Polska kluczowym rynkiem Prologis w Europie Środkowo-Wschodniej w trzecim kwartale

Polska kluczowym rynkiem Prologis w Europie Środkowo-Wschodniej w trzecim kwartale

Kajtman
Kajtman
REKLAMA

Prologis, Inc., wiodący właściciel, zarządca i deweloper obiektów dystrybucyjnych, podsumował trzeci kwartał 2012 roku w Europie Środkowo-Wschodniej.

 

W przedostatnim kwartale roku firma wynajęła 272 000 metrów kwadratowych, czyli o około 10 procent więcej niż w drugim kwartale. Transakcje zrealizowane w Polsce stanowiły 55 procent wszystkich umów najmu zawartych przez Prologis w Europie Środkowo-Wschodniej. Nowe umowy najmu na 119 000 metrów kwadratowych, świadczą o dużej efektywności spółki oraz silnych relacjach z klientami w tym regionie. Tak dobre wyniki zapewniły Prologis 39-procentowy[1] udział w rynku Europy Środkowo-Wschodniej pod względem ilości wynajętej powierzchni brutto.[2]

 

Najważniejsze nowe transakcje i przedłużone umowy najmu w Europie Środkowo-Wschodniej:


Wynajęta powierzchnianowe  umowyKlientPark dystrybucyjny25 500 m²Rohlig Suus LogisticsPrologis Park Janki, Polska18 500 m²TradisPrologis Park Błonie II, Polska11 000 m²HI Logistics EuropePrologis Park Wrocław IV, Polska11 000 m²SchenkerPrologis Park Nadarzyn, Polska10 800 m²DHLPrologis Park Dąbrowa, Polska  7658 m²Schumacher PackagingPrologis Park Wrocław III, PolskaWynajęta powierzchnia – przedłużone umowyKlientPark dystrybucyjny29 100 m²Geodis CalsbersonPrologis Park Budapest-Budaors, Węgry21 000 m²cargo-partnerPrologis Park Budapest-Gyal, Węgry20 000 m²Schneider ElectricPrologis Park Budapest-Sziget, Węgry12 500 m²Mid Ocean LogisticsPrologis Park Chorzów, Polska12 000 m²Kuehne+NagelPrologis Park Wrocław, Polska

 


Największa nowa umowa trzeciego kwartału to 25 500 metrów kwadratowych wynajęte firmie ROHLIG SUUS Logistics w Prologis Park Janki. Transakcja obejmuje najem 18 500 metrów kwadratowych w ukończonym spekulacyjnie Budynku 3 oraz dodatkową powierzchnię 7 000 metrów kwadratowych, która zostanie dopasowana do indywidualnych potrzeb klienta i stanie się pierwszym na rynku terminalem typu cross-dock dostosowanym do przeładunków drobnicowych.

 

Prologis zakończył również budowę obiektu dystrybucyjnego (Budynek 7) o powierzchni 24 500 metrów kwadratowych w Prologis Park Bratislava. Jest to pierwszy spekulacyjny magazyn Prologis, jaki został wybudowany na słowackim rynku od 2008 r.

 

Na Węgrzech transakcje najmu objęły łącznie około 100 000 metrów kwadratowych, dzięki czemu współczynnik wolnej powierzchni oferowanej przez Prologis spadł do 15 procent i jest znacznie niższy od średniego wskaźnika na rynku węgierskim, który wynosi obecnie 19 procent.[3]

REKLAMA

 

W odpowiedzi na rosnący popyt w Europie Środkowo-Wschodniej Prologis wzmocnił dział leasingu oraz powołał zespół ds. rozwoju biznesu (Business Development). Zadaniem zespołu jest koncentracja na nowych planach inwestycyjnych firmy, zabudowie gruntów posiadanych przez spółkę oraz realizacji nowych projektów na kluczowych rynkach w Strykowie, Poznaniu, Wrocławiu i Chorzowie, gdzie firma może wybudować do 568 000 metrów kwadratowych powierzchni dystrybucyjnej łącznie.

 

„Pomimo wyraźnego spowolnienia zauważalnego na rynku w lipcu i sierpniu, w trzecim kwartale popyt na nowoczesne, efektywne i oszczędne obiekty utrzymywał się na wysokim poziomie” powiedział Ben Bannatyne, Prologis Managing Director na Europę Środkowo-Wschodnią. „Ostatnie transakcje potwierdzają, że wysokiej jakości obiekty oferowane przez Prologis, w połączeniu ze specjalistyczną wiedzą, profesjonalnym podejściem i dbałością o klienta, dają wymierne rezultaty.”

 

„W czwartym kwartale nasze działania będą oparte na dotychczasowych osiągnięciach przy jednoczesnym podniesieniu jakości i wydajności naszego portfolio poprzez sprzedaż mniej strategicznych aktywów i re-inwestycję kapitału w wybrane nowe przedsięwzięcia” dodał Ben Bannatyne.

 

Działając aktywnie w pięciu krajach w regionie (Polska, Czechy, Węgry, Słowacja i Rumunia) z portfolio ponad 3,5 miliona metrów kwadratowych, Prologis jest największym właścicielem i zarządcą obiektów dystrybucyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej (stan na 30 września 2012 r.).


[1] Źródło: raport CBRE, październik 2012 r. (z wyłączeniem Rumunii).

[2] Nowe umowy i przedłużenia umów najmu.

[3] Źródło: raport CBRE, październik 2012 r.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA