[Polska] ATAL zwiększył sprzedaż mieszkań o ponad połowę

[Polska] ATAL zwiększył sprzedaż mieszkań o ponad połowę

Kajtman
Kajtman
REKLAMA
ATAL, wiodący polski deweloper, przez pierwszych dziewięć miesięcy br. sprzedał 1205 mieszkań, czyli o 54% więcej niż rok wcześniej. Spółka wypracowała 182,4 mln zł przychodów oraz 30,5 mln zł zysku netto osiągając marżę netto na poziomie 16,7%. Wartość kapitałów własnych wzrosła o 39% do 596,8 mln zł W celu zwiększenia skali działania, ATAL rozpoczął ekspansję na rynki trójmiejski oraz poznański, kupując tam grunty o łącznym PUM 29,4 tys. mkw.
„Jesteśmy bardzo zadowoleni z dynamicznego wzrostu sprzedaży mieszkań, która historycznie jest na rekordowych poziomach. Potwierdza to, że nasza oferta na wszystkich obsługiwanych rynkach jest bardzo atrakcyjna i dobrze dopasowana do oczekiwań klientów. Zwiększająca się oferta, która liczy aktualnie już ponad 2 tys. mieszkań zapewnia nam możliwość osiągania bardzo dobrych wyników w kolejnych okresach” – powiedział Zbigniew Juroszek, Prezes Zarządu ATAL S.A.
Rekordowa sprzedaż mieszkańW pierwszych trzech kwartałach br. ATAL osiągnął sprzedaż na poziomie 1205 mieszkań, czyli o 54% więcej, niż w analogicznym czasie ubiegłego roku. Po dziesięciu miesiącach br. sprzedaż wzrosła do 1357 mieszkań. Najwięcej, bo aż 530 umów podpisano w Krakowie, 361 we Wrocławiu, 186 w Warszawie, 171 w Łodzi oraz 109 w Katowicach. Jednocześnie oferta dewelopera była na bieżąco uzupełniana o nowe projekty. Od stycznia do września br. do sprzedaży trafiło 11 nowych inwestycji mieszkaniowych na terenie całej Polski. 
W efekcie na koniec trzeciego kwartału br. Grupa oferowała łącznie (na inwestycjach zakończonych i w realizacji) 2537 mieszkań w 32 projektach na rynkach warszawskim, krakowskim, wrocławskim, łódzkim i katowickim. W trzecim kwartale br. do oferty wprowadzone zostały trzy nowe projekty. Pierwszy z nich znajduje się w Łodzi i jest to kolejny etap inwestycji Chojny Park z łącznie 236 mieszkaniami. Nowe projekty ATAL wprowadził też we Wrocławiu – ATAL Towers II z 274 lokalami oraz w Krakowie – Lazurowy Park Bronowice I z 78 mieszkaniami. 
Przez pierwszych dziewięć miesięcy 2015 r. ATAL wydał mieszkania o łącznym PUM wynoszącym nieco ponad 29,5 tys. mkw., czyli o 63,2% mniej niż w tym samym okresie poprzedniego roku. Najwięcej, bo aż 34,9% przekazań dokonano we Wrocławiu, a około 26,6% w Łodzi. Na terenie aglomeracji katowickiej przekazano 20,6% łącznej powierzchni, w Krakowie 17%, a w Warszawie 0,8%.
Wysoka efektywnośćPrzez pierwsze trzy kwartały br. ATAL uzyskał 182,4 mln zł przychodów, czyli o 63,7% mniej niż w tym samym okresie poprzedniego roku. W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy br. deweloper wypracował 38,3 mln zł zysku operacyjnego. Z kolei na poziomie wyniku netto spółka była 30,5 mln zł na plusie. ATAL utrzymuje bardzo wysoki poziom rentowności. Marża brutto na sprzedaży wyniosła 28,3%, a marża netto 16,7%. Na koniec września br. kapitał własny wzrósł o 39% do 596,8 mln zł, względem końca grudnia poprzedniego roku. Jednocześnie zapasy, w skład których wchodzą grunty wraz z nakładami poniesionymi na budowę osiedli, zwiększyły się przez dziewięć miesięcy o 43% do 772,9 mln zł na koniec września br. 
„Dzięki efektywnemu modelowi biznesowemu oraz konsekwentnie realizowanej strategii spółka utrzymuje rentowność realizowanych projektów na poziomie nieosiągalnym dla większości firm z branży. Kondycja finansowa ATAL jest bardzo dobra. Systematycznie pomnażamy wartość posiadanych kapitałów. Uwzględniając potencjał rozwoju spodziewamy się dalszego dynamicznego wzrostu skali działania” – dodał Zbigniew Juroszek. 
Nowe gruntyPrzez 9 miesięcy br. ATAL wydał na zakup gruntów 123,3 mln zł. W ramach realizowanej strategii mającej na celu zwiększenie sprzedaży i umocnienie pozycji wśród największych firm deweloperskich w kraju, Grupa nabyła w III i IV kwartale br. dwa grunty w Gdańsku (łączny PUM 22,4 tys. mkw.) oraz działkę w Poznaniu (PUM 7 tys. mkw.). Ekspansja na nowe rynki wzmocni dynamiczny rozwój firmy.
„W przygotowaniu mamy aktualnie 30 projektów o łącznym PUM sięgającym blisko 290 tys. mkw. Zapewnia nam to bardzo dobre perspektywy rozwoju” – powiedział Zbigniew Juroszek.

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Najnowsze artykuły

Będą nowe miejsca pracy w Głogowie. Powstanie centrum e-commerce B2C sieci sklepów zoologicznych Maxi Zoo
Na Dolnym Śląsku, w Głogowie powstanie centrum e-commerce B2C Grupy Fressnapf, w Polsce działającej...
Poznaj warianty przebiegu obwodnicy Złotego Stoku
Od 13 do 16 grudnia br. odbywać się będą spotkania dla mieszkańców, podczas których zaprezentowane z...
BBI Development zrealizuje z Liebrecht&WooD 170-metrowy biurowiec Roma Tower w Warszawie [WIZUALIZACJE]
W samym centrum stolicy Polski powstanie kolejny ponad 100-metrowy wieżowiec. Spółki zależne BBI Dev...
Trwa realizacja nowej, wielkiej inwestycji zagranicznej pod Wrocławiem [ZDJĘCIA + WIZUALIZACJE]
W Aglomeracji Wrocławskiej trwa realizacja kolejnej wielkiej inwestycji zagranicznej. W gminie Kobie...
Łącznica w Kalwarii Zebrzydowskiej skróci podróże koleją z Krakowa do Wadowic i Bielska-Białej
Budowa łącznicy skróci o około 15 minut czas przejazdu pociągiem z Małopolski na Śląsk, Zwiększy się...
W centrum Wrocławia trwa budowa biurowca Brama Oławska [FILM + ZDJĘCIA + WIZUALIZACJE]
Przy skrzyżowaniu ulic Oławskiej i Piotra Skargi we Wrocławiu budowany jest nowy biurowiec Brama Oła...
Warszawa: Nowi najemcy 195-metrowego wieżowca Skyliner
Blisko 5 tys. mkw. powierzchni zajmą łącznie nowi najemcy Skylinera – DXC Technology i Luxoft. Obie...
Kraków: Dobiega końca budowa ostatniego etapu kompleksu biurowego High5ive [FILM + ZDJĘCIA]
W samym centrum stolicy Małopolski, przy ulicy Pawiej w pobliżu Dworca Głównego PKP i Galerii Krakow...
Międzynarodowy koncern GlobalLogic otwiera biuro w Gdańsku
Kolejna międzynarodowa firma z branży IT inwestuje w Gdańsku. To GlobalLogic, amerykańska firma...
Kolejna międzynarodowa firma z branży IT inwestuje w Krakowie
Kolejna międzynarodowa firma z branży IT stawia na stolicę Małopolski. DataArt, firma zajmująca się...