[Polska] Na co uważać, kupując mieszkanie od dewelopera

Kajtman
Wiosna to okres, gdy tradycyjnie chętniej przystępujemy do poszukiwania wymarzonego mieszkania. W ostatnim czasie dużą popularnością cieszyły się nowe lokale. Można podejrzewać, że tak będzie też w kolejnych miesiącach np. dlatego, że na nie wciąż można uzyskać dopłatę z programu „Mieszkanie dla Młodych” W przypadku mieszkań używanych zwykle konieczne jest odłożenie transakcji do przyszłego roku. Expander podpowiada, na co zwrócić uwagę podczas porównywania oferty deweloperów.
Sprawdźmy przeszłość firmyW ostatnich miesiącach Polacy kupowali wiele nowych mieszkań, dzięki czemu deweloperzy mogli chwalić się bardzo wysoką sprzedażą. Zwykle wybierając takie nieruchomości, kierujemy się oczywiście ceną, lokalizacją i rozkładem mieszkania. Pod uwagę powinniśmy wziąć jednak również opinie na temat dewelopera. – W tym celu należy prześledzić dotychczasową działalność firmy – radzi Jarosław Sadowski, ekspert Expandera. – Warto sprawdzić, czy realizowane wcześniej budowy zostały zakończone w terminie oraz jak na ich temat wypowiadają się wcześniejsi klienci. Możemy nawet odwiedzić ukończone już osiedle czy budynek i porozmawiać z mieszkańcami. Powinniśmy także sprawdzić kondycję finansową dewelopera – jeśli np. zalega on z płatnościami i znajduje się na listach dłużników, może to oznaczać problemy również dla nas.
Liczy się nie tylko mieszkanie, ale również okolicaPodczas wyboru nieruchomości powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na samo mieszkanie, ale również na jego otoczenie. W przypadku nowych osiedli, położonych z dala od centrum, dużą niedogodnością może okazać się brak rozbudowanej infrastruktury, np. sklepów, przystanków komunikacji miejskiej czy szkół. Z drugiej jednak strony, zaletą może być spokojna okolica i widok np. na znajdujący się nieopodal las. – Rozważając zakup mieszkania, warto sprawdzić, czy na miejscu cieszącego oko zagajnika za kilka miesięcy nie powstaną kolejne budynki, lub co gorsza, nie jest tam planowana budowa np. ruchliwej ulicy czy oczyszczalni ścieków – zauważa Jarosław Sadowski, ekspert Expandera. – Informacji na ten temat możemy szukać w planie zagospodarowania przestrzennego okolicznych działek. Takich informacji powinien nam udzielić również deweloper. W prospekcie informacyjnym, jaki od niego otrzymamy powinny być dane na temat planu zagospodarowania sąsiednich działek oraz planowanych w odległości 1 km nowych drogach, torach kolejowych, oczyszczalnikach ścieków, wysypiskach itp.
Negocjacje umowyKupując mieszkanie będące jeszcze w budowie, nie mamy możliwości jego obejrzenia. W takim przypadku warto dokładnie przejrzeć plany i spróbować wyobrazić sobie np. jaki będzie widok z naszego okna. Niestety rzeczywistość może nie okazać się tak wspaniała jak w folderze reklamowym. Z drugiej strony, zaletą takiego zakupu jest możliwość negocjacji wielu parametrów mieszkania. Może to znacząco zmniejszyć koszty adaptacji pomieszczeń do naszych potrzeb. Zanim jeszcze otrzymamy klucze do lokalu niejednokrotnie możemy zmienić jeszcze lokalizację np. ścian wewnętrznych, gniazdek elektrycznych czy grzejników.
Wciąż można dostać dopłatęW zakresie finansowania warto pamiętać, że choć pieniądze z tegorocznej puli dopłat z programu „Mieszkanie dla młodych” się skończyły, nadal można skorzystać z takiego wsparcia. Już teraz można składać wnioski o dopłatę z przyszłorocznej puli. – Deweloperom zależy na utrzymaniu wysokiej sprzedaży, więc często godzą się, aby część ceny została zapłacona dopiero w przyszłym roku. Większość pieniędzy i tak bowiem dostaną w tym roku, gdyż środki z kredytu udzielonego w  ramach MdM mogą zostać wypłacone właściwie od razu, a jedynie dopłata, stanowiąca od 10% do 30% ceny, trafi na konto dewelopera najwcześniej w styczniu 2017 r. – mówi Jarosław Sadowski, ekspert Expandera.
Niezależnie czy będziemy korzystać z preferencyjnego, czy zwykłego kredytu hipotecznego, warto poświęcić nieco czasu na dokładne porównanie ofert lub skorzystać z pomocy doradcy finansowego. Takie kredyty są bowiem zaciągane za wysokie kwoty i na bardzo długi okres. Dlatego podjęcie pochopnej decyzji może nas kosztować kilkadziesiąt tysięcy złotych w postaci wyższych odsetek lub innych kosztów ponoszonych przez wiele lat.