Jak wybrać projekt domu?

Jak wybrać projekt domu?

novio
novio
REKLAMA
Wybór projektu wymarzonego domu wydaje się być z pozoru sprawą banalną. Tymczasem nic bardziej mylnego, zwłaszcza że w internecie mamy ich aż kilka tysięcy. Warto już na samym początku należy wziąć pod uwagę wiele ważnych aspektów, podjąć decyzje, które w ogromnym stopniu wpłyną na późniejsze życie całej rodziny. Dobry projekt powinien też uwzględniać nie tylko możliwości finansowe przyszłych inwestorów ale co ważne, spełniać warunki formalne. Zapoznaj się z poradnikiem, znajdziesz w nim wiele wskazówek przydatnych przy wyborze projektu.
Większość inwestorów, zanim zacznie poszukiwania idealnego projektu, w pierwszej chwili szuka idealnej działki. Przede wszystkim zwróćmy uwagę na jej otoczenie, wielkość, uformowanie terenu, kształt, bliskość do drogi dojazdowej, oraz najważniejsze uzbrojenie.
Projekt gotowy czy indywidualny? To jedno z pierwszych pytań, które zadaje sobie przyszły inwestor. Gotowe projekt są z racji tego, że są przygotowane do sprzedaży anonimowemu odbiorcy tańsze ale trzeba przy nich uwzględnić koszty adaptacji do warunków lokalnych. Opcja druga pozwala na dostosowanie projektu do indywidualnych wymagań inwestora, ale jest tym samym sporo droższa. Bywa również, że inwestor nie ma wyboru i musi kupić projekt indywidualny z powodu nietypowego kształtu działki lub jeśli ma większe oczekiwania co do pomieszczeń, które trzeba dokładnie zaprojektować na przykład z racji wykonywanego zawodu. Bez względu jednak na to, czy kupimy projekt gotowy czy indywidualny możemy mieć pewność, że oba zostaną wykonane przez fachowca z odpowiednimi uprawnieniami.
REKLAMA
Wybieramy dom parterowy czy z użytkowym poddaszem, z aneksem kuchennym czy z otwartą kuchnią i spiżarnią. Dom z jedną czy dwoma łazienkami. Możliwości jest wiele a wszystko  zależy naszych możliwości finansowych, upodobań, stylu życia, wieku czy stanu zdrowia.Typ domu jest niezwykle istotny. Wybierając projekt warto uwzględnić potrzeby naszej rodziny a także przeanalizować, jaki tryb życia będziemy prowadzić. Przedyskutujmy, jakie pomieszczenia w domu są konieczne a bez jakich spokojnie się obejdziemy. Planując zakup projektu weźmy pod uwagę aktualną oraz przyszłą liczbę domowników. Może się okazać, że za jakiś czas pod nasz dach trafią potrzebujący opieki rodzice. Z tego też powodu warto rozważyć dom parterowy aby ułatwić im poruszanie się. Rodziny wielodzietne powinny zdecydować się na dwie lub więcej łazienek, zwłaszcza kiedy dzień dla wszystkich rozpoczyna się o tej samej porze. Warto również w projekcie uwzględnić jadalnię z dużym stołem aby wygodnie spożywać wspólne posiłki. Rodziny, które lubią życie towarzyskie powinny zdecydować się na projekt z dużym przestronnym salonem, co zapewni im komfort przestrzeni. Jeśli zaś bliżej nam do spokoju i intymności, wybierajmy projekt z wyraźnie zaznaczoną strefą dzienną i nocną.
Finanse to jedna z ważniejszych kwestii. Warto już na początku określić, co będzie głównym źródłem finansowania? Czy będzie to kredyt, oszczędności. Jeśli na początku ustalimy limity i będziemy ich konsekwentnie przestrzegać, mamy szanse uniknąć przykrych niespodzianek związanych z brakiem funduszy gdzieś na etapie budowy. I pamiętajmy duży dom, to drogi dom. Nie tylko na etapie budowy ale też późniejszych kosztów związanych z ewentualnym ogrzewaniem. Ponadto może okazać się po latach, kiedy dzieci opuszczą dom, że wielkim domu zostaną tylko rodzice. 
Jeśli już zdecydujemy się na projekt wymarzonego domu pamiętajmy, że istnieje możliwość wprowadzania zmian w projekcie w taki sposób, aby jak najlepiej spełniał nasze oczekiwania.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA