[Polska] Rozdano tytuły "Fasada Roku 2016"

[Polska] Rozdano tytuły "Fasada Roku 2016"

Kajtman
Kajtman
REKLAMA
Jurorzy konkursu "Fasada Roku 2016" odkryli swoje karty, rozstrzygając tym samym tę edycję krajowych zmagań. Do wyścigu o prestiżowy tytuł i 10 000 zł stanęło blisko 200 elewacji z całej Polski, z których kapituła wybrała 5 zwycięzców i przyznała 8 wyróżnień. Choć wydarzenie przechodzi powoli do historii, dla laureatów nagrody głównej prawdziwa przygoda dopiero się zaczyna…
Jury spotkało się 6 kwietnia 2017 r. we Wrocławiu. W zaszczytnym gremium zasiedli uznani oraz doświadczeni architekci, osoby zawodowo związane z budownictwem, jak również przedstawiciele mediów branżowych. Obradom przewodniczył dr inż. arch. Andrzej Poniewierka, występujący z ramienia Dolnośląskiej Okręgowej Izby Architektów. Wskazanie najciekawszych rozwiązań elewacyjnych wykorzystujących kompletną technologię Baumit nie należało do zadań najłatwiejszych – wysoka ranga wydarzenia zgromadziła pod skrzydłami jubileuszowej edycji 182 kandydatów. W obliczu tak wielu zgłoszeń potrzeba było wielu godzin, by spośród nich wyłonić liderów poszczególnych kategorii. Odpowiedzialność spoczywająca na barkach Jurorów była tym większa, że nagrodą główną w konkursie jest nie tylko prestiżowy tytuł "Fasada Roku" i 10 000 zł, lecz także automatyczna kwalifikacja do międzynarodowej odsłony zmagań – Baumit Life Challenge. Wnikliwa analiza wszystkich kandydatur pod względem zastosowanej kolorystyki, struktury i tektoniki bryły, a także stopnia, w jakim korespondują one ze swoim otoczeniem, a w przypadku budynków po renowacji – także poszanowania ich historycznej tradycji, stała się kluczem, który pozwolił wyłonić zwycięzców i wyróżnionych.
Dom jednorodzinny nowyW pierwszej kategorii, zarezerwowanej dla domów jednorodzinnych, jury najwyżej oceniło budynek mieszkalny w podkrakowskich Jerzmanowicach. Projekt autorstwa pracowni FlexiForma, zrealizowany w systemie gospodarczym przez prywatnego inwestora, został nagrodzony za powściągliwość, prostotę, dobór materiałów i kulturę wykończenia, co pozwoliło wykreować obiekt harmonijnie wpisany w otoczenie.
Wobec zaciętej rywalizacji o pierwsze miejsce, kapituła zdecydowała dodatkowo wyróżnić dom jednorodzinny FRA House w Piastowie, zaprojektowany dla prywatnego inwestora przez pracownię Beczak/Beczak Architekci, a urzeczywistniony przez Zakład Remontowo-Budowlany Józef Wróbel. Jurorzy wysoko ocenili efekt w postaci intymnej strefy życia rodzinnego i atmosferę miejsca osiągniętą przez konsekwencję projektową oraz rodzaj użytych materiałów.
Budynek wielorodzinny nowyJak się później okazało, rozstrzygnięcie pierwszej kategorii stanowiło zaledwie przedsmak prawdziwych emocji. Niebywałym wyzwaniem stało się wytypowanie zwycięzcy w najliczniej obsadzonej, drugiej kategorii, gdzie o prestiżowy tytuł mierzyły się budynki wielorodzinne. Apetyt na zwycięstwo miało tu 76 realizacji reprezentujących bardzo wyrównany poziom. Zasady konkursu są jednak nieubłagane – zwycięzca może być tylko jeden. Decyzją jury, okrzyknięto nim Osiedle Domowe przy ul. Na Polach w Krakowie, które urzekło gremium niekonwencjonalną formą oraz twórczym zestawieniem materiałów. Prace budowlane wg projektu Kubatura Sp. z o.o. zrealizowała Struktura Sp. z o.o. Sp. K.
Wysoki i wyrównany poziom rywalizacji w tej kategorii skłonił jury do przyznania dwóch równorzędnych wyróżnień. Jedno z nich, za oryginalną formę i kontrastowy dobór materiałów, a przy tym umiejętne wkomponowanie obiektu w otoczenie, otrzymał budynek wielorodzinny I etapu osiedla Botaniczna przy ul. Zofii Nałkowskiej w Poznaniu. Projekt przygotowała pracownia architektoniczna INSOMIA Szymon Januszewski, a realnych kształtów nadało mu PTB Nickel. Z kolei budynek przy ul. Jantarowej w Lublinie doceniono za "lekką", elegancką, a zarazem interesującą architekturę mieszkaniową. Autorem projektu opracowanego na zlecenie ZIPIS Jan Pastwa jest arch. Grzegorz Kaczor. Za wykonanie odpowiedzialna była firma Domkus s.c.
Budynek po rekonstrukcji adaptacjiW kategorii, w której do walki przystąpiły budynki po rekonstrukcji i adaptacji prestiżowym tytułem uhonorowano kamienicę przy ul. Chrzanowskiego w Bytomiu. Jury doceniło projekt autorstwa Post_Art Pracownia Projektowa Artur Stasz za logiczne wkomponowanie w otoczenie oraz szczególny rodzaj adaptacji, wyróżniający się na tle pozostałych obiektów. Uznanie kapituły wzbudziło również zachowanie pierwotnych cech budynku. Prace budowlane zrealizowała firma Eko-Term Jarosław Wiśniewski.
Wśród zgłoszeń tej kategorii jurorzy zwrócili uwagę także na budynek wielorodzinny Wspólnoty Mieszkaniowej ul. Bolesławieckiej 8-10-12 we Wrocławiu. Obiekt zdobył wyróżnienie za zachowanie pierwotnej kompozycji i wykorzystanie elementów płytowych jako akcentu kolorystycznego. Realnego wymiaru wizji Archimmodicus Sp. Jawna Grzegorz Kędzierski nadały firmy KLIMBUD oraz MATBUD.
Budynek niemieszkalnyNie mniej wrażeń przysporzył jurorom wybór najlepszej realizacji w kategorii budynków niemieszkalnych, o czym świadczy fakt, że do rozstrzygnięcia potrzebna była dogrywka. Finalnie najwyższy stopień podium przypadł poznańskiemu Centrum Badań Technologii Informatycznych BEYOND.PL. Elewacja zaprojektowana przez ELD Poland Sp. z o.o., a urzeczywistniona przez Budimex S.A., urzekła oceniających spójnością formy i funkcji konsekwentnie komunikowanej poprzez użyte materiały.
Również w tej kategorii kapituła nie poprzestała wyłącznie na przyznaniu nagrody głównej. Tu także rozdysponowała pełną pulę dopuszczanych wyróżnień. Pierwszym z nich uhonorowano łódzką inwestycję Echo Investment S.A. Projekt biurowca Symetris Business Park, stworzony przez Pracownię Architektury i Wnętrz Bartłomiej Biełyszew, zdobył uznanie delikatną i elegancką konstrukcją, podkreśloną fakturą materiałów. Prace wykonawcze zrealizowała firma Doto Sp. z o.o. Ponadto, konkursowe Jury doceniło Zespół Szkolno-Przedszkolny przy ul. Pogodnej 37 w Tychach. Obiekt wykreowany przez Susuł & Strama Architekci został wyróżniony za konsekwentną, "sterylną" i racjonalną architekturę. Za wykonanie inwestycji na zlecenie Urzędu Miasta Tychy odpowiedzialne było Przedsiębiorstwo Produkcyjne i Usługowe CONCRET s.j.
Budynek po renowacjiEmocje towarzyszyły jurorom do samego końca. Suma summarum, w ostatniej kategorii nagrodę główną i tytuł "Fasada Roku 2016" za efekt przywrócenia pierwotnego wyglądu obiektu i zakres przeprowadzonych prac konserwatorskich przyznano budynkowi biurowemu przy al. Wojska Polskiego w Szczecinie. Projekt remontu na zlecenie ENEA Szczecin przygotowała Pracownia Architektoniczna Front Architects.
Jednocześnie kapituła konkursu zdecydowała się wyróżnić kamienicę mieszkalną przy ul. Wrocławskiej w Poznaniu, podkreślając tym samym ogrom i wysoki poziom prac konserwatorskich, wyrażony precyzją i uwzględnieniem elementów detali fasadowych. Realizacją projektu PRO-ART Jan Pałczyński na zlecenie osoby prywatnej zajął się Zakład Sztukatorski Renowacja Obiektów Zabytkowych. Uwagę jurorów zwróciła także Brama Wjazdowa Pałacu Branickich w Białymstoku. Projekt autorstwa DF Studio Projektowe s.c. Sławomir Maksimowicz, Mirosław Snarski wyróżniono za podkreślenie dobrej klasy zabytków z wykorzystaniem kompleksowego zestawu materiałów wraz z użytą technologią renowacyjną. Obiekt do konkursu zgłosiło P.P.H.U. WIT s.c. W. Średziński, P. Średziński z konsorcjum WIRM, które przeprowadziło prace na zlecenie Zarządu Mienia Komunalnego w Białymstoku.
"Fasada Roku 2016" dobiega końca, wystawiając znakomite świadectwo polskiej architekturze, tudzież architektom, wykonawcom oraz inwestorom, którzy osiągając synergię w działaniu istotnie wpływają na krajobraz polskich miast i miasteczek, zauważalnie podnosząc jakość naszego życia.
Od lat "Fasada Roku" jest ważnym wydarzeniem w świecie architektury i budownictwa, któremu wzorowe świadectwo wystawiają nie tylko inwestorzy, architekci oraz wykonawcy, zgłaszający obiekty do konkursu czy znane nazwiska zasiadające w jury, lecz także cenione instytucje i media branżowe. Patronat honorowy nad 10-tą edycją konkursu firmy Baumit objęło Stowarzyszenie Architektów Polskich oraz Fundacja Twórców Architektury. Wśród mediów patronujących wydarzeniu znalazły się takie redakcje jak: "Murator", "Architektura-Murator", "Archivolta", "Renowacje i Zabytki", a także portale internetowe: bryla.pl, architektura.muratorplus.pl, muratorplus.pl, archimania.pl oraz infoarchitekta.pl.
Źródło: materiały prasowe

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA