PGZ S.A. i HSW S.A. z kolejnym wielkim kontraktem. BWP Borsuki dla polskiej armii Fot. PGZ S.A.

PGZ S.A. i HSW S.A. z kolejnym wielkim kontraktem. BWP Borsuki dla polskiej armii

FILMY
Orzech
Orzech
REKLAMA

27 marca w Warszawie Agencja Uzbrojenia oraz przedstawiciele Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. i Huty Stalowa Wola S.A. podpisali kontrakt na dostawę pierwszej partii bojowych wozów piechoty Borsuk dla Wojska Polskiego. To historyczny moment, który oznacza przeskok technologiczny naszej armii.

Podpisana umowa opiewa na 111 egzemplarzy bojowego wozu piechoty Borsuk, które trafią do jednostek wojskowych w latach 2025-2029. Jej wartość przekracza 6,5 mld zł.

– To jest wielki moment. To jest coś, na co czekały można powiedzieć kolejne roczniki Wojska Polskiego, kolejne osoby, które pracowały nad przygotowaniem Borsuka – nad jego pełną gotowością, nad możliwością zakupu przez Wojsko Polskie. W 2014 roku zostaje podjęta decyzja o badaniach i budowie polskiego BWP, który będzie miał pełne zdolności i będzie wytwarzany w Polsce. (…) Dzisiaj jest już on przedmiotem podpisanej umowy. Staje się to faktem, staje się to działaniem, na które tak bardzo czekaliśmy. (…) 6,5 miliarda, bo to jest wartość kontraktu na zakup 111 Borsuków, to kwota, która trafia do Huty Stalowa Wola, ale też do kooperantów tego projektu – mówił podczas podpisania umowy na dostawy Borsuków wicepremier Władysław Kosiniak – Kamysz.

Fot. J. Faraś / HSW S.A.
Fot. J. Faraś / HSW S.A.

Uczestniczący w uroczystości podpisania kontraktu ministrowie aktywów państwowych Jakub Jaworowski oraz spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak oraz wiceministrowie obrony narodowej Paweł Bejda i Cezary Tomczyk w swoich wystąpieniach podkreślali, że to całkowicie polska konstrukcja, która powstała w niespełna 11 lat, jako owoc współpracy przemysłu państwowego i prywatnego, wspomaganych przez ośrodki naukowe i instytuty badawcze.

Tę historyczną – nie tylko z punktu widzenia wojska – umowę ze strony przemysłu podpisali prezes PGZ S.A. Krzysztof Trofiniak i prezes HSW S.A. Wojciech Kędziera.

– Jestem niezmiernie dumny z dzisiejszego dnia. Zawarliśmy dziś pierwszą umowę wykonawczą na dostawę wozów, tak długo oczekiwanych i pożądanych przez Wojsko Polskie. Jestem pewien, że ten dzień przejdzie do historii nie tylko polskiego wojska, ale także całej polskiej zbrojeniówki – podkreślił w swoim wystąpieniu prezes Krzysztof Trofiniak.

Przypomniał, że w pracach nad tym produktem, w zakresie podwozia oraz systemu wieżowego, uczestniczyło ponad 20 polskich firm.

– Borsuk wprowadza armię w XXI wiek, który rozpoczął się również realizacją innych projektów, jak systemy radarowe, Rosomak, Krab czy Rak. Borsuk jest szczególny o tyle, że jest całkowicie polskiej myśli technologicznej i konstrukcyjnej – dodał.

REKLAMA

Jak zauważył – Prace rozpoczęły się w 2014 roku, gdy NCBiR uruchomiło pod auspicjami ówczesnego ministra obrony narodowej prace mające na celu zaprojektowanie nowego bojowego wozu piechoty z zachowaniem zdolności pływania, wyposażonego w system wieżowy, który miał być głównym elementem uderzeniowym tego pojazdu. Oba produkty zostały zaprojektowane przez polskie firmy. Ta zdolność, która została utworzona w polskich firmach, zaprocentuje na przyszłość. Wierzę, że będzie to punkt startowy dla zaprojektowania jeszcze bardziej skomplikowanych elementów wyposażenia Wojska Polskiego – dodał.

Z kolei prezes HSW S.A. Wojciech Kędziera wskazywał na to, jak ważny to kontrakt dla spółki ze Stalowej Woli. Zwrócił też uwagę, że nie było łatwo sprostać oczekiwaniom zamawiającego.

– Na wstępie chciałbym potwierdzić słowa pana ministra Bejdy, że wojsko polskie jest rzeczywiście bardzo wymagającym klientem dla polskiego przemysłu. Chciałbym jeszcze raz podkreślić wyjątkowość Borsuka, ponieważ o ile sztandarowy produkt Huty Stalowa Wola, chluba polskiego przemysłu obronnego, sprawdzona w boju samobieżna armatohaubica Krab, zawiera w sobie istotne elementy oparte na rozwiązaniach zagranicznych, to Borsuk jest w 100% konstrukcją opracowaną w Hucie Stalowa Wola przy współudziale polskich członków konsorcjum. Dzięki temu praktycznie bez żadnych ograniczeń będziemy mogli ten produkt oferować za granicę, a także rozwijać go i udoskonalać – zapowiedział prezes Kędziera. – HSW nie spoczywa na laurach. Wykorzystując doświadczenia zdobyte przy konstruowaniu Borsuka projektujemy następne innowacyjne produkty, w tym ciężki bojowy wóz piechoty – dodał.

Podpisana 27 marca umowa to kolejne tak duże zamówienie, które w ciągu kilku ostatnich miesięcy zostało skierowane do HSW S.A. Zgodnie z umową ramową z lutego 2023 roku wojsko planuje pozyskać 1400 Borsuków, w tym ponad 1000 w wersji bojowej i ponad 300 wozów specjalistycznych.

Źródło: PGZ S.A.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA