Co kupić – dom czy mieszkanie?

Co kupić – dom czy mieszkanie?

Maxymil_yan
Maxymil_yan
REKLAMA
Chęć posiadania własnego domu lub mieszkania to priorytet wielu dorosłych osób. Jest także synonimem stabilizacji – zatem od czego warto zacząć poszukiwania swojej przystani? Jeśli jesteś właśnie na etapie takich rozważań – poniżej znajdziesz kompleksowy poradnik, z którego dowiesz się z jakimi formalnościami przyjdzie Ci się zmierzyć.
1. Mieszkanie czy dom – co wybrać? 
2. Sprawdź różnice w formalnościach 
3. Zakup domu krok po kroku 
4. Poznaj koszty z jakimi wiąże się zakup domu

Mieszkanie czy dom – co wybrać?

Punktem wyjściowym Twoich poszukiwań powinno być na początku udzielenie odpowiedzi na kilka podstawowych pytań. Jeśli np. cenisz sobie ciszę i spokój oraz kontakt z przyrodą, a wizja prowadzenia swojego własnego ogródka jest dla Ciebie pociągającą opcją – wówczas warto rozważyć opcję zakupu działki budowlanej lub gotowego szeregu czy bliźniaka. Życie na przedmieściach ma swoje niepodważalne atuty takie jak możliwość obcowania z przyrodą, jednak warto także dostrzec pewne ograniczenia, z jakimi się wiąże taki wybór. Decyzja o przeniesieniu się na wieś lub obrzeża miasta może stanowić także swojego rodzaju rezygnację z możliwości oferowanych przez miasta. Mowa tutaj choćby o nieskrępowanym dostępie do uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych w postaci wernisaży czy koncertów. 

Sprawdź różnice w formalnościach

Zakup mieszkania od dewelopera oraz na rynku wtórnym wiąże się pod kątem koniecznych do załatwienia formalności. W przypadku chęci zakupu mieszkania z rynku wtórnego zaleca się sprawdzenie księgi wieczystej – może być bowiem obciążone prawnie. W przypadku zakupu mieszkania w stanie deweloperskim istotne jest podpisanie umowy rezerwacyjnej, a następnie deweloperskiej. Kolejny krok to dodanie wpisu do księgi wieczystej oraz opłacenie podatku w Urzędzie Skarbowym. Mieszkania na sprzedaż Piła cieszą się popularnością u osób, które nie chcą rezygnować z możliwości, jakie oferuje życie w mieście, a jednocześnie pragną uniknąć wielkomiejskiego gwaru.

Zakup domu krok po kroku

Konieczność zajęcia się formalnościami związanymi z zakupem domu jednorodzinnego jest relatywnie podobna do sytuacji w zakupu mieszkania, szczególnie gdy sytuacja dotyczy zakupu na rynku pierwotnym. O wiele więcej formalności muszą jednak załatwić te osoby, które przymierzają się do zakupu domu. Pierwszy krok to zgłoszenie budowy domu jednorodzinnego. Możesz tego dokonać o ile urząd nie wniesie sprzeciwu w ciągu 21 dni od dnia zgłoszenia. Warto mieć także na uwadze to, że równie ważne jest zgłoszenie ukończenia budowy. Konieczne jest wtedy także zgromadzenie pełnej dokumentacji w postaci: dziennika budowy, inwentaryzacji geodezyjnej czy oświadczenie kierownika budowy. W pewnych sytuacjach konieczne jest także pozwolenie na użytkowanie.

Poznaj koszty z jakimi wiąże się zakup domu

Jeżeli przymierzasz się do zakupu domu – warto być mieć świadomość, że ta inicjatywa wiąże się z koniecznością wyłożenia dużych kwot – nie tylko związanych z zakupem samej działki budowlanej czy projektem oraz budową domu. Niezbędne jest także opłacenie podatku PCC, kosztów notarialnych oraz wpisu do księgi wieczystej, koszt ubezpieczenia nieruchomości, podciągnięcia mediów oraz zatrudnienia budowy. Lista jest jeszcze dłuższa, dlatego jeśli od samego początku perspektywa opłacania tych kwot napawa Cię  niechęcią – warto wówczas rozważyć zakup gotowego mieszkania. Mieszkania w Pile cieszą się niemałą popularnością – sprawdź zatem dostępne propozycje od deweloperów, przejrzyj układy i zdecyduj, co będzie dla Ciebie najlepsze!
Tagi:

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Najnowsze artykuły

Osiedle Hemara – drugi etap w dobrej cenie – mieszkania w warszawskiej Zielonej Białołęce od PROFIT Development [FILM]
To ostatnie mieszkania drugiego etapu inwestycji, które można kupić w tej wyjątkowej inwestycji od P...
Ponad 155-metrowa wieża Skysawa w Warszawie osiągnęła docelową wysokość
40 kondygnacji nadziemnych i ponad 155 metrów wysokości – tyle mierzy wieża kompleksu biurowo-handlo...
Sol Marina w Gdańsku powiększy się o dwa etapy
Luksusowy kompleks Sol Marina, położony na gdańskim wybrzeżu, będzie rozbudowywany. Dekpol Deweloper...
W centrum Poznania startuje inwestycja Słowackiego 7
W stolicy Wielkopolski powstanie kameralny budynek wielorodzinny Słowackiego 7 z 61 mieszkaniam...
Warszawa: Na Ursynowie powstaje biurowiec PID [WIZUALIZACJE]
W Warszawie przy ul. Poleczki 32 na Ursynowie powstaje nowy czteropiętrowy budynek usługowo-biurowy...
W Zabrzu pojawi się kolejny nowy inwestor
Sprzedana została przedostatnia z działek na terenie podstrefy ekonomicznej w Zabrzu. Grunt o powier...
W podwrocławskiej Długołęce powstanie park handlowy [WIZUALIZACJE]
W podwrocławskiej Długołęce, kilka kilometrów od granic administracyjnych Wrocławia powstanie nowy p...
MLP Poznań West zostanie rozbudowany
MLP Group podpisało umowę z poznańską spółką W.P.I.P. na rozbudowę projektu MLP Poznań West w Dąbrów...
W podwrocławskiej Sobótce ma powstać Dolnośląski Kolarski Tor Szosowy [WIZUALIZACJE]
Pod Wrocławiem, w Sobótce ma powstać nowoczesny, duży szosowy tor kolarski. Ma to być jedyny taki ob...
Ruszyła rozbudowa Panattoni Park Wrocław VII
Panattoni, lider rynku nieruchomości przemysłowych w Europie, ruszył z kolejną inwestycją w aglomera...