Lepsze zbilansowanie największych rynków deweloperskich

Lepsze zbilansowanie największych rynków deweloperskich

Polska
Kajtman
Kajtman
REKLAMA

Najnowsze dane z rynku mieszkań deweloperskich największych polskich miast napawają umiarkowanym optymizmem na przyszłość. Wskazują one, że rynek ten zmierza w kierunku coraz lepszego zbilansowania. Stopniowo zmniejsza się wysoka dysproporcja między podażą a popytem. Nadal jednak rynek ten pozostaje niezrównoważony.

 

Coraz lepsze zbilansowanie rynku następuje dzięki m.in. spadkom w poziomie oferty. Najnowsze wyniki monitoringu inwestycji deweloperskich systematycznie prowadzonego przez Dział Badań i Analiz firmy Emmerson na potrzeby raportów kwartalnych opisujących rynki mieszkaniowe Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Poznania i Gdańska wykazały, iż w I kwartale bieżącego roku oferta deweloperów zmniejszyła się w relacji do danych z końca ubiegłego roku.


Poniżej zamieszczono zestawienie przedstawiające wielkość oferty deweloperów na największych rynkach mieszkaniowych kraju.

 

Oferta deweloperów na koniec I kw. 2013 r.

REKLAMA

MiastoWarszawaKrakówWrocławPoznańGdańskLiczba oferowanych mieszkań (w tys.)18,310,57,83,95,7Zmiana w relacji do poprzedniego kwartału (IV kw. 2012 r.)-4,7%-4,6%-5,7%-4,3%-4,1%


Źródło: cykl raportów „Pierwotny rynek mieszkaniowy - I kwartał 2013 r.”
Działu Badań i Analiz firmy Emmerson S.A.

 

Spadki wielkości oferty deweloperów to nie tylko efekt permanentnego procesu sprzedaży mieszkań, ale również wyraźnie niższych wielkości tzw. nowej podaży czyli liczby nowych mieszkań, które w dany okresie wprowadzane są do oferty. Niższa nowa podaż jest rezultatem znacznego obniżenia skłonności deweloperów do rozpoczynania kolejnych inwestycji. Z jednej strony do inwestycji wciąż nie zachęca kondycja rynku mieszkaniowego (relacja popyt-podaż), a z drugiej strony dają o sobie znać trudności, z jakimi muszą sobie poradzić deweloperzy przy rozpoczynaniu nowych projektów po wejściu w życie ustawy deweloperskiej. W kolejnych kwartałach bieżącego roku najbardziej prawdopodobna będzie kontynuacja scharakteryzowanych powyżej tendencji, tj. spadków w poziomie całkowitej oferty.

 

Emmerson S.A.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA