Pierwsze mieszkanie – od czego zacząć poszukiwania?

Pierwsze mieszkanie – od czego zacząć poszukiwania?

Maxymil_yan
Maxymil_yan
REKLAMA

Zapadła decyzja: kupujemy mieszkanie. Zazwyczaj celem poszukiwań idealnego lokum jest znalezienie takiego, które będzie charakteryzować się odpowiednim stosunkiem ceny do jakości. Z pewnością nie jest to łatwe zadanie. Potencjalnego kupca często czeka prawdziwy tor przeszkód.

 

Wytyczyć cel

 

Zakup lokalu mieszkalnego zazwyczaj wiąże się z podjęciem decyzji o tzw. zapuszczeniu korzeni. Z pewnych względów jest to nałożenie na siebie ograniczeń – decydując się na wybór konkretnej lokalizacji, dobrze zastanowić się chwilę i odpowiedzieć na pytanie o słuszność takiego postępowania. Warto pozostawić sobie furtkę – mieszkanie kupione w atrakcyjnej lokalizacji (np. mieście akademickim) może być formą dochodowej inwestycji (http://biznes.onet.pl/kupno-mieszkania-na-wynajem-czy-to-dobra-inwestycj,36941,5605587,analizy-detal).

 

Nowe mieszkanie – najprościej, ale czy najlepiej?

REKLAMA

 

Przygotowanie do zakupu nowego mieszkania właściwie ogranicza się do przejrzenia ofert deweloperów – trzeba to jednak robić z pewną ostrożnością. Nie ma co ukrywać – biuro inwestora nastawione na sprzedaż lokum w konkretnej lokalizacji może reprezentować stronniczy punkt widzenia. Nowe mieszkanie oprócz oczywistych zalet może posiadać także wady w postaci wysokiej ceny, niedogodnej lokalizacji, dużych kosztów stałych itp. Potencjalny klient zainteresowany zakupem mieszkania w stanie deweloperskim bez wątpienia powinien umieć ocenić wady i zalety takich propozycji i jeżeli bilans wyszedł niekorzystny, warto rozpatrzeć inne możliwości.

 

Mieszkanie z drugiej ręki

 


  •       Sprawdź ceny i lokalizacje

    Znalezienie dobrego mieszkania z rynku wtórnego nie jest proste – podstawowa trudność wynika w głównej mierze z konieczności przejrzenia bardzo wielu ofert. Dobrym pomysłem na początek wydaje się zwrócenie w stronę propozycji zamieszczanych na stronach internetowych lokalnych agencji nieruchomości, np. na www.krupa.pl. Wgląd w kolejne ogłoszenia pozwoli na zorientowanie się w cenach i dostępnych lokalizacjach – pośrednik z pewnością podkreśli atuty sprzedawanych lokali, co być może dostarczy argumentów przemawiających za kupnem któregoś z nich.


     


  •       Formalności – nie bój się szukać pomocy
    Podstawową kwestią do sprawdzenia jest stan prawny nieruchomości. Sam fakt wystawienia mieszkania na sprzedaż wcale nie musi być równoznaczny z poświadczeniem jego statusu. Kupujący swoją pierwszą nieruchomość powinni raczej skłaniać się ku sprawdzonym ofertom pochodzącym z pewnych źródeł – osoby sprzedająca lokum bez pomocy pośrednika może nie być wiarygodna w przeciwieństwie do np. doświadczonej, działającej od lat agencji nieruchomości. Zakup mieszkania za pośrednictwem doradcy może wiele spraw uprościć – chociażby ze względu na jasne przedstawienie koniecznych do dopełnienia procedur prawnych.
  • Komentarze (0)

    Napisz komentarz
    REKLAMA