Kraków: Bank Pekao sprzedaje zabytkową kamienicę na Rynku. Oczekuje kilkudziesięciu milionówźródło: Bank Pekao

Kraków: Bank Pekao sprzedaje zabytkową kamienicę na Rynku. Oczekuje kilkudziesięciu milionów

Mariusz Bartodziej
Mariusz Bartodziej
REKLAMA
Czteropiętrowa nieruchomość składała się pierwotnie z dwóch oddzielnych budynków. Pierwszy z nich sięga średniowiecza. Prawo pierwokupu ma miasto. Właściciel chce otrzymać co najmniej 40 milionów złotych.
Bank Pekao S.A. postanowił sprzedać zabytkową, czteropiętrową nieruchomość biurowo-usługową przy Rynku Głównym 31 (przy zbiegu z ulicą Szewską) w Krakowie. Jej powierzchnia użytkowa wynosi 3 012 mkw. Stoi na dwóch działkach o pow. 676 mkw. Właściciel oczekuje co najmniej 40 milionów złotych (zwolnione z podatku VAT).
Nieruchomości zbywane są w trybie postępowania ofertowego. Termin i cena sprzedaży będą wynikały z efektów tego postępowania – wyjaśnia nam Marcin Starkowski z Banku Pekao.
Bank Pekao
Bank Pekao
Antoni Malec, dyrektor departamentu restrukturyzacji nieruchomości w Banku Pekao, przekonuje, że to prawdziwa okazja dla inwestorów. – Budynek może pełnić funkcję biurową, handlową, usługową, w tym hotelową czy też aparthotelową.
Bank zakłada zwrotny najem powierzchni w obiekcie. Warunki ustali na późniejszym etapie postępowania.
REKLAMA
Bank Pekao
Bank Pekao

Kilkusetletnie zabytki

Sprzedawaną nieruchomość tworzą dwa budynki. Pierwszym jest Kamienica Tenczerowska, o której najstarsze wzmianki sięgają 1311 roku. W XVI wieku doszło do pożaru, a od roku 1770 funkcjonowała w niej w niej jedna z najstarszych kawiarni w Krakowie. Obiekt zburzono w 1913 roku i odbudowano po dwóch latach.
Bank Pekao
Bank Pekao
Drugi budynek składa się z części południowej (Kamienica Wolfklajanowska) i północnej (Kamienica Sznukowska). Nazwa "Pod Trzema Gwiazdami" wywodzi się z godła zdobiącego dawniej budowlę. Do scalenia obu fragmentów doszło w latach 40. XVIII wieku. W kolejnym stuleciu mieściła się tu znana pasmanteria. W latach 1881-1901 przeprowadzono gruntowną modernizację (zachowała się neoklasycystyczna fasada), a w drugiej połowie XX w. kamienicę adoptowano na potrzeby banku. Budynek został nadbudowany o czwarte piętro i połączony z Kamienicą Tenczerowską.
Bank Pekao
Bank Pekao

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA