[Polska] Sektor usług dla biznesu dominuje na rynkach biurowych poza Warszawą

[Polska] Sektor usług dla biznesu dominuje na rynkach biurowych poza Warszawą

Kajtman
Kajtman
REKLAMA

Centra usług z kapitałem zagranicznym wynajęły od początku roku prawie 200 000 mkw. w ramach ok. 100 umów na głównych rynkach biurowych poza stolicą. Stanowi to 63,5% ogólnego popytu zarejestrowanego poza Warszawą.

 

2014 jest kolejnym rokiem dynamicznego rozwoju sektora usług dla biznesu w Polsce. W efekcie transferu do Polski obsługi coraz bardziej kompleksowych procesów, rozwoju struktur działających w kraju firm, systematycznego wzrostu zatrudnienia, zauważalnie rośnie zapotrzebowanie na odpowiednie powierzchnie biurowe. To właśnie centra usług biznesowych z kapitałem zagranicznym są już od kilku lat głównym motorem rozwoju rynków biurowych poza Warszawą, a umowy zawierane przez sektor cechuje zwykle duży wolumen obieranej powierzchni, porównywalny do metrażu, na jaki decydują się największe firmy finansowe czy telekomunikacyjne.


Anna Młyniec, Dyrektor Działu Wynajmu Powierzchni Biurowych i Reprezentacji Najemcy, JLL, komentuje: „W 2014 r. centra usług z zagranicznym kapitałem utrzymały swoją pozycję jako głównego odbiorcy projektów biurowych poza Warszawą. Nie ma jeszcze danych za cały rok, ale już z dotychczasowych danych JLL wynika, że centra usług dla biznesu z kapitałem zagranicznym podpisały od początku roku do końca września na największych rynkach biurowych poza stolicą ok. 100 umów najmu na prawie 200 000 mkw., co stanowi ok. 63,5% popytu. To oznacza, że popyt ze strony sektora już po III kw. osiągnął wynik porównywalny do zarejestrowanego w całym 2013 r., kiedy wynajęto również ok. 200 000 mkw. Utrzymujące się już kilku lat wysokie zapotrzebowanie na powierzchnie biurowe jest rezultatem systematycznego wzrostu zatrudnienia w zagranicznych centrach usług biznesowych w największych polskich miastach”.

 

Piotr Dziwok, Prezes Zarządu Shell Polska, Dyrektor Generalny Shell Business Operations Kraków oraz Wiceprezes ABSL: informuje: „Jak wynika z danych ABSL, zagraniczne centra usług dla biznesu zatrudniają w Polsce ponad 130 000 osób. Wśród 325 inwestorów z 28 krajów, prowadzących w całym kraju 470 centrów znajdują się tak prestiżowe firmy, jak m.in. Shell, HP,  IBM, Capgemini, PwC, Samsung, GE czy BNY Mellon. Od wielu lat listę najatrakcyjniejszych lokalizacji pod inwestycje sektorowe niezmiennie tworzy siedem miast, czyli Kraków, Warszawa, Wrocław, Trójmiasto, Katowice, Poznań oraz Łódź. Największym ośrodkiem sektora usług dla biznesu w Polsce jest cały czas stolica Małopolski. Kraków zajmuje wiodącą pozycję pod względem zatrudnienia w sektorze – w 85 zlokalizowanych tu centrach usług z zagranicznym kapitałem pracuje już 30 600 specjalistów. To o ponad 5 000 więcej niż rok temu. Oznacza to, że Kraków jest również liderem, jeśli chodzi o największy wzrost liczby pracowników”.

 

Stolica Małopolski przoduje pod względem poziomu zatrudnienia, a co za tym idzie – jest miastem, które notuje najwyższy poziom popytu na biura ze strony sektora usług dla biznesu.

 

Anna Bartoszewicz-Wnuk, Dyrektor Działu Badań Rynku i Doradztwa JLL, wyjaśnia: „Najwięcej, bo ponad 74 000 mkw., sektor usług dla biznesu wynajął w Krakowie, co stanowiło prawie 69% całości popytu zarejestrowanego w mieście od początku roku. Co ciekawe, jeśli chodzi o udział umów zawartych przez tę branżę w całkowitym popycie w okresie I – III kw. 2014 r. to przoduje Wrocław – ponad 79% kontraktów najmu podpisanych w stolicy Dolnego Śląska przypada na centra usług biznesowych z kapitałem zagranicznym, przed Łodzią – prawie 74% (dzięki umowie najmu podpisanej przez Infosys), i Trójmiastem – prawie 70%”.

 

W okresie I-III kw. 2014 r. największe umowy najmu podpisały takie firmy z sektora usług dla biznesu jak Infosys w Łodzi (21 000 mkw., Green Horizon), HP GBC we Wrocławiu (16 400 mkw., Dominikański), HSBC w Krakowie (10 500 mkw., Kapelanka 42).

 

Z szacunków JLL wynika, że zagraniczne firmy z sektora nowoczesnych usług dla biznesu działające w Polsce zajmują ok. 1 300 000 mkw. powierzchni biurowej. Udział sektora usług w powierzchni zajętej przez najemców w poszczególnych miastach kształtuje się na poziomie 55% w Krakowie, 44% w Łodzi czy 41% we Wrocławiu.

 

JLL to pierwsza firma doradcza na rynku nieruchomości, która dostrzegła potencjał sektora nowoczesnych usług dla biznesu jako jednej z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi polskiej gospodarki, a zarazem kluczowej grupy odbiorców nowych projektów biurowych w głównych miastach poza Warszawą.

 

W okresie od początku stycznia do końca września firma doradzała w 24 transakcjach najmu powierzchni biurowych, zawartych przez centra usług z kapitałem zagranicznym poza Warszawą. Taki wynik potwierdza pozycję JLL jako niekwestionowanego lidera w tym segmencie rynku.

Tagi:

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Najnowsze artykuły

Tunel w ciągu Południowej Obwodnicy Warszawy gotowy. Kiedy nim pojedziemy? [FILM]
Roboty budowlane na ursynowskim odcinku drogi ekspresowej S2 węzeł Puławska - węzeł Warszawa Wilanów...
White Stone planuje wielką inwestycję na warszawskich Bielanach
Grupa White Stone zakupiła drugą część gruntów na Bielanach w sąsiedztwie Huty Warszawa, przy stacji...
Pierwsze symptomy ożywienia na wrocławskim rynku biurowym po II kwartale 2021 r.
Międzynarodowa firma doradcza Cushman & Wakefield podsumowała pierwsze półrocze 2021 roku na wrocław...
W Warszawie trwa budowa Varso Tower, najwyższego budynku w UE [FILM + ZDJĘCIA]
W centrum Warszawy przy ul. Chmielnej 73 trwa budowa Varso Tower, najwyższego budynku w Unii Europej...
Rosyjscy miliarderzy zainwestują kolejne miliony euro w budowę następnej fabryki na Dolnym Śląsku
Rosyjscy miliarderzy, właściciele koncernu Technonicol Corporation, największego w Rosji i Euro...
80 milionów euro i ponad 1000 miejsc pracy. Hiszpański Persan inwestuje pod Wrocławiem
Kolejna wielka inwestycja produkcyjna pod Wrocławiem. Hiszpańska firma Persan wybuduje we Wróblowica...
Przybywa nowych biur i mieszkań w Katowicach – rekordowa aktywność deweloperów
160 000 mkw. w budowie czyli 14% powstającej w kraju powierzchni biurowej i ponad 1400 nowych mieszk...
Brytyjska firma IT stawia na Wrocław. Wynajmuje powierzchnię biurową w kompleksie Quorum
Wrocławski oddział międzynarodowej firmy z branży IT – Imagination Technologies – skorzysta z powier...
Amerykańska firma IPG Photonics inwestuje w Gliwicach
Kolejna zagraniczna firma zdecydowała się zainwestować w Gliwicach. Przy ul. Wyczółkowskiego powstan...
MLP Poznań West urośnie do 150 tys. mkw.
MLP Group - Green Industrial Deweloper działający na rynku nieruchomości magazynowych w Polsce, Niem...