Już od 2 stycznia 2018 roku do wzięcia będą pieniądze z ostatniej puli programu Mieszkanie dla Młodych. Ustawodawca przygotował dla beneficjentów 381 mln zł, a chętnych jest wielu. Szacuje się, że środki zostaną rozdysponowane w ciągu kilku, maksymalnie kilkunastu dni.
Eksperci na rynku nie mają wątpliwości – aby zakupić mieszkanie lub dom w ramach MdM, w zasadzie trzeba już teraz rozpocząć procedurę załatwiania wszelkich formalności. Jeszcze przed końcem tego roku przyszły nabywca powinien zbadać swoją zdolność kredytową, wybrać własne M oraz skompletować dokumenty, a następnie złożyć je w banku. Tak wygląda rozpoczęcie całego procesu kredytowego. – Osobom zainteresowanym programem MdM doradzamy konsekwentne i sprawne działanie. Należy bowiem wziąć pod uwagę, że na początku stycznia 2018 roku prawdopodobnie kilkanaście tysięcy kredytobiorców będzie liczyć na dofinansowanie – mówi Lucyna Jarczyńska, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu spółki Agrobex.
Warunkiem koniecznym jest sprawdzenie zdolności kredytowej przyszłego nabywcy. Pozwala to ocenić, jak duże zobowiązanie możemy zaciągnąć, a w konsekwencji – w jakiej cenie mieszkania szukać. Deweloperzy najczęściej proponują rozwiązanie, dzięki któremu nie trzeba osobno kierować się do banku. – Polecamy pomoc naszego doradcy kredytowego, który sprawdzi możliwości finansowe, a także przedstawi wszystkie czynniki mające wpływ na zdolność kredytową – zauważa Adam Wędrychowicz z firmy Linea, rozwijającej inwestycje Leśna Polana i Osada Leśna w Dąbrówce, w powiecie poznańskim. Kolejnym krokiem jest wybór własnego M.
Jakie są zasady MdM?Co warte podkreślenia, beneficjenci nie mogą mieć więcej, niż 35 lat i posiadać innego mieszkania (warunek ten nie dotyczy rodzin z co najmniej trojgiem dzieci). Zaciągnięty kredyt musi opiewać na co najmniej 50 procent mieszkania i obowiązywać minimum 15 lat. Także mieszkanie czy dom musi spełniać określone warunki, wskazane przez ustawodawcę. W październiku Bank Gospodarstwa Krajowego przekazał informację odnośnie wysokości średnich wskaźników cen MdM. W praktyce oznacza to, że cena za 1 m kw. mieszkania lub domu nie może przekraczać ustalonego pułapu. Regulacje te dotyczą zarówno miasta Poznania, jak i gmin ościennych. – Ponadto, korzystając z MdM, ostatnia część transzy dla sprzedającego nieruchomość, musi być przekazana przed końcem 2018 roku – wskazuje Maciej Bartczak, współwłaściciel KM Building, dewelopera realizującego inwestycje w podpoznańskim Błażejewku, Zalasewie i Brodowie.
Nabywcy powinni znaleźć lokum spełniające warunek powierzchni – w przypadku mieszkań do 75 m kw., a dla domów – 100 m kw. Warto jednak zaznaczyć, że rodziny z co najmniej trojgiem dzieci mogą wybrać lokale o 10 m kw. większe, a także liczyć na wyższe dofinansowanie, czyli na poziomie 30% dopłaty do wkładu własnego. – To duże wsparcie. Większe rodziny, marzące o dużym domu, w którym znajdzie się przestrzeń dla każdego, z pewnością wezmą pod uwagę zasady programu. Są one korzystne i gwarantują sporą dopłatę umniejszając przy tym cenę zakupu – zauważa Magdalena Błaszkowiak-Pepel, specjalista ds. sprzedaży Greenbud Development. Deweloper oferuje domy na osiedlu Zielone Rabowice II koło Swarzędza, o powierzchni 75 i 90 m kw., co pozwala skorzystać z programu singlom, parom, małżeństwom i rodzinom wielodzietnym.
REKLAMA
Czas start!Zainteresowanie programem było ogromne, na co wskazują między innymi tegoroczne statystyki. W styczniu beneficjenci skorzystali z 310 mln złotych w ramach MdM w niespełna miesiąc. Pół roku później rząd znowelizował ustawę i przygotował 5% puli, dotąd stanowiących bufor bezpieczeństwa. Pozwoliło to na przeznaczenie w sierpniu puli około 69 mln zł. To zostało rozdysponowane w kilka godzin. Warto więc się pospieszyć, ponieważ już teraz przyszli nabywcy wybierają swoje domy, z myślą o styczniu 2018 roku.
– W naszej ofercie pozostały ostatnie domy na osiedlu Aleja Bukowa w Zalasewie, spełniające wymagania MdM, w związku z czym zachęcamy do kontaktu z naszym biurem – mówi Weronika Potarzycka-Suszka, specjalistka z biura sprzedaży Planetbud Development. Osoby, które do tej pory nie miały styczności z procedurą kredytową i jest to zakup ich pierwszego, własnego M, mogą liczyć na doradztwo deweloperów. – Służymy pomocą w każdym momencie. Wskazujemy ścieżkę postępowania, której efektem finalnym jest uzyskanie kredytu mieszkalnego z programu MdM – zastrzega Agata Nowaczyk, specjalistka z poznańskiego biura sprzedaży Ekonbud-Fadom. Inwestor rozbudowuje osiedle Reduta Nowe Podolany.
Rządowy program dopłat do pierwszego mieszkania lub domu to ważny element rynku nieruchomości. – Styczeń to już ostatni akcent MdM. Do naszego biura sprzedaży zgłaszają się klienci zainteresowani kupnem mieszkania zarówno w ramach programu, jak i bez tego wsparcia – zauważa Marlena Zapalska, prezes spółki Proxin Ogrody. Niewiele zatem wskazuje, by w przyszłym roku popyt wyhamował. Buduje się coraz więcej. Jak wskazują statystyki GUS, w 2017 roku liczba mieszkań oddanych do użytku była o 10% większa, niż w 2016. Ponadto aż o 25% więcej budów rozpoczęto, w porównaniu do roku ubiegłego.
Źródło: materiały prasowe