Rośnie liczba i wartość transakcji inwestycyjnych na rynkach regionalnych. Popyt na budynki biurowe w Krakowie, Wrocławiu, Łodzi czy Trójmieście jest coraz większy, a udział rynków regionalnych w całkowitej wartości inwestycyjnej w trzech pierwszych kwartałach 2015 r. osiągnął niespotykaną dotąd wartość – 60%.
W tym okresie wartość wszystkich sprzedanych budynków biurowych w Polsce przekroczyła 700 mln euro, z czego zdecydowana większość dotyczyła budynków zlokalizowanych poza Warszawą. Po raz pierwszy w historii rynku nieruchomości w Polsce dominacja rynków regionalnych była tak znaczna. W ostatnich 5 latach udział rynków regionalnych kształtował się bowiem w przedziale 7%-29% całkowitego wolumenu sektora biurowego.
REKLAMA
Spośród trzech największych transakcji w nieruchomości biurowe zakończonych do końca września 2015 r.tylko jedna dotyczyła budynku zlokalizowanego w Warszawie – była to sprzedaż 50% udziałów w Empark Mokotów Business Park. Dwie kolejne pod względem wartości transakcje biurowe dotyczyły budynku Green Horizon w Łodzi oraz kompleksu Enterprise Park w Krakowie.
Wzrost znaczenia rynków regionalnych związany jest z dojrzewaniem tego rynku. Wysokiej klasy budynki, duży popyt, ograniczone pustostany i stabilne czynsze powodują, że jest to atrakcyjny cel dla inwestorów, którzy kupują biurowce za coraz niższe stopy zwrotu. Na rynku warszawskim najlepsze stopy zwrotu spadły bowiem do poziomu 6%, natomiast na rynkach regionalnych do 7%.