Zgodnie z obiegową opinią kryzys odbił silne piętno na branży mieszkaniowej w naszym kraju. Nie zmienia to jednak faktu, że polscy deweloperzy obecnie zajmują aż osiem miejsc w pierwszej dziesiątce zestawienia największych firm z sektora, za ostatnie cztery lata w Europie Środkowo - Wschodniej.
Listę największych deweloperów Europy Środkowo – Wschodniej opublikował magazyn CIJ, w kryzysowych latach 2008 – 2012.
Taka pozycja rodzimych deweloperów jest przede wszystkim efektem samej wielkości rynku. Polska, jako kraj z największą liczba ludności w regionie, automatycznie daje największe możliwości rozwoju firmom deweloperskim.
Warto jednak zaznaczyć, że powyższe zestawienie nie świadczy wcale o sytuacji całej branży, gdyż wymienione w nim firmy stanowią ścisłą czołówkę sektora. Najwięksi deweloperzy posiadający ugruntowaną pozycję rynkową oraz dostęp do stabilnego finansowania nie odczuli kryzysu tak, jak mali przedstawiciele branży. Dla mniejszych przedsiębiorstw prowadzących tylko jedną, bądź też kilka małych inwestycji ostatnie lata nie były łatwe. W związku z tym ostatnim czasie w naszym kraju powiększała się przewaga dużych graczy, którzy systematycznie zwiększają swój udział w rynku. W najbliższym czasie można spodziewać się dalszej konsolidacja rynku mieszkaniowego za sprawą zapisów Ustawy deweloperskiej. Wchodzące w życie już za kilka dni przepisy przewidują między innymi wymóg prowadzenia rachunków powierniczych, co wyeliminuje zjawisko finansowania budowy z wpłat od kupujących. Należy zaznaczyć, że duża liczba małych firm deweloperskich finansowała swoją działalność właśnie w ten sposób. Wpłaty pozyskane od klientów we wczesnej fazie realizacji projektu, były wykorzystywane do prowadzenia kolejnych etapów danej inwestycji. W takiej sytuacji można się spodziewać, że w niektórych przypadkach mniejsi deweloperzy będą zmuszeni rezygnować z własnych projektów na rzecz większych graczy.
Emmerson S.A.