W dawnym ośrodku OSP w Piasecznie powstanie galeria sztuki źródło: materiały inwestora

W dawnym ośrodku OSP w Piasecznie powstanie galeria sztuki

Klaudia Nowicka
Klaudia Nowicka
REKLAMA
W tym roku gmina Piaseczno planuje wykonać dokumentację projektową inwestycji i uzyskać pozwolenie na budowę. Przebudowa strażnicy Ochotniczej Straży Pożarnej rozpocznie się prawdopodobnie w przyszłym roku i obciąży gminny budżet na około 3 mln złotych. 
Władze długo nie potrafiły znaleźć zastosowania dla strażnicy OSP z 1926 roku. Budynek został objęty opieką konserwatora zabytków. Gmina wystąpiła z prośbą o pomoc do studentów Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania. Studenci przedstawili kilka projektów, które zakładały głownie rozbudowę gmachu. W prawie każdym projekcie uczniowie sugerowali dobudowanie piętra i wykorzystanie powierzchni pod ziemią. Dodatkowo w kilku projektach zawarto pomysł na powstanie w budynku kawiarni, biblioteki, przestrzeni dla przeprowadzania warsztatów, muzeum pożarnictwa czy niewielkiej sali kinowej. Daniel Putkiewicz, który pełni w gminie funkcję wiceburmistrza, podjął decyzje o opublikowaniu wszystkich propozycji, aby mieszkańcy mogli zapoznać się z koncepcjami i zasugerować uwagi. 
Projekt przebudowy budynku jest w trakcie przygotowania. W tegorocznym budżecie zaplanowano także środki na opracowanie dokumentacji projektowej. Gmina planuje uzyskać pozwolenie na budowę. 
materiały inwestora
REKLAMA
fot. Klaudia Nowicka
O wyborze przeznaczenia gmachu zdecydowały wyniki ankiety przeprowadzonej wśród mieszkańców miasta. Wiele osób głosowało za tym, aby miejsce było związane z kulturą, ale z zachowaniem zabytkowego charakteru obiektu. Władze chcą, aby miejsce stało się wizytówką i poprawiło estetykę architektury znajdującej się w centrum miasta. 
Obiekt ma zostać przekształcony w miejską galerię sztuki, dlatego desing będzie nowoczesny. Elewację budynku pokryją płyty włókno-cementowe oraz elementy naturalnego drewna. W holu będzie kawiarnia i punkt informacyjny. Główna przestrzeń ekspozycyjna ma znajdować się w starym budynku. Duże dzieła mają być prezentowane w holu, wysokim na dwa piętra. Księgozbiór oraz czytelnia umieszczone będą na antresoli. Po przebudowie powierzchnia użytkowa obiektu ma wynieść niespełna 400 mkw.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA