Ostatnia szansa na dopłatę z MdM

Ostatnia szansa na dopłatę z MdM

Polska
Kajtman
Kajtman
REKLAMA
W tym roku zima nie wystraszyła kupujących mieszkania. W minionym miesiącu program „Mieszkanie dla Młodych” cieszył się tak dużym zainteresowaniem, że pieniądze na tegoroczne dopłaty za chwilę się skończą. Z wyliczeń Expandera wynika, że pozostało już tylko 165 mln zł. Dla porównania, w lutym z tegorocznej puli wykorzystano 116 mln zł. Przy takim tempie składania wniosków pieniądze mogą skończyć się w pierwszej połowie kwietnia, a być może nawet jeszcze w marcu.
Mimo że pogoda w lutym nie zachęcała do poszukiwania mieszkań, był to drugi najlepszy w historii miesiąc programu „Mieszkanie dla Młodych”. Łącznie złożono wnioski o dopłaty na kwotę 129 mln zł, z czego 116,7 mln zł dotyczy tegorocznej puli. Więcej było tylko w grudniu ubiegłego roku. Dla porównania, na ten rok z puli pieniędzy przeznaczonych na dopłaty pozostało już tylko 165 mln zł. Gdyby w marcu zainteresowanie było podobne jak przed miesiącem, to na kwiecień pozostanie zaledwie 48 mln zł. Wyczerpywanie się środków MdM może jednak jeszcze bardziej zmobilizować do składania wniosków. Pieniądze mogą więc skończyć się nawet już w tym miesiącu.
Co ciekawe, po dwóch miesiącach obecny poziom wykorzystania tegorocznej puli (564 mln zł) jest już wyższy niż suma dopłat wypłaconych w całym 2015 r. (520 mln zł). Warto dodać, że duży udział w tym wyniku mają wnioski dotyczące tego roku, ale składane jeszcze pod koniec ubiegłego.
REKLAMA
Gdy tegoroczna pula się wyczerpie nadal będzie można wnioskować o dopłaty wypłacane w przyszłym roku. Już teraz zarezerwowano 53 mln zł z przyszłorocznej puli. To zaledwie 7% limitu, a więc pieniędzy na przyszły rok jest jeszcze sporo. Oczywiście nie jest to rozwiązanie dla każdego. Na taki krok mogą zdecydować się głównie osoby, które kupują mieszkanie czy dom będący jeszcze w budowie i którego przekazanie nastąpi w przyszłym roku. Wedy zwykle płatność odbywa się w transzach i to, że dopłata zostanie wypłacona w przyszłym roku nie stanowi problemu. Kupując mieszkanie gotowe zwykle nie uda nam się przekonać sprzedającego, żeby część płatności przełożyć na 2017 rok.
Tak gwałtowny wzrost zainteresowania dopłatami z programu „Mieszkanie dla Młodych” to przede wszystkim efekt zmian, jakie wprowadzono od września 2015 r. Wtedy umożliwiono uzyskanie dopłaty na mieszkania z rynku wtórnego. Podwyższono też wysokość dopłat dla osób posiadających przynajmniej dwoje dzieci. W rezultacie w Warszawie trzyosobowa rodzina może otrzymać nawet 105 tys. zł. Dodatkowo zmiany sprawiły, że dopłaty mogą otrzymać już nie tylko „młodzi” i nie tylko na pierwsze w życiu mieszkanie. Osoby posiadające przynajmniej troje dzieci dostaną wsparcie nawet jeśli mają więcej niż 35 lat i jeśli mają już mieszkanie, które np. chcą zmienić na większe.
Jarosław SadowskiGłówny analityk firmy Expander

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA