Wrocław: Opóźnienie w przebudowie dawnego budynku Banku Śląskiego. Zamieni się w biurowiec Centric fot. investphoto.pl

Wrocław: Opóźnienie w przebudowie dawnego budynku Banku Śląskiego. Zamieni się w biurowiec Centric

WIZUALIZACJE
Mariusz Bartodziej
Mariusz Bartodziej
REKLAMA
Roboty budowlane, obejmujące m.in. nadbudowę, miały ruszyć rok temu. Obiekt położony w zabytkowym sąsiedztwie przy ulicy świętej Katarzyny wciąż jednak się nie zmienia. Inwestor tłumaczy to m.in. potrzebą zdobycia dofinansowania. Chce stworzyć biurowiec o powierzchni użytkowej przekraczającej 4 tysiące metrów kwadratowych.
Firma SK 16 Sp. z o.o. nie rozpoczęła planowanych prac nad dawnym budynkiem Banku Śląskiego przy ul. św. Katarzyny 16 na Starym Mieście. Tłumaczy, że ich start jest uzależniony m.in. od zdobycia kredytu. By go uzyskać, zabiega o pozyskanie najemców i podpisanie z nimi umów typu pre-lease (wynajem powierzchni jeszcze przed lub w trakcie realizacji inwestycji). Wyjaśnia, iż jest to trudne zadanie z uwagi na powiększanie się wrocławskiego rynku biurowego co roku o dziesiątki tysięcy mkw. (w czerwcu pisaliśmy, że w sumie jest to już ponad milion mkw.).
fot. investphoto.pl

Zmian nie będzie

Inwestor nie zmienił projektu. W kwietniu ubiegłego roku otrzymał pozwolenie na przebudowę i rozbudowę istniejącego budynku biurowego przy ul. św. Katarzyny 16, wraz z częściową nadbudową. Projekt przygotowała pracownia Lebu Sp. z o.o. Zarządzać obiektem będzie wrocławska spółka Prime Project Sp. z o.o.
Centric ma pełnić funkcję biurowo-usługową, w układzie open space. Powierzchnia użytkowa siedmiokondygnacyjnego (w tym jedna podziemna) budynku wyniesie ok. 4,1 tys. mkw. Inwestor zamierzał rozpocząć prace budowlane w III kwartale 2018 roku i zakończyć je w ciągu dwóch lat.
Materiały inwestora

Będzie rozbudowa i nadbudowa

Istniejący budynek ulegnie częściowo przebudowie, która pozwoli zachować proporcje, materiały oraz główne elementy kompozycyjne istniejącego budynku, takie jak: bryła, czterospadowy dach od strony ulicy świętej Katarzyny, podział poziomy i pionowy elewacji, rytm okien oraz wejście w elewacji frontowej. Cześć budynku od strony dziedzińca zostanie rozbudowana i nadbudowana – wyjaśnia inwestor.
REKLAMA
Łącznik obu części obiektu ponad gzymsem dachowym będzie wykończony w szkle. Chęć nadbudowy wynika z wykorzystania możliwości ujętych w MPZP, tak by osiągnąć możliwie największą powierzchnię użytkową.
Materiały inwestora
Z uwagi na historyczne i zabytkowe sąsiedztwo i fakt, że budynek jest częścią historycznego układu urbanistycznego, projektant w pełni dostosował się do zapisów planu miejscowego oraz zaleceń konserwatora zabytków. Zaproponował rozwiązania architektoniczne mające na celu uzupełnienie zabudowy w taki sposób, aby obiekt po przebudowie nie zdominował sąsiedniej zabudowy, a tylko wpisał się pomiędzy dwa zabytkowe obiekty o konstrukcji gotyckiej – tłumaczy inwestor.
Materiały inwestora

Nowy biurowiec i apartamentowiec w sąsiedztwie

Za to wkrótce najemcy wprowadzą się do nowego biurowca po drugiej stronie ulicy. Skanska Property Poland odda Nowy Targ do użytku w sierpniu. Część biurowa, ok. 22 tys. mkw., jest od czerwca w pełni wynajęta. Do tego dojdą lokale usługowe na parterze.
fot. PPREZESS
mat. inwestora
Pod nazwą Nowy Targ powstaje także po sąsiedzku, przy ul. Jodłowej, apartamentowiec. Realizuje go Przedsiębiorstwo Budowlano-Konserwatorskie Castellum Sp. z o.o. Prace mają zakończyć się jeszcze w tym roku. Będzie dostępnych ponad 30 apartamentów, w tym dwupoziomowy penthouse o pow. 120 mkw. O szczegółach pisaliśmy w czerwcu ubiegłego roku.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA