Pociągi powróciły na trasę Kraków-Bonarka – Bielsko-Biała źródło: PKP PLK S.A. / Foto: Sebastian Stanek

Pociągi powróciły na trasę Kraków-Bonarka – Bielsko-Biała

ZDJĘCIA
Orzech
Orzech
REKLAMA
Od 7 listopada można ponownie podróżować pociągiem z Bielska-Białej do Krakowa. W Barwałdzie Średnim podróżni wsiądąją do pociągów z nowego peronu w dogodniejszej lokalizacji. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. za 129 mln zł przygotowują trasę Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona – Bielsko-Biała. Projekt jest współfinansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego.
Wykonany zakres prac pozwolił od 7 listopada na bezpośrednie połączenia pociągiem z Krakowa Bonarki do Bielska-Białej, bez zastępczej komunikacji autobusowej. Podróżni w Barwałdzie Średnim korzystają z nowego peronu w dogodniejszej dla mieszkańców lokalizacji.
PLK kończą pierwszą fazę robót przy budowie mijanki w Barwałdzie Średnim. Gotowy jest peron. Przebudowano tor wraz z siecią trakcyjną. Wykonawca wybuduje drugi tor mijanki. Obok będzie peron. Kontynuowane będą roboty związane z montażem wiat, ławek, tablic informacyjnych.
Przystanek w nowym miejscu – docelowo z dwoma peronami, zwiększy dostępność i zapewni lepszą obsługę pasażerów. Na przystanku przewidziano wiaty, ławki i tablice informacyjne oraz oznakowanie. Perony będą dostępne dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się.
PKP PLK S.A. / Foto: Sebastian Stanek

Mijanka usprawni przejazdy na jednotorowej trasie

Mijanka w Barwałdzie Średnim, to dodatkowy tor o długości blisko 1 km. Takie rozwiązanie stworzy warunki do mijania się pociągów na jednotorowej trasie Kalwaria Zebrzydowska LanckoronaBielsko-Biała. Zwiększy się przepustowość linii - przewoźnicy zyskają możliwość do uruchamiania dodatkowych połączeń z Krakowa na Podbeskidzie.
PKP PLK S.A. / Foto: Sebastian Stanek
REKLAMA

Dostępniejsze przystanki, krótsze podróże

Celem inwestycji PLK na linii Kalwaria Zebrzydowska LanckoronaBielsko-Biała (nr 117) jest zapewnienie atrakcyjnych podróży z Małopolski na Podbeskidzie. W połowie przyszłego roku planowane są krótsze o kilkanaście minut podróże z Kalwarii Zebrzydowskiej Lanckorona do Wadowic. Na odcinku WadowiceAndrychów zwiększy się prędkość pociągów z 40 do 80 km/h.
Zrealizowano już prace między Wadowicami a Andrychowem. Dostęp do kolei zwiększył nowy przystanek Wadowice Osiedle Podhalanin. Lepszy komfort podróżnym zapewniają zmodernizowane perony na stacji Andrychów i przystankach w Choczni, Choczni Górnej, Inwałdzie. Bezpieczeństwo zwiększają prace na 40 przejazdach kolejowo-drogowych.
PKP PLK S.A. / Foto: Sebastian Stanek
Prace prowadzone są w ramach projektu za 129 mln zł: "Rewitalizacja linii kolejowej nr 117 odcinek Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona – Wadowice - granica województwa" (Etap I).Ich zakończenie zaplanowano na czerwiec 2022 r.
Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego.
Źródło: PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA