NBP – niższe ceny transakcyjne na rynku wtórnym

NBP – niższe ceny transakcyjne na rynku wtórnym

Polska
Kajtman
Kajtman
REKLAMA

W ramach kwartalnych raportów NBP publikuje informację o cenach mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości. W najnowszej dostępnej analizie dotyczącej I kwartału 2013 r. można zapoznać się m.in. z poziomem cen transakcyjnych.


Szczególnie interesujący wydaje się poziom cen transakcyjnych mkw. mieszkania korygowany indeksem hedonicznym. Czym jest ten wskaźnik? Indeks cen hedonicznych to wskaźnik odzwierciedlający "czystą" zmianę cen, tj. oczyszczoną ze zmian jakościowych (np. wzrostu lub spadku udziału mieszkań droższych). Uwzględnia on zmiany jakości mieszkań próby badawczej w każdym z kwartałów, czym różni się od prostych wskaźników dynamiki takich jak średnia, czy mediana cen. Największym problemem ograniczającym możliwość powszechnego stosowania metod hedonicznych jest dostępność obszernych baz danych, zawierających opis poszczególnych atrybutów oraz lokalizacji konkretnej nieruchomości. Indeksy hedoniczne ceny mkw. mieszkań obliczane są przez NPB dla wybranych miast i dotyczą rynku wtórnego.


W I kw. 2013 r. we wszystkich sześciu miastach zaprezentowanych w omawianym opracowaniu odnotowany został spadek poziomu cen transakcyjnych mkw. mieszkania na rynku wtórnym korygowany indeksem hedonicznym. Do jakich poziomów spadły zatem w ten sposób liczone ceny mkw. mieszkań? Najdroższa oczywiście jest Warszawa, ale i tam cena transakcyjna skorygowana indeksem hedonicznym spadła już wyraźnie poniżej poziomu 8 tys. zł. Analogiczna wartość w Krakowie zbliżyła się do poziomu 6 tys. zł/mkw. We Wrocławiu coraz bliżej do 5 tys. zł/mkw., a w Gdańsku zanotowany spadek sprowadził tę wartość w I kw. 2013 r. już poniżej tego pułapu. W stolicy Wielkopolski niewiele brakło z kolei do osiągnięcia poziomu 4 tys. zł/mkw. Zdecydowanie najtańszym miastem w gronie porównywanych pozostaje Łódź. W pierwszych miesiącach br. poziom cen transakcyjnych mieszkania na rynku wtórnym obniżył się do poziomu ok. 3,5 tys. zł/mkw.

REKLAMA


Powszechne spadki poziomów cen transakcyjnych mkw. mieszkań korygowanych indeksem hedonicznym w poszczególnych miastach badanych przez NBP potwierdzają utrzymującą się generalną tendencję spadkową cen na wtórnym rynku nieruchomości.

 

Emmerson S.A.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA