Trwa remont zabytkowego gmachu dawnego banku na Starym Mieście. Powstaną w nim biura i usługi fot. Jakub Zazula

Trwa remont zabytkowego gmachu dawnego banku na Starym Mieście. Powstaną w nim biura i usługi

FILM + ZDJĘCIA
Orzech
Orzech
REKLAMA
Kolejny zabytkowy, okazały, przedwojenny budynek w centrum Wrocławia odzyska swój dawny blask. Trwają prace remontowe i rewitalizacyjne w zabytkowym budynku na rogu ulic Gepperta i Kazimierza Wielkiego. W ramach przedsięwzięcia gruntownie zostanie odnowiona zarówno elewacja, jak i wnętrze obiektu.
Po przeprowadzonym remoncie elewacja budynku odzyska dawny, jasny, naturalny kolor piaskowca. Ze względu na zły stan techniczny dachu, po rozszerzeniu pozwolenia inwestor planuje wykonać nowe pokrycie wraz ze wszystkimi detalami architektonicznymi.
Zabytkowy budynek dawnej siedziby przedwojennego Śląskiego Ziemskiego Banku Kredytowego przy ul. Gepperta 4 we Wrocławiu powstał w latach 1889-91. Ostatnio znajdował się w nim Bank PKO. W 2017 roku ten okazały gmach został kupiony przez wrocławską spółkę ARA Nieruchomości GRASS. Inwestor ten zamierza przystosować ten zabytkowy budynek do dwóch nowych funkcji. Na parterze planowane jest ulokowanie części usługowej, wraz z zapleczem, które znajdować się będzie w piwnicy. Na pozostałych kondygnacjach ulokowane zostaną powierzchnie biurowe.
Nowy właściciel planuje również wybudowanie w budynku windy, której wcześniej nigdy w nim nie było. Zamierza także dostosować cały obiekt do potrzeb osób niepełnosprawnych. W ramach prac przeprowadzanych w pomieszczeniach tego zabytkowego gmachu powstanie też nowoczesna wentylacja z klimatyzacją. W chwili obecnej prace wewnątrz budynku skupiają się na wykonaniu izolacji przeciwwilgociowych i przeciwwodnych w piwnicach.
fot. Jakub Zazula
fot. Jakub Zazula
fot. Jakub Zazula
REKLAMA
Pracom konserwatorskim poddany zostanie piękny, stary skarbiec, w którym po remoncie urządzona zostanie sala konferencyjna dla przyszłych najemców budynku.
Renowację zabytkowego budynku przy ul. Gepperta 4 prowadzi grupa firm. Inwestorem jest spółka ARA Nieruchomości "GRASS" sp. z o.o. z Wrocławia. Za projekt architektoniczny odpowiedzialna jest Pracownia Architektoniczna Archikon Anna Kościuk
Wykonawcą rewaloryzacji elewacji jest Przedsiębiorstwo Budowlano-Konserwatorskie Castellum sp. z o.o. z Wrocławia. Inwestorem Zastępczym jest Andrzej Palczak z Centrum Realizacji Architektury CReAr.
fot. Jakub Zazula
fot. Jakub Zazula
Zabytkowy gmach przy ul. Gepperta 4 przed rozpoczęciem prac remontowych:
Foto: Andrzej Otrębski - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=28154248

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA