W Warszawie dużo mniej mieszkań – raport rynku pierwotnego

W Warszawie dużo mniej mieszkań – raport rynku pierwotnego

Warszawa
Kajtman
Kajtman
REKLAMA

W ciągu ostatniego roku oferta mieszkań dostępnych na rynku pierwotnym stopniała w Warszawie o niemal jedną trzecią. Tak duża zmiana musiała odbić się także na podażowym rankingu dzielnic. Jak prezentowała się sytuacja na koniec I kw. 2014 r.?


Największa zmiana rok do roku odnotowana została na Ursynowie. Dzielnica ta awansowała w ciągu roku aż o sześć pozycji w podażowym rankingu dzielnic. Obecnie zajmuje w nim dziewiątą pozycję, podczas gdy rok wcześniej oferta deweloperów w tej części miasta wyglądała ubogo na tle większości dzielnic. Tak znaczący awans zawdzięczany jest przede wszystkim temu, iż w czasie generalnie mocno kurczącej się oferty w skali całego miasta na Ursynowie dopływ podaży znacząco przewyższył tempo wyprzedawania lokali. Wartym podkreślenia jest fakt, iż jest to jedna z zaledwie dwóch warszawskich dzielnic, w których w ciągu ostatniego roku nie doszło do spadku liczby oferowanych mieszkań deweloperskich.


Drugą dzielnicą, w której rok do roku liczba mieszkań oferowanych na rynku pierwotnym nie uległa zmniejszeniu okazał się Targówek. Sukcesywnie poprawia on swoją pozycję w niniejszym zestawieniu. Na koniec I kw. 2014 r. zajmował siódme miejsce. Rok wcześniej była to dziesiąta pozycja, a jeszcze dwa lata wcześniej musiał zadowolić się czternastym miejscem.


O dwa oczka awansował Żoliborz dołączając do ścisłej czołówki dzielnic dysponujących największym wyborem mieszkań z rynku pierwotnego. Tylko w trzech warszawskich dzielnicach klienci mają do wyboru większą liczbę ofert.

REKLAMA

 

Na znaczeniu mocno straciło w ciągu ostatniego roku Bemowo. Na koniec I kw. 2013 r. oferta mieszkań na rynku pierwotnym w tej części Warszawy przekraczała jeszcze 1 tys. mieszkań. Obecnie klienci mają tu do wyboru dwa razy mniej nowych mieszkań. W rezultacie spadku o pięć pozycji dzielnica ta zajęła zaledwie dwunaste miejsce w omawianym rankingu.


Bardzo wyraźnie stopniała także w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy oferta deweloperskich mieszkań w dzielnicy Ursus. Mniej do zaproponowania mają już tylko Rembertów i Wesoła.


Jarosław Mikołaj Skoczeń

Emmerson Realty S.A.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA