Mieszkanie w kamienicy – czy warto się na nie zdecydować

Mieszkanie w kamienicy – czy warto się na nie zdecydować

Polska
Kajtman
Kajtman
REKLAMA
Zakup mieszkania z myślą o jego wynajmie staje się w naszym kraju coraz popularniejszy. Szczególnie atrakcyjne pod tym względem są nieruchomości położone w centrach i zabytkowych częściach miast. W takich lokalizacjach najłatwiej dostępne są lokale w kamienicach. Eksperci Związku Firm Doradztwa Finansowego radzą, na jakie parametry tego typu nieruchomości zwrócić szczególną uwagę, by zakup okazał się pomyślną inwestycją.
Atrakcyjna lokata kapitałuZakup mieszkania w kamienicy może być bardzo interesującą formą ulokowania posiadanych oszczędności. Wynajem lokalu w dobrze zlokalizowanym i zadbanym budynku jest rozwiązaniem umożliwiającym osiągniecie atrakcyjnych zysków, a dodatkowo zazwyczaj nie niesie ze sobą tak dużego ryzyka, jak np. inwestycje na giełdzie. Dotyczy to zwłaszcza miast chętnie odwiedzanych przez turystów, takich jak np. Gdańsk, w których inwestorzy bardzo aktywnie działają na rynku nieruchomości wtórnych. Trzeba jednak zauważyć, że ceny tego typu mieszkań zwykle są dość wysokie, przez co nie jest to lokata kapitału dostępna dla każdego.  
Cena i lokalizacja – niewątpliwy atutJeśli natomiast myślimy o zakupie w celach mieszkalnych, wybór lokalu w kamienicy również może być opłacalny. Jeśli nie zdecydujemy się na najlepiej usytuowane budynki w doskonałym stanie technicznym, możliwe są oszczędności sięgające nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Walorem takiej nieruchomości jest niewątpliwie lokalizacja w centrum miasta. Bliskość różnorodnych punktów usługowo-handlowych oraz korzystne połączenie z innymi dzielnicami jest z pewnością trudne do przecenienia. Stanowi także niemałą oszczędność dla osób, które mając pracę w śródmieściu, nie muszą tracić pieniędzy na codzienne dojazdy. Dodatkową zaletą tego typu mieszkań mogą być bogate zdobienia na elewacjach, wysokie okna, kominki czy parkietowe podłogi. Co więcej, lokale te często mają bardzo wysokie ściany, dzięki czemu właściciele mogą zaadaptować tę dodatkową przestrzeń, np. wzbogacając mieszkanie o antresolę.
REKLAMA
Druga strona medaluPowinniśmy jednak pamiętać, że mieszkanie w kamienicy nie jest pozbawione wad. To, co dla jednych stanowi walor, dla innych może być źródłem pewnych utrudnień. Weźmy pod lupę cenę nieruchomości. Osoby, dla których niski koszt zakupu stanowi główną motywację nabycia lokalu, powinny pamiętać, że może nie być on jedynym wydatkiem, jaki przyjdzie im ponieść. – Przede wszystkim należy mieć na uwadze, że kamienice należą do starego budownictwa, w związku z tym stan techniczny budynku może pozostawiać wiele do życzenia. Kupując mieszkanie od dewelopera zwykle nie musimy się martwić o stan okien, drzwi czy podłogi, w przypadku kamienicy warto się im przyjrzeć bliżej i sprawdzić, czy nie wydamy większej sumy na remont – mówi Michał Krajkowski, ekspert ZFDF, Notus Doradcy Finansowi. – Stara technologia budownictwa może także wiązać się z wyższymi kosztami eksploatacyjnymi. Przykładowo, gorsza izolacja termiczna z pewnością przełoży się na wyższe rachunku za ogrzewanie. Przeprowadzenie przeróbek budowlanych może być konieczne, szczególnie jeśli lokal posiada niestandardowy rozkład pomieszczeń. Potencjalni nabywcy takich nieruchomości powinny mieć świadomość, że dokonanie adaptacji wewnątrz może być możliwe jedynie za zgodą konserwatora zabytków.
Ogranicz ryzyko prawnePrzy zakupie każdej nieruchomości potencjalny właściciel powinien zweryfikować stan prawny nabywanego mieszkania. W przypadku starych, przedwojennych kamienic położonych w atrakcyjnej lokalizacji jest to szczególnie ważne, bowiem niejednokrotnie dochodziło już do sytuacji, w których po latach pojawiali się spadkobiercy dawnych właścicieli, roszczący prawo do takich budynków. Taka sytuacja może być dla nas dużym kłopotem. – Przed dokonaniem transakcji kupna lokalu nie można zapominać o sprawdzeniu, czy sprzedający posiada prawo własności do nieruchomości bądź czy dysponuje pełnomocnictwem prawnego właściciela lokalu i w jego zakresie może dokonywać sprzedaży – wyjaśnia Adam Buczel, ekspert ZFDF, Home Broker. – Dokumentem, w którym możemy sprawdzić wszystkie niezbędne informacje, jest księga wieczysta nieruchomości. To z niej również możemy się dowiedzieć, czy dane mieszkanie jest np. zadłużone. Istotne jest również, aby pamiętać o wprowadzonej niedawno w życie ustawie o rewitalizacji. Daje ona gminom możliwość przyznania sobie prawa do pierwokupu nieruchomości położonych na obszarze, który zdecydują się one rewitalizować. Taka sytuacja ma już miejsce np. w Łodzi czy Zielonej Górze. Jeżeli więc nabywane przez nas mieszkanie znajduje się w kamienicy objętej zgodnie z uchwałą gminy rewitalizacją, proces zakupu może znacznie przedłużyć się, lub nawet w ogóle nie dojść do skutku, tj. w sytuacji gdy gmina zdecyduje się zrealizować swoje prawo pierwokupu.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA