Aż 500 000 mkw. powierzchni biurowej wynajęły w 2017 firmy z sektora usług dla biznesu. Pozytywny trend powinien utrzymać się również w tym roku – według szacunków ABSL na przestrzeni kolejnych miesięcy może otworzyć się aż 50 nowych centrów, co z kolei przełoży się na wysokie zapotrzebowanie na biura
- Tylko w ubiegłym roku firmy z sektora usług biznesowych wynajęły w Polsce aż 500 000 mkw. co stanowi jedną trzecią popytu na głównych rynkach biurowych, uwzględniając Warszawę. Patrząc na ambitne plany inwestycyjne firm z branży, również w tym roku możemy spodziewać się dużego zapotrzebowania na nowoczesne przestrzenie biurowe ze strony sektora. Jak szacuje ABSL, w kolejnych miesiącach powinno otworzyć się 50 nowych centrów, a firmy już obecne w Polsce będą nadal zwiększać zatrudnienie – komentuje Anna Młyniec, dyrektor Działu Wynajmu Powierzchni Biurowych i Reprezentacji Najemcy w JLL.
Według danych ABSL, w 2017 w Polsce powstało 51 nowych centrów usług dla biznesu. Przykładowe nowe inwestycje to m.in. J.P. Morgan, Swarovski czy Hargreaves Lansdown. Przełożyło się na znakomite wyniki w obszarze popytu, szczególnie ciekawe w Warszawie (aż 100 000 mkw.), która coraz chętniej jest wybierana przez globalne marki na lokalizację ich nowych centrów. Na główne miasta poza stolicą przypadło 400 000 mkw. – aż 60% ogólnego zapotrzebowania na biura na rynkach regionalnych. Największe umowy najmu zawarte przez firmy z sektora usług dla biznesu podpisały m.in. poufny najemca (25 500 mkw.) w Poznaniu, Citi Service Center Poland (18 600 mkw.) w Warszawie oraz J.P. Morgan (15 600 mkw.) w Warszawie.
– Polska pozostaje atrakcyjną lokalizacją dla międzynarodowych inwestorów i na przestrzeni ostatniej dekady zbudowała pozycję regionalnego lidera w sektorze usług w Europie Środkowo-Wschodniej. Widzimy odzwierciedlenie tego trendu na polskim rynku biurowym. W ubiegłym roku w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu centra usług wynajęły po 100 000 mkw. Z kolei, rekordowy w skali kraju udział sektora w popycie odnotowała Łódź, gdzie niemal 80% zapotrzebowania na biura wygenerowały firmy BPO/SSC – podsumowuje Mateusz Polkowski, dyrektor Działu Badań Rynku i Doradztwa, JLL.
Sektor usług dla biznesu to jedna z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi polskiej gospodarki. Z analiz ABSL wynika, że aktualnie centra usług zatrudniają już 265 000 osób, czyli o 20% więcej niż w I kwartale ubiegłego roku.
– Polska jest obecnie zdecydowanym liderem regionu jeśli chodzi o liczbę nowoczesnych centrów usług dla biznesu – jest ich w Polsce ponad 1 100, należą do ponad 750 inwestorów, w tym przeszło 550 zagranicznych i zatrudniają 265 000 osób. Przy zachowaniu obecnego trendu wzrostowego pozycja Polski jako kraju "pierwszego wyboru" dla powstawania nowych centrów powinna się w dalszym ciągu umacniać. Szacujemy, że w roku 2020 zatrudnienie w sektorze nowoczesnych usług dla biznesu ma szansę przekroczyć poziom 300 000 pracowników – mówi Piotr Dziwok, prezes ABSL.
Ekspansja centrów biznesowych zmienia nie tylko polski krajobraz biurowy, ale również sposób planowania i środowisko pracy.
– Dynamiczny rozwój sektora usług przekłada się zmianę funkcji nowoczesnych przestrzeni biurowych. Dlaczego? Branża usług zatrudnia wielu młodych ludzi, dla których lokalizacja biura i jego wygląd jest ważnym elementem, na podstawie którego podejmują decyzję o przyjęciu oferty pracy. Ponadto, pracodawcy coraz częściej dostrzegają silną korelację pomiędzy aranżacją przestrzeni a efektywnością i satysfakcją zespołu. Ta tendencja będzie wzmacniać się w kolejnych latach wraz z wchodzeniem na rynek coraz młodszych grup wiekowych. Dlatego rosnąca liczba firm z sektora usług decyduje się na przygotowanie długoterminowych strategii związanych z miejscem pracy, tak aby wygrać silną konkurencję o talenty – komentuje Anna Bartoszewicz-Wnuk, dyrektor Działu Doradztwa ds. Miejsca Pracy, JLL.
Źródło: materiały prasowe