[Polska] Młodzi w programie MdM chcą mieszkań z rynku wtórnego

[Polska] Młodzi w programie MdM chcą mieszkań z rynku wtórnego

Kajtman
Kajtman
REKLAMA

W październiku, przed podpisaniem przez prezydenta ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi, portal MieszkanieDlaMlodych.pl zapytał młodych ludzi, jak oceniają wsparcie rządowe przy programie. Okazało się, że więcej niż połowa respondentów jest zdania, że rząd powinien wspierać zakup mieszkań z rynku wtórnego.

 

Co prawda, w toku prac legislacyjnych zastanawiano się nad włączeniem rynku wtórego do programu Mieszkanie dla Młodych, ostatecznie jednak z tego pomysłu zrezygnowano. Według ustawy podpisanej niedawno przez prezydenta, z rządowych dopłat do wkładu własnego, skorzystać będą mogły wyłącznie osoby kupujące swoje pierwsze mieszkanie lub dom z zasobów rynku pierwotnego. Ustawodawca przewidział 10 proc. dopłaty dla osób samotnych i małżeństw bezdzietnych, 15 proc. dla rodzin, które posiadają co najmniej jedno dziecko. Dodatkowe 5 proc. dla małżeństw, którym w ciągu 5 lat od daty zakupu mieszkania, urodzi się bądź zostanie przysposobione trzecie lub kolejne dziecko. W ustawie znajduje się zapis, z którego wynika, że kredyty hipoteczne osób starających się o dopuszczenie do programu muszą mieć wartość co najmniej 50 proc. ceny mieszkania, a raty powinny być rozłożone na minimum 15 lat.

 

Dopłatą może być objęte maksymalnie 50 m kw. mieszkania lub domu o powierzchni odpowiednio do: 75 m kw. i 100 m kw. W przypadku rodzin wychowujących minimum 3 dzieci, mieszkanie nie może być większe od 85 m kw., a dom 110 m kw.

 

Prawie jedna czwarta respondentów sondy portalu MieszkanieDlaMlodych.pl, stwierdziła, że to dobrze, iż państwo w ramach programu MdM będzie wspierać młodych w przypadku zakupu pierwszej inwestycji z rynku pierwotnego. – Dopłacanie do zakupu mieszkań z rynku wtórnego byłoby nieefektywne ekonomicznie – uważa Piotr Styczeń, wiceminister transportu, budownictwa i gospodarki morskiej. Według wiceministra program w swych założeniach ma wspierać zarówno nabywców nowych mieszkań, ale i pośrednio inwestorów mieszkaniowych, by pobudzić gospodarkę.

 

Młodzi, ze względu na niższą cenę oraz z uwagi na fakt, że w mieszkaniach z rynku wtórnego z reguły można od razu zamieszkać, lepiej oceniają ten rynek. – Tak na logikę, lepsze by było wsparcie rynku wtórnego, bo wiadomo, że mieszkania dla osób młodych nie muszą być o wysokim standardzie i gdyby była większa podaż na rynku wtórnym, to z automatu i na rynku pierwotnym byłby większy ruch, bo te osoby, które już mają mieszkanie, ale chciałyby poprawić swoje warunki mieszkaniowe, mogłyby sprzedać to mieszkanie, dołożyć część pieniędzy i zainwestować na rynku pierwotnym – mówił senator Przemysław Błaszczyk na 41. posiedzeniu Senatu.

 

Ustawa o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi wywołuje wiele zamieszania, niektórzy eksperci wskazują, że pomoże tylko najlepiej sytuowanym Polakom oraz deweloperom. Podczas konferencji prasowej „Mieszkanie dla młodych czy mieszkanie dla deweloperów?”, Ryszard Kalisz stwierdził, że: – Ustawa już swoim tytułem wprowadza ludzi w błąd.

 

Mimo głosów młodych oraz niektórych polityków, chcących włączenia rynku wtórnego do programu MdM, według zatwierdzonej ustawy (31 października prezydent podpisał ustawę o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi), programem będą objęte wyłącznie mieszkania lub domy z rynku pierwotnego. Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia z wyjątkiem art. 27 pkt 1, art. 32, art. 33, art. 38, które wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 2014 r.

 

Natalia Grunsiok

Portal MieszkanieDlaMlodych.pl

Tagi:

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Najnowsze artykuły

Wille Miejskie na Swojczycach – Działoszyńska od PROFIT Development
Wrocław to metropolia tętniąca życiem. Dobrzej jest jednak mieć tu swoje miejsce, w którym będzie mo...
W centrum Wrocławia powstaje 56-metrowy biurowiec MidPoint 71 [FILM + ZDJĘCIA]
W centrum Wrocławia, przy ulicy Powstańców Śląskich powstaje nowy biurowiec MidPoint 71. Budowa biur...
Kraków: Radni nie godzą się na podziemny tramwaj
Podczas środowej sesji rady miasta przestawiono radnym wyniki studium dla budowy szybkiego bezkolizy...
We Wrocławiu powstanie pierwsze osiedle na terenach PKP realizowane w ramach programu Mieszkanie Plus
Jak poinformował PFR Nieruchomości we Wrocławiu powstanie pierwsze osiedle w ramach rynkowej części...
ID Logistics uruchomiło magazyn w Zgorzelcu. Pracę w nim znajdzie ponad 700 osób
ID Logistics, specjalista w zakresie dedykowanych rozwiązań logistyki kontraktowej otworzył oficjaln...
Wrocław: Kolejna firma z branży IT wynajmuje powierzchnię biurową w Quorum
Największy projekt mixed-use na Dolnym Śląsku będzie nową siedzibą studia deweloperskiego z branży g...
Leroy Merlin otworzy swój market w Głogowie
Leroy Merlin otworzy w Głogowie swój pierwszy market. Będzie to już dziewiąty sklep tej francuskiej...
Grupa EMC wchodzi do Sky Tower we Wrocławiu
Wrocławski Sky Tower pozyskał nowego, dużego najemcę. Około 1200 mkw. powierzchni zajmie Grupa EMC,...
W Polsce jest już 12 milionów mkw. powierzchni biurowych
Dane za okres I-III kw. 2021 r. wskazują na aktywne zainteresowanie najemców powierzchniami biurowym...
Warta wprowadziła się do nowej siedziby w biurowcu Warsaw UNIT [ZDJĘCIA]
Firma ubezpieczeniowa Warta zakończyła właśnie przeprowadzkę do nowej siedziby w Warszawie. War...