Ogromne zainteresowanie magazynami w Polsce Centralnejfot. Kajtman

Ogromne zainteresowanie magazynami w Polsce Centralnej

Polska
Kajtman
Kajtman
REKLAMA
Międzynarodowa firma doradcza Cresa opublikowała raport "Occupier Insight: Rynek magazynowo-produkcyjny w III kwartale 2018 roku". Według najnowszych danych wskaźnik pustostanów w Polsce jest rekordowo niski i wynosi zaledwie 4,3% (spadek w porównaniu z wrześniem 2017 r. o 0,9 p.p.). Podaż nowej powierzchni wciąż rośnie, dzięki czemu zasoby powierzchni magazynowo-produkcyjnej przekroczyły już 15 mln mkw.
Polska Centralna wyróżnia się na tle innych regionów pod względem wysokiej podaży, która przekroczyła w trzecim kwartale 253 tys. mkw. Umowy najmu podpisano na 134 tys. mkw., a poziom pustostanów wynosi zaledwie 1,5%. W budowie w tym regionie znajduje się prawie 600 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowo-produkcyjnej.
Strategiczne położenie, dostępność autostrad oraz tras szybkiego ruchu, a także obecność terminali przeładunkowych w Łodzi i Kutnie sprawiają, że Polska Centralna cieszy się dużym zainteresowaniem wśród firm z sektora logistycznego, handlowego, a także e-commerce. Wolumen powierzchni magazynowej będącej w budowie wzrósł o 57,2% względem analogicznego okresu w 2017 roku. Pomimo ogromnego zainteresowania tym regionem, czynsze nominalne pozostają na stabilnym poziomie 2,60-3,60 euro za mkw. – mówi Jowita Spiżarska, doradca w dziale powierzchni magazynowo-produkcyjnych w firmie Cresa Polska.
W dobrej kondycji są niemal wszystkie regiony w Polsce. Łącznie w budowie znajduje się 2,1 mln mkw. Wolumen transakcji w trzecim kwartale 2018 roku wzrósł o 9% w porównaniu z analogicznym okresem w roku poprzednim. 
Uwzględniając wolumeny transakcji z lat 2013-2017, największą średnioroczną aktywnością najemców charakteryzowała się Warszawa (802 800 mkw.), Górny Śląsk (538 000 mkw.) i Polska Centralna (478 200 mkw.). W III kw. 2018 r. najwięcej powierzchni w stosunku do średniej z poszczególnych regionów wynajęto w Polsce Wschodniej (277%), Krakowie (179%) i Polsce Centralnej (128%). 
REKLAMA
Dynamiczny rozwój branży e-commerce, w tym sprzedaż online w sklepach internetowych oraz sieciach handlowych, jest przyczyną zwiększenia zapotrzebowania na powierzchnię logistyczną oraz usług operatorów logistycznych i firm kurierskich.
Podobnie jak w latach ubiegłych na rynku transakcyjnym najmu dominowały nowe umowy (66% wolumenu). Duży udział miały również renegocjacje umów najmu (20%). 
Olbrzymie zainteresowanie najemców oraz rozpędzona gospodarka pozwalają przypuszczać, że rynek powierzchni magazynowych jeszcze przez kilka najbliższych lat będzie notował wzrosty. Tempo rozwoju mogą tylko częściowo ograniczyć rosnące koszty budowy, koszty prac generalnych wykonawców i ich możliwości zasobowe, spowodowane dużym popytem na usługi budowlane, który zgłaszają w tej chwili wszystkie segmenty rynku nieruchomości w Polsce – mówi Tom Listowski, partner, dyrektor Działu Powierzchni Przemysłowych i Magazynowych na Europę Środkowo-Wschodnią w firmie Cresa.
Źródło: materiały prasowe

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA