Panele słoneczne dla szkół w Łodzi. Nawet 393 nowych instalacji w mieście! Trwa montażlodz.pl

Panele słoneczne dla szkół w Łodzi. Nawet 393 nowych instalacji w mieście! Trwa montaż

Orzech
Orzech
REKLAMA

Pierwsze instalacje fotowoltaiczne, w ramach miejskiego programu instalacji paneli słonecznych, zostały już założone. Robotnicy właśnie kończą prace w żłobku nr 7 przy ul. Szpitalnej 11, żłobku nr 22 przy ul. Lelewela 11, Domu Pomocy Społecznej przy ul. Rudzkiej 56, 5. Domu Pomocy Społecznej przy ul. Podgórnej 2/4 oraz w DPS "Dom Kombatanta" przy ul. Przyrodniczej 24. Oznacza to aż 393 nowych instalacji paneli słonecznych w Łodzi.

Obecnie trwa procedura odbiorowa wykonanych instalacji, które zostały zgłoszone do Straży Pożarnej oraz Państwowej Grupy Energetycznej. Ich uruchomienie nastąpi po akceptacji wniosku, podpisaniu umowy o odkup energii oraz wymianie licznika, planowane jest na kwiecień tego roku.

Ponadto, właśnie rozpoczynają się prace w Domu Pomocy Społecznej przy ul. Sierakowskiego 65, w Domu Pomocy Społecznej przy ul. Spadkowej 4/6 oraz w Domu Pomocy Społecznej przy ul. Rojnej 15. Realizacja całego programu przyniesie łącznie ponad milion złotych oszczędności rocznie.

Panele fotowoltaiczne pojawią się na 59 miejskich placówkach – przedszkolach, szkołach, żłobkach i domach pomocy. To pozwoli odczuwalnie zmniejszyć rachunki za energię elektryczną.

lodz.pl
lodz.pl
REKLAMA
lodz.pl

Jedną ze szkół, która już może się pochwalić skutecznością paneli fotowoltaicznych, jest IX LO im. Jarosława Dąbrowskiego w Łodzi. – Panele sprawdzają nam się świetnie i, co dla nas bardzo ważne, są doskonałym pretekstem edukacyjnym. Prowadzimy spotkania i warsztaty z uczniami i na własnym przykładzie zachęcamy do kolejnych ekologicznych działań – mówi Agnieszka Katarzyna Gębora, dyrektor liceum.

Łódź chce wdrażać jak najwięcej ekologicznych rozwiązań w zakresie produkcji i wykorzystania energii. Fotowoltaika to przyjazny środowisku sposób na uniknięcie podwyżek cen prądu. Prosty schemat przetworzenia energii ze słońca na energię elektryczną wykorzystywany jest na całym świecie.

O 27% mniejsza emisja CO2

Panele zostaną umieszczone na dachach budynków, gdzie nastąpi przechwytywanie energii słonecznej, a następnie przetwarzanie jej w energię elektryczną na potrzeby poszczególnych obiektów. Wielkość instalacji zostanie odpowiednio dopasowana do wybranych placówek. Koszt montażu to ok. 10 milionów złotych, a czas zwrotu to ok. 10 lat. Dzięki realizacji programu emisja gazów cieplarnianych z tych placówek obniży się o ok. 27%.

Źródło: Urząd Miasta Łodzi

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA