Kolejny wrocławski dworzec w 12 miesięcy odzyska dawny blask

Kolejny wrocławski dworzec w 12 miesięcy odzyska dawny blask

Wrocław
REKLAMA

PKP właśnie podpisało umowę na modernizację dworca Wrocław Brochów. Prace budowlane ruszą lada dzień. W ramach inwestycji odtworzony zostanie między innymi historyczny zegar, renowacji będzie poddana elewacja i pomieszczenia wewnętrzne. Całość zyska żywe kolory.

 

Z trzech ofert, które wpłynęły w przetargu wybrano ofertę firmy Stanbud z Brzeska, która wykona modernizację dworca Wrocław Brochów za 1,8 miliona złotych. Inwestor podpisał już umowę z wykonawcą. W tym tygodniu firma Stanbud rozpoczęła organizowanie zaplecza budowy i po jego ukończeniu przystąpi do prac budowlanych mających na celu modernizację obiektu.

W ramach modernizacji obiekt, który powstał w 1896 roku odzyska swój dawny blask. Poprawie ulegnie komfort korzystania przez podróżnych z dworca. Z kolei poprzez zainstalowanie systemu monitoringu polepszy się bezpieczeństwo na dworcu i w jego najbliższym otoczeniu.
Wyremontowane zostaną wszystkie pomieszczenia ogólnodostępne, a także komercyjne. W holu dworca, który będzie pełnił jednocześnie funkcję poczekalni podróżni będą mogli poczekać na przyjazd pociągu na drewnianych ławkach. W budynku wybudowane zostaną całkowicie nowe toalety, również dla osób niepełnosprawnych. Na dworcu znajdzie się również pomieszczenie kasy biletowej.
Resztę przestrzeni przeznaczono na posterunek Straży Ochrony Kolei, a także powierzchnie komercyjne. Z kolei na pierwszym piętrze budynku przewidziano pomieszczenia biurowe. Prace modernizacyjne wewnątrz obiektu uwzględniają również remont klatek schodowych, piwnic, a także ocieplenie budynku od wewnątrz. Wymienione zostaną również instalacje, a także stolarka okienna i drzwiowa.
REKLAMA
Dworzec Wrocław Brochów odzyska swój blask również od zewnątrz. Gruntownej renowacji zostanie poddana elewacja, a także występujące na niej sztukaterie oraz drewniane elementy konstrukcji szachulcowej (w górnej części budynku). Na frontowej elewacji zostanie odtworzony historyczny zegar z rzymskimi cyframi i stylizowanymi wskazówkami. Renowacji zostaną poddane również balustrady i część zabytkowych krat okiennych, a także granitowe schody wejściowe. Tuż przy nich powstanie pochylnia, dzięki której osoby niepełnosprawne dostaną się do budynku dworca. Całkowicie na nowo została zaprojektowana iluminacja obiektu.
Estetyzacji zostanie poddany plac przed dworcem, gdzie na nowo zostanie ułożony chodnik, a także zostanie wytyczonych dziesięć miejsc postojowych. W tym jedno dla osoby niepełnosprawnej. - Inwestycja będzie finansowana ze środków własnych PKP S.A. i budżetowych. Planowany termin zakończenia modernizacji to jesień 2012 - mówi Bartłomiej Sarna, rzecznik prasowy PKP S.A we Wrocławiu.
Przypomnijmy, że dworzec Wrocław Brochów jest siódmym z małych wrocławskich dworców, które zostały poddane w ostatnich latach modernizacji. Wcześniej PKP S.A. wyremontowało dworce Wrocław Żerniki, Wrocław Psie Pole, Wrocław Kuźniki, Wrocław Pracze, Wrocław Leśnica i Wrocław Mikołajów. W trakcie modernizacji jest też największy z wrocławskich dworców - Wrocław Główny.
Dworzec Wrocław Brochów:
Budynek dworca Wrocław Brochów powstał w 1896 roku z uwagi na powstanie na Brochowie dużego osiedla kolejowego związanego z rozwijającym się i jednym z największych węzłów towarowych na wschodzie Niemiec. Dworzec jest ceglany, natomiast w partiach górnych i szczytowych w konstrukcji szachulcowej wypełnianej cegłą. W 1984 roku obiekt został wpisany do rejestru zabytków.
Autor: mat. pras./jg

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA