Wrocław: Ruszyła nadbudowa zabytkowego gmachu banku na Starym Mieście fot. Filip Heliasz

Wrocław: Ruszyła nadbudowa zabytkowego gmachu banku na Starym Mieście

Mariusz Bartodziej
Mariusz Bartodziej
REKLAMA
Firma Dolnośląskie Inwestycje z Wrocławia odkupiła XIX-wieczną nieruchomość przy ulicy Wita Stwosza od PKO Banku Polskiego w 2018 roku. Zapłaciła około 20 milionów złotych. Od kilku miesięcy miała tam funkcjonować galeria restauracji.
Na budynku przy ul. Wita Stwosza 33-35 na Starym Mieście pojawiła się tablica informacyjna. Zgodnie z nią 9 grudnia rozpoczął się remont, przebudowa i rozbudowa z nadbudową obiektu biurowego wraz ze zmianą jego funkcji na biurowo-usługowy. Prace mają potrwać do 31 grudnia 2022 roku. Projekt przygotowała pracownia Łapacz Winkowski Architekci Sp. j. Generalnym wykonawcą zostało Wrocławskie Centrum Inwestycyjne Sp. z o.o. S.K.A. Deweloper, Dolnośląskie Inwestycje S.A., nie odpowiada na nasze pytania.
fot. investphoto.pl

Miała już działać galeria restauracji

Budowla powstała w 1899 roku jako siedziba dawnego Śląskiego Towarzystwa bankowego. Od 2017 roku znajduje się w rejestrze zabytków. Jego łączna powierzchnia wynosi nieco ponad 6 tys. mkw. z podziałem 1,3 tys. na piwnicę, 1,44 tys. na parter, 1,31 tys. na pierwsze piętro, 1,1 tys. na drugie oraz 913 mkw. na poddasze. Obiekt znajduje się na działce o pow. prawie 2,2 tys. mkw.
Jeszcze w ubiegłej dekadzie był to I oddział PKO BP we Wrocławiu. Bank poinformował o chęci jego sprzedaży już w połowie 2015 roku (przeniósł się do nowej siedziby przy ul. Piotra Skargi 1). W marcu dwa lata później ogłosił przetarg, a po dwóch miesiącach go rozstrzygnął. W czerwcu doszło do zawarcia przedwstępnej umowy, a w grudniu tej właściwej. Koszt transakcji wyniósł około 20 mln zł.
fot. Filip Heliasz
REKLAMA
Nowym właścicielem zostały Dolnośląskie Inwestycje. W styczniu 2018 roku otrzymały (po ponad czterech miesiącach) pozwolenie na remont, przebudowę i rozbudowę banku na centrum gospodarczo-kongresowe o kubaturze 4 567 metrów sześciennych. Zgodnie z nim w środku mają powstać restauracje, biura oraz pomieszczenia konferencyjne, a dziedziniec zostanie przykryty dachem.
Firma Granice Smaku, zajmująca się poszukiwaniem najemców, poinformowała w listopadzie 2017 roku, że budynek przy ul. Wita Stwosza ma stać się w 2019 r. galerią restauracji. Do tego jednak nie doszło, a domena internetowa Granic Smaku została wystawiona na sprzedaż.

Ponadstuletni hotel do modernizacji

Przy ul. Wita Stwosza szykuje się przebudowa jeszcze jednego zabytku. Rafin Developer Sp. z o.o. odkupił hotel Lothus od Politechniki Wrocławskiej trzy lata temu. Zapłacił 13 mln zł. Zamierza go rozbudować i nadbudować, by odtworzyć przedwojenną bryłę. Ponadto podwyższy klasę obiekty z trzech do czterech gwiazdek. O szczegółach pisaliśmy w maju 2018 roku. 6 września 2019 r. dostał pozwolenie na budowę.
fot. Mariusz Bartodziej
Materiały inwestora

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA