniu przestrzeni miejskiej. Mamy nadzieję, że w pięknej, secesyjnej kamienicy przy Zachodniej 76, stworzymy miejsce spotkań dla łodzian. Biblioteka ta będzie miejscem organizacji wykładów i prelekcji poświęconych historii miasta, warsztatów plastycznych, których głównym tematem jest miasto, a także spotkań autorskich.
Kamienica ta uchodzi za perłę secesji. Elewację oraz wnętrza wybudowanej w pierwszych latach XX w. kamienicy zdobią przepiękne motywy roślinne, pośród których zobaczymy m.in. laskę Hermesa.
REKLAMA
Tynk na elewacji zmienia kolor od gładkiego i jasnego po ciemniejszy żłobkowany. Klatkę schodową oraz wnętrza zdobią liczne sztukaterie secesyjne.
Remont konserwatorski zabytku i jej wyposażenie będzie kosztowało 6 milionów złotych. – Pod koniec 2020 roku podpisaliśmy umowę z zarządem województwa na dofinansowanie inwestycji. Z 6 milionów złotych, które wydamy na inwestycję, 4 miliony dostaniemy z Unii. Jeszcze w marcu chcemy ogłosić przetarg na budowę – mówi prezydent Zdanowska. – Chcemy, aby ta inwestycja była początkiem wielkich przemian ulicy Zachodniej. Dla tego obszaru mamy już plany miejscowe, które jasno wskazują możliwości inwestowania. Potężnym kołem zamachowym zmian będzie też niewątpliwie rozpoczynająca się budowa tunelu i stacji Śródmieście tuż obok. Wierzę, że zbudujemy tu kawałek fajnego miasta. 
Całkowita wartość projektu wynosi 6 114 745,91 PLN
Wartość przyznanego dofinansowania ze środków UE wynosi 4 034 570,20 PLN
Remont rozpocznie się w listopadzie. Koniec prac przewidywany jest na lato 2023.
Źródło: Urząd Miasta Łodzi

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA