Pierwsze symptomy ożywienia na wrocławskim rynku biurowym po II kwartale 2021 r.fot. Jakub Zazula

Pierwsze symptomy ożywienia na wrocławskim rynku biurowym po II kwartale 2021 r.

Orzech
Orzech
REKLAMA
Międzynarodowa firma doradcza Cushman & Wakefield podsumowała pierwsze półrocze 2021 roku na wrocławskim rynku biurowym. Eksperci zaobserwowali ożywienie rynku oraz spadek wskaźnika pustostanów.
Całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej na dziewięciu największych rynkach w Polsce (Warszawa, Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Katowice, Poznań, Łódź, Lublin i Szczecin) w drugim kwartale 2021 roku wyniosły ponad 12 milionów mkw., co oznacza wzrost o 7% w stosunku do analogicznego okresu w 2020 roku.
– Drugi kwartał bieżącego roku nie przyniósł znaczącej zmiany sytuacji na wrocławskim rynku biurowym. Wolumen transakcji w Q2 2021 był nieznacznie większy niż w pierwszym kwartale 2021 r. i sumarycznie w ciągu półrocza osiągnął wielkość 45 900 mkw., co jednak wciąż jest wartością niższą niż w analogicznym okresie ubiegłego roku – mówi Marcin Siewierski, Dyrektor Regionalny w polskim oddziale Cushman & Wakefield.

Podaż

W ciągu drugiego kwartału 2021 roku zasoby powierzchni biurowej we Wrocławiu wyniosły 1 242 600 mkw. Do użytku oddany został obiekt Krakowska 35 o powierzchni 11 800 mkw. Jedna z największych transakcji w Polsce w I półroczu dotyczyła wynajęcia powierzchni biurowej w budynku MidPoint71 przy ul. Powstańców Śląskich.

Popyt

Na polskim rynku biurowym wciąż zauważalny jest spadek aktywności najemców – łączny wolumen umów najmu podpisanych w pierwszym półroczu 2021 w Polsce wyniósł 513 500 mkw., co jest wartością niższą o 22% niż w tym samym okresie roku poprzedniego.
 Przewidujemy, że następne miesiące powinny przynieść zwiększenie aktywności najemców poszukujących odpowiedniej powierzchni biurowej. Miesiące po przerwie wakacyjnej, będą dla wielu firm kluczowe w zakresie podejmowania decyzji dotyczących powrotów do biur. Decyzje te nie będą się odnosiły do kwestii czy wracać do biur, ale raczej skupią się na tym jak ten proces przeprowadzić – mówi Marcin Siewierski, Dyrektor Regionalny w polskim oddziale Cushman & Wakefield.
Zauważalne są jednak pierwsze symptomy ożywienia na wrocławskim rynku biurowym. Świadczyć o tym może zmiana w strukturze popytu. Już od początku roku obserwujemy wzrost udziału umów najmu dotyczących nowej powierzchni. Taka sytuacja może być zwiastunem odwrócenia trendu na rynku najmu powierzchni biurowej.
 Pandemia zmieniła podejście do funkcjonowania biur i przyspieszyła procesy, które normalnie zajęłyby lata. Firmy zostały zmuszone do przedefiniowania swoich strategii związanych z efektywnym wykorzystaniem przestrzeni. W konsekwencji zachodzących zmian pojawiła się konieczność elastycznego zarządzania miejscami pracy i łączenia tradycyjnego wykorzystania powierzchni biurowej z bardziej elastycznymi formami – mówi Marcin Siewierski, Dyrektor Regionalny w polskim oddziale Cushman & Wakefield.

Pustostany

Na polskim rynku biurowym wciąż zauważamy wysoki współczynnik pustostanów równy ok. 14%. W przypadku rynku wrocławskiego widoczny jest delikatny spadek tego wskaźnika w porównaniu z wynikiem z końca 2020 roku.

Czynsze

W miastach regionalnych czynsze za najlepsze powierzchnie utrzymały się na dotychczasowym poziomie 12,00 – 15,00 EUR/mkw./miesiąc. We Wrocławiu czynsz bazowy wahał się pomiędzy 13,50 a 15 EUR/mkw./miesiąc.
– Spadek popytu i wzrost ilości powierzchni niewynajętej powoduje presję na obniżkę stawek czynszów efektywnych przez wynajmujących. Właściciele budynków, zwłaszcza starszych i z dużym udziałem pustostanów, zabiegając o najemców oferują coraz bardziej konkurencyjne i elastyczne warunki najmu. Dodatkowo wiele firm, szukając oszczędności, zdecydowało się zaoferować swoje biura do podnajmu, co dodatkowo poszerzyło ofertę dostępnej na rynku powierzchni biurowej o powierzchnie w bardzo wysokim standardzie dostępne od ręki, przy bardzo atrakcyjnych stawkach wyjściowych i elastycznym okresie najmu – mówi Marcin Siewierski, Dyrektor Regionalny w polskim oddziale Cushman & Wakefield.
Źródło: Cushman & Wakefield

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Najnowsze artykuły

Polska firma z branży e-commerce zwiększa wynajmowaną powierzchnię w w kompleksie Promenady Business Park
FLFH S.A., wiodąca polska firma z branży e-commerce, zdecydowała się na zwiększenie wynajmowanej pow...
Najemcy w Trójmieście już wynajęli więcej powierzchni biurowej niż w całym ubiegłym roku
Według raportu firmy doradczej Cresa, wolumen transakcji zawartych w pierwszych trzech kwartałach 20...
Przestronna sypialnia – kilka sposobów aranżacji
Sypialnia to przede wszystkim miejsce wypoczynku i relaksu. O ile w domu sypialnia może mieć dowolną...
Avenga zatrudni kolejnych 700 specjalistów IT
Avenga, międzynarodowy dostawca usług i doradców IT, planuje powiększyć swój zespół w Polsce o kolen...
Liczba nowych mieszkań wprowadzanych na warszawski rynek maleje
Liczba nowych mieszkań wprowadzanych na warszawski rynek maleje, co wpływa na poziom sprzedaży. Od l...
Panattoni współpracuje z AliExpress i Cainiao przy budowie pierwszego centrum fulfillmentowego w regionie CEE
Panattoni, lider rynku nieruchomości przemysłowych w Europie, został wybrany przez Cainiao, logistyc...
Dobre perspektywy dla najemców biur we Wrocławiu
Według raportu "Office Occupier: Rynek biurowy we Wrocławiu" firmy doradczej Cresa, wolumen transakc...
7R inwestuje w Bolesławcu. Wybuduje centrum dystrybucyjne 7R Park Bolesławiec [WIZUALIZACJA]
Kolejna duża inwestycja magazynowa na Dolnym Śląsku. Tym razem w zachodniej części tego regionu. W B...
W Warszawie otwarto największe centrum rozwoju technologii chmury Google w Europie
Google otwarło we wtorek, 26 października w Warszawie nowe biuro, które ma być największym...
We Wrocławiu trwa budowa Alei Wielkiej Wyspy i mostu Wschodniego [FILM + ZDJĘCIA]
We Wrocławiu trwa budowa jednej z najważniejszych inwestycji drogowych w historii stolicy Dolnego Śl...