DODAJ

Wrocław: Miasto sprzedaje zabytkową kamienicę w ścisłym centrum

Kamienice i zabytki / Wrocław
Wrocław: Miasto sprzedaje zabytkową
Mariusz Bartodziej
2018-05-25 09:19:42
Urzędnicy oczekują co najmniej ponad 3 mln zł za nieruchomość znajdującą się przy ulicy Szewskiej. Nie ustalili jeszcze daty przetargu. Nowy właściciel będzie mógł przeznaczyć ją m.in. na cele mieszkalne.

Magistrat ogłosił 6 kwietnia zamiar sprzedaży zabudowanej działki przy ul. Szewskiej 35, o powierzchni 168 mkw. Stoi na niej trzykondygnacyjna, podpiwniczona kamienica. Znajdują się w niej 3 lokale mieszkalne i 2 użytkowejeden z nich jest zajęty przez ksero. Jej powierzchnia wynosi 296 mkw. Została wpisana do rejestru zabytków w 1970 roku.

Urząd miasta nie wyznaczył jeszcze daty przetargu. Znamy za to cenę wywoławczą – 3,9 mln zł zwolnione z podatku VAT. Wartość gruntu stanowi 19,02 procent tej kwoty. Pozostałą część stanowi budynek. W związku z jego wpisem do rejestru zabytków urzędnicy obniżą jego cenę o 30 procent. Plan miejscowy przewiduje utworzenie w nim obiektów nauki i szkolnictwa wyższego, usług centrotwórczych i mieszkań.

UM Wrocławia


Zabytek na sprzedaż także w Leśnicy

Magistrat zamierza sprzedać zabytkową nieruchomość również w Leśnicy. Powierzchnia działek nr 20/2 oraz 23/2, znajdujących się przy ul. Skoczylasa 10, wynosi 567 mkw. Mieści się na nich budynek willowy wybudowany w 1900 roku, przeznaczony do remontu. Nie jest objęty planem miejscowym, ale znajduje się w gminnej ewidencji zabytków. Z tego powodu przyszły właściciel będzie musiał konsultować się z konserwatorem zabytków.

UM Wrocławia


Przetarg na sprzedaż działki w centrum już wkrótce

W prywatne ręce przejdzie też nieruchomość położona przy ul. Więziennej 17. Urzędnicy ogłosili przetarg w połowie marca. To teren o powierzchni 478 mkw. Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego jest przeznaczony pod obiekt hotelowy z salami konferencyjnymi

Cena wywoławcza to 1,4 mln złotych, a chętni na składanie ofert mają czas do 14 czerwca.

fot. Tomasz Matejuk


Po sąsiedzku natomiast Uniwersytet Wrocławski próbuje sprzedać hotel Zaułek. Informowaliśmy o tym w marcu.

Rewitalizacje w ścisłym centrum

Deweloperzy już prowadzą bądź planują rewitalizację obiektów mieszczących się w centrum Wrocławia. W tym tygodniu informowaliśmy o planach Rafin Developer Sp. z o.o. Zamierza przywrócić przedwojenną bryłę zabytkowego hotelu Lothus przy ul. Wita Stwosza, który kupił za 13 mln zł.

Materiały inwestora


Przebudowany i rozbudowany zostanie również dawny budynek Banku Śląskiego przy ul. św. Katarzyny 16. O szczegółach biurowca Centric pisaliśmy w maju.

Materiały inwestora