"Pierwsze Mieszkanie" coraz bliżej. Parlament zakończył prace nad programemMRiT

"Pierwsze Mieszkanie" coraz bliżej. Parlament zakończył prace nad programem

Orzech
Orzech
REKLAMA

Parlament zakończył prace nad programem "Pierwsze Mieszkanie". Po podpisie prezydenta zostanie on uruchomiony z początkiem lipca tego roku. Już teraz warto sięgnąć po sprawdzone informacje w tej sprawie.

– Czekamy na podpis pana prezydenta i zgodnie z planem już z początkiem lipca program zostanie uruchomiony. Proponujemy rozwiązanie rewolucyjne, jakiego w wolnej Polsce jeszcze nie było. To sami zainteresowani będą decydować jak wykorzystać oferowane wsparcie. Wielkość, lokalizacja, rynek wtórny czy pierwotny, dom czy mieszkanie – o tych kwestiach będę decydować obywatele, a nie urzędnicy. Dotrzymaliśmy obietnic jeśli chodzi o terminy. Dotrzymamy też zapewnienia, że nie zabraknie pieniędzy. Tu nie będzie działać zasada "kto pierwszy ten lepszy" – mówi Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii.

Program "Pierwsze Mieszkanie" składa się z dwóch filarów. Jednym jest bezpieczny kredyt 2% (system dopłat do kredytu na zakup pierwszego mieszkania lub domu), drugim Konto Mieszkaniowe (czyli pomoc w oszczędzaniu na zakup mieszkania). Oba instrumenty mają wspomóc osoby do 45. roku życia, które są już gotowe kupić swoje pierwsze mieszkanie lub dom jednorodzinny lub planują to w przyszłości.

Szczegóły dotyczące nowego programu dostępne są w serwisie MieszkaniedlaCiebie.gov.pl. Można w nim znaleźć broszurę informacyjną "Zamieszkaj na swoim", czyli przewodnik po rządowych programach mieszkaniowych, a wśród nich o programie "Pierwsze Mieszkanie".

REKLAMA

– To najlepsze i najbezpieczniejsze źródło informacji. Niestety w internecie już pojawiają się strony podające informacje wprowadzające w błąd. W naszym serwisie informacje są sprawdzone, a wszystkie zasady działania programów i wszystkie wymagania, które należy spełnić zostały w nim opisane w przystępny sposób – powiedział minister Waldemar Buda.

Na podpisanie uchwalonej 26 maja ustawy prezydent ma 21 dni. Zgodnie z planem nabór wniosków o udział w programie ma ruszyć w poniedziałek 3 lipca. Ministerstwo Rozwoju i Technologii kończy prace nad treścią umowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, a BGK finalizuje prace nad umowami z bankami komercyjnymi uczestniczącymi w programie.

W uchwalonej 26 maja ustawie o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe znalazły się także przepisy ograniczające cesje umów rezerwacyjnych i deweloperskich, które wyeliminują model zarobkowania na hurtowych cesjach takich umów.

Źródło: Ministerstwo Rozwoju i Technologii

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA