Konkurs Fasada Roku organizowany przez firmę Baumit zapisał się już w kalendarzu najważniejszych wydarzeń branży architektonicznej, stając się synonimem jakości i wysokich standardów budowlanych. Wizytówkę przedsięwzięcia stanowią nie tylko nagradzane na przestrzeni lat elewacje, ale także profesjonalne Jury, które dodatkowo podnosi prestiż plebiscytu. Od ponad ośmiu lat grono specjalistów, niekwestionowanych autorytetów w swoich dziedzinach, wybiera wyjątkowe fasady, które wzbogacają estetykę otoczenia. Nie inaczej będzie w tym roku. Członkami komisji, która już po raz 9-ty wskaże najlepsze rozwiązania elewacyjne, zostali zarówno uznani eksperci związani z budownictwem oraz architekturą, jak i doświadczeni przedstawiciele mediów branżowych.
O niegasnącej popularności konkursu Fasada Roku, którego idea zrodziła się w 2007 r., świadczą setki zgłoszeń, jakie rokrocznie napływają od architektów, wykonawców oraz właścicieli obiektów, na elewacji których zastosowano kompletną technologię Baumit: system ociepleń, system tynkowy z wykończeniem lub program produktów renowacyjnych z wykończeniem. Zadaniem członków Jury jest wskazanie najlepszych projektów w jednej z pięciu kategorii: nowy budynek jednorodzinny, budynek wielorodzinny, budynek po rekonstrukcji i adaptacji, budynek wielorodzinny oraz budynek po renowacji.
Skład Jury liczebnie zdominują w tym roku specjaliści z branży architektonicznej – Zbigniew Maćków, Józef Białasik, Piotr Buśko, Piotr Kostka, Włodzimierz Mucha oraz Dariusz Filak, którzy doświadczenie zdobywali nie tylko w biurach projektowych, ale także angażując się w działalność Stowarzyszenia Architektów Rzeczypospolitej Polskiej. Z właściwą w tym zawodzie precyzją, ocenią oni staranność wykończenia budowli i dbałość o detale oraz sprawdzą, czy obiekt wizualnie współgra z otoczeniem.
W przypadku nowoczesnych konstrukcji estetyka fasady nie powinna przysłaniać funkcjonalności budynku. Stąd walorom technicznym zgłoszonych do konkursu budowli przyjrzą się przedstawiciele środowiska naukowego Politechniki Wrocławskiej. Autor kilkudziesięciu ekspertyz dotyczących elewacji, wieloletni pracownik Instytutu Budownictwa, dr inż. Józef Adamowski, dokona oceny innowacyjności zastosowanych rozwiązań oraz prawidłowej realizacji projektu. Z kolei dr hab. inż. arch. Jacek Kościuk z Katedry Historii Architektury, Sztuki i Techniki wraz z Barbarą Nowak-Obelindą – Dolnośląskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, zwrócą szczególną uwagę na obiekty poddane renowacji. Wspólnie poszukają oni odpowiedzi na pytanie, czy w przypadku prac konkursowych, proces ten przebiegał zgodnie z poszanowaniem charakteru i tradycji danej budowli.
Przewodnikami po nowościach w branży architektonicznej w trakcie 9. edycji Fasady Roku zostaną Edward Hardt, wydawca i redaktor naczelny czasopisma „Renowacje i Zabytki” oraz Irena Walczak, Dyrektor Marketingu w Wydawnictwie ZPR (dawniej Murator). Reprezentanci świata mediów spojrzą na konkursowe projekty przez pryzmat najświeższych trendów, poszukując odważnych rozwiązań, których autorzy nie bali się puścić nieco wodzy fantazji. Nieszablonowym pomysłom przyglądać się będzie również Katarzyna Baranowska, prowadząca Fundację Twórców Architektury wraz z portalem www.fta.pl. W Jury nie mogło zabraknąć Jacka Czyżewicza, Prezesa Zarządu firmy Baumit, który stanie się nieocenionym źródłem wiedzy na temat systemów oferowanych przez organizatora konkursu.
REKLAMA
– „Dla wielu członków naszego gremium IX edycja konkursu jest już kolejnym spotkaniem z najlepszymi fasadami w kraju. Niezmiennie cieszy nas fakt, że szeregi Jurorów co roku zasilają też kolejni profesjonaliści, którzy promują najwyższe standardy wykończenia elewacji. Razem z gronem cenionych specjalistów staramy się co roku udowadniać, że fasada wpływa nie tylko na ocenę estetyczną obiektu, ale przede wszystkim na jego najbliższe otoczenie” – mówi Aleksandra Gilewska, Manager ds. Marketingu z firmy Baumit.
Niezmiennie ważne pozostają kryteria oceny projektów, które stanowią wskazówki, pozwalające wyłonić Jury nietuzinkowe realizacje. W przypadku nowych obiektów komisja będzie kierowała się takimi wyznacznikami, jak: niebanalne rozwiązania kolorystyczne, odpowiednia ekspozycja tektoniki bryły oraz właściwe zaakcentowanie detali. Z kolei budynki, którym w procesie renowacji przywrócono zabytkową wartość, ocenione zostaną pod względem dbałości o walory historyczne. Utrzymanie pierwotnego charakteru budynku oraz wierne odtworzenie nieistniejących bądź zniszczonych elementów, to wymaganie stawiane również obiektom po rekonstrukcji i adaptacji.
Warto dodać, że konkurs doczekał się międzynarodowej odsłony, w której zwycięzcy z poszczególnych krajów rywalizować będą o miano najlepszej Europejskiej Fasady Roku. – „Firma Baumit, przenosząc zmagania na poziom europejski, umożliwia konfrontację nieprzeciętnych projektów z poszczególnych państw. Baumit Life Challenge jest ponadto szansą na wyróżnienie realizacji, które wyprzedzają trendy architektoniczne, a tym samym wyznaczają nowe kierunki rozwoju branży w Europie” – tłumaczy Aleksandra Gilewska, Manager ds. Marketingu z firmy Baumit.
Inicjatywa firmy Baumit po raz kolejny spotkała się również z licznym poparciem środowiska branżowego. Patronat honorowy nad 9-tą edycją konkursu Fasada Roku 2015 objęło Stowarzyszenie Architektów Polskich oraz Fundacja Twórców Architektury. Patronami medialnymi plebiscytu zostały uznane media branżowe: „Murator”, „Architektura-murator”, Zawód:Architekt”, „Archivolta” „świat architektury” „Izolacje”, „ekspert budowlany”, „Renowacje i Zabytki” oraz „Architektura i Biznes”, a także portale internetowe: bryla.pl, archirama.muratorplus.pl, muratorplus.pl, ekspertbudowlany.pl