Do wyboru – do koloru

Do wyboru – do koloru

Polska
Kajtman
Kajtman
REKLAMA

Deweloperzy chętnie wybierają sprawdzone i cieszące się dużą popularnością wśród potencjalnych klientów rejony miasta. Pozwala im to ograniczać ryzyko związane z brakiem zainteresowania oferowanymi mieszkaniami. Z drugiej strony często wiąże się to z wzmożoną konkurencją.


Na podstawie cyklicznego monitoringu prowadzonego przez Dział Badań i Analiz firmy Emmerson w trzech spośród analizowanych miast wytypowano dzielnicę, w której oferta nowych mieszkań jest najbogatsza. Celowo wybrano Kraków, Wrocław i Poznań, gdyż liczba dzielnic w tych miastach jest porównywalna i sięga od 4 do 5.


W Krakowie zdecydowanie najszerszy wybór zapewnia południowa część miasta – Podgórze (w jej skład wchodzą następujące administracyjne dzielnice: VIII Dębniki, IX Łagiewniki-Borek Fałęcki, X Swoszowice, XI Podgórze Duchackie, XII Bieżanów-Prokocim oraz XIII Podgórze). W tej części Krakowa kupujący znajdą około 45% mieszkań oferowanych na tutejszym rynku pierwotnym. Podażowy rekord padł w tej dzielnicy na koniec III kw. 2012 r. Od tego czasu liczba lokali znajdujących się w ofercie systematycznie maleje.


Osoby poszukujące nowego mieszkania w stolicy Dolnego Śląska z dużym prawdopodobieństwem pierwsze kroki skierują tak jak w wypadku Krakowa do południowej części miasta. W znajdującej się tam dzielnicy Krzyki koncentruje się 54% całej oferty rynku pierwotnego. W ostatnich miesiącach udział tej dzielnicy w całości wrocławskiej oferty nieco zmalał. Na koniec III kw. 2012 r. był on wyższy jeszcze o 3 pp.


Z kolei w Poznaniu żadna z dzielnic nie posiada tak dominującej pozycji jak w przypadku wcześniej wymienionych miast. Największy wybór zapewnia dzielnica Stare Miasto, gdzie znajduje się co trzecie mieszkanie oferowane obecnie przez działających w Poznaniu deweloperów.

 

REKLAMA

Dzielnice z największą ofertą rynku pierwotnegoMiastoDzielnica z największą ofertąUdział dzielnicy z największą ofertą w całkowitej ofercie miastaKrakówPodgórze45%WrocławKrzyki54%PoznańStare Miasto34%Źródło: Dział Badań i Analiz Emmerson S.A. na podstawie kwartalnych raportów „Pierwotny rynek mieszkaniowy. I kwartał 2013 r.”


 

Charakterystyczne dla wymienionych dzielnic jest bardzo szerokie spektrum produktów oferowanych na rynku mieszkaniowym począwszy od drogich apartamentów wykańczanych pod klucz po klasyczne mieszkania w segmencie standard, oferowane bez wykończenia, w dużych, wielobudynkowych osiedlach.

 

Emmerson S.A.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA