2016 rokiem rekordów na polskim rynku nieruchomości

2016 rokiem rekordów na polskim rynku nieruchomości

Polska
Kajtman
Kajtman
REKLAMA
Według najnowszej publikacji Savills, pomimo początkowych obaw, aktywność inwestorów zagranicznych na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce pozostaje wysoka.
Michał Ćwikliński, Dyrektor Działu Doradztwa Inwestycyjnego, mówi: „Klimat inwestycyjny w Europie można określić jako „ostrożny optymizm”, niemniej jednak, przepływ kapitału inwestycyjnego i ceny na rynku nieruchomości nadal rosną.”
Savills, międzynarodowy doradca na rynku nieruchomości, podkreśla, że wolumen transakcji inwestycyjnych w Polsce w pierwszym kwartale 2016 roku przekroczył 0,5 mld euro, a biorąc pod uwagę duże umowy przedwstępne zawarte w tym roku, jest bardzo prawdopodobne, że całoroczny wolumen znacznie przekroczy 4 mld euro. 
Inwestorzy instytucjonalni silnie reprezentowani na polskim rynku, bardziej niż dotychczas skupiają uwagę na najlepszych nieruchomościach komercyjnych, co przy ograniczonej podaży prowadzi do wzrostu cen do rekordowych wartości. Jest to odzwierciedleniem ogromnego zainteresowanie lokatami w nieruchomości komercyjne, gwarantującymi najwyższy poziom bezpieczeństwa zainwestowanego kapitału. Dobrym przykładem jest tu sprzedaż budynku biurowego Prime Corporate Center (nowa siedziba Raiffeisen Polbank w Warszawie) przez Golub GetHouse, który zawarł ostatnio przedwstępną umowę z Warburg-HiH Invest przy rekordowo niskim poziomie stopy kapitalizacji. Biorąc pod uwagę kilka innych budynków biurowych, których budowa zostanie ukończona do końca roku, Warszawa może przeżyć silne oblężenie ze strony inwestorów, w porównaniu z relatywnie słabszym (z racji na niską podaż) rokiem ubiegłym.
REKLAMA
Z drugiej strony, kapitał inwestycyjny napływający do euroopy nie przejawia ponadnormatywnej ostrożności. Południowoafrykański inwestor Redefine Properties Ltd zawarł ostatnio przedwstępną umowę zakupu 75% udziałów w Echo Prime Properties, spółce Echo Investment, której własnością jest 18 nieruchomości biurowych i handlowych o łącznej wartości około 1,18 mld euro. Ten zakup jest największą pod względem wolumenu transakcją inwestycyjną w historii polskiego rynku nieruchomości.
Analitycy Savills zauważają, że stopy kapitalizacji dla najlepszych nieruchomości komercyjnych zaostrzają się we wszystkich sektorach rynku, osiągając wartości poniżej 5,50% w sektorze biurowym (Warszawa), około 5,50% w sektorze handlowym i nieco poniżej 7% w sektorze magazynowym (z wyjątkiem takich obiektów jak centra dystrybucji Amazon, które stanowiły niezwykle rzadką okazję inwestycyjną, sprzedając się przy znacznie niższym poziomie stóp kapitalizacji). 
Savills z optymizmem patrzy na pozostałą część 2016 roku, przewidując że aktywność inwestorów w tym roku przewyższy zeszłoroczny poziom, a wolumen zdominuje sektor biurowy z udziałem do 50%, napędzany sprzedażą nowych prestiżowych budynków biurowych w Warszawie i ciągle wysokim popytem na najlepsze obiekty biurowe w miastach regionalnych.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA