Warszawa: W zabytkowym sierocińcu powstaje Szkoła Muzycznaźródło: Materiały inwestora

Warszawa: W zabytkowym sierocińcu powstaje Szkoła Muzyczna

REKLAMA
Zabytkowy budynek dawnego sierocińca na Starym Mokotowie przy ulicy Rakowieckiej zostanie odnowiony. Na tyłach powstaje nowe skrzydło, wraz z nowoczesną salą koncertową. Mieścić się tu będzie Zespół Państwowych Szkół Muzycznych.

Zabytkowy neogotycki gmach został wybudowany w latach 1899-1901 dla Warszawskiego Towarzystwa Dobroczynności. Przed wojną działały w budynku męskie gimnazjum oraz sierociniec dla dziewcząt, od wielu lat niszczał i stał pusty ze względu na fatalny stan.
Ministerstwo Kultury postanowiło odkupić zabytek od miasta, wyremontować i rozbudować, aby można było urządzić w nim siedzibę Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych.
Inwestycję przy ulicy Rakowieckiej zaprojektowała wybrana w konkursie, ciesząca się uznaniem, pracownia architektoniczna Tomasza Koniora z Katowic. Biuro na swoim dorobku ma m.in. obsypaną nagrodami realizację siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.
REKLAMA
Projekt przewiduje remont zabytkowego gmachu dawnego sierocińca wraz z jego adaptacją. Od ulicy Rakowieckiej projektanci zaplanowali obniżający się plac w kierunku zaadaptowanych sutener. Zabytek ma pełnić rolę bramy, przez którą przechodzić się będzie do dalszej części kompleksu. Znajdzie się przeszklony atrium, które posłuży również za dziedziniec, części wspólnej oraz foyer sali koncertowej, będącej sercem nowego skrzydła.
Sala koncertowa będzie miała znakomitą akustykę, kształt walca lub dzwonu. Katowiccy architekci zaprojektowali ją wspólnie z Yasuhisą Toyotą z firmy Nagata Acoustics. Widownia pomieści 300 osób. 
Nowa szkoła ma być gotowa we wrześniu 2019 roku. Koszt inwestycji wynosi 57 milionów złotych.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA