Rynek inwestycyjny w Polsce z szansą na wynik blisko 4,4 mld euro w 2016 r.źródło: Materiały inwestora

Rynek inwestycyjny w Polsce z szansą na wynik blisko 4,4 mld euro w 2016 r.

Polska
Kajtman
Kajtman
REKLAMA
Firma doradcza JLL przedstawia wstępne szacunki dla rynku inwestycyjnego w Polsce w segmencie nieruchomości komercyjnych za 2016 r. (dane z dnia 21.12.2016).
Tomasz Puch, dyrektor Działu Rynków Kapitałowych Nieruchomości Biurowych i Magazynowych JLL w Polsce, informuje – Wartość transakcji inwestycyjnych zrealizowanych na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce w okresie pomiędzy 1 stycznia a 21 grudnia 2016 r. wyniosła 4,136 mld euro. Prym wiódł rynek handlowy, który osiągnął wynik 1,952 mld euro. Za nim uplasował się sektor biurowy – 1,708 mld euro oraz magazynowy – 476 mln euro.
W 2016 r. wartość transakcji inwestycyjnych na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce ma szansę sięgnąć łącznie blisko 4,4 mld euro.
REKLAMA
Wartość tegorocznych transakcji inwestycyjnych na rynku nieruchomości w Polsce już teraz przekroczyła wynik z 2015 r., i tym samym stanowi drugi najlepszy wynik w historii, niższy jedynie od rekordowego rezultatu 5 mld euro z 2006 r. – dodaje Tomasz Puch.
Wśród największych transakcji inwestycyjnych tego roku znalazły się m.in.: sprzedaż pakietu 75% udziałów w wartej ok. 1,2 mld euro platformie nieruchomościowej Echo w Polsce przez Griffin, Pimco oraz Oaktree funduszowi Redefine, sprzedaż Bonarka City Center w Krakowie (361 mln euro) przez TriGranit (TPG) do Rockcastle, kupno Gdański Business Center A&B w Warszawie (186 mln euro) przez Savills Investment Management od HB Reavis, sprzedaż centrów handlowych Focus w Piotrkowie Trybunalskim i Zielonej Górze (161 mln euro) przez Aviva Polish Retail Fund do Rockcastle oraz sprzedaż Galerii Warmińskiej (150 mln euro) przez Galeria Warmińska Sp. z o.o. Sp. k do Rockcastle.
JLL – z 66% udziałem na rynku inwestycyjnym w PolsceW okresie od początku 2016 r. do chwili obecnej, Dział Rynków Kapitałowych JLL w Polsce doradzał w transakcjach opiewających łącznie na kwotę około 2,5 mld euro, co przekłada się na 66% udział w rynku i pozycję niekwestionowanego lidera. W 2016 r., eksperci firmy doradzali w umowach kupna/sprzedaży m.in. 75% udziałów w platformie nieruchomościowej Echo w Polsce (doradztwo po stronie sprzedającego – Griffin, Pimco oraz Oaktree; największa transakcja w historii polskiego rynku nieruchomości), Gdański Business Center w Warszawie (186 mln euro, doradztwo po stronie sprzedającego – HB Reavis), Focus Park w Zielonej Górze oraz Focus Mall w Piotrkowie Trybunalskim (161 mln euro, doradztwo po stronie sprzedającego – Aviva Polish Retail Fund), Galerii Warmińskiej w Olsztynie (150 mln euro, doradztwo po stronie sprzedającego – Galeria Warmińska sp. z o.o. sp. k.), portfolio logistycznego NBGI (doradztwo po stronie sprzedającego – NBGI) czy Prime Corporate Center w Warszawie (doradztwo po stronie sprzedającego – Golub GetHouse).

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA