Jeśli planujesz lub jesteś w trakcie wykańczania mieszkania kupionego od dewelopera, to zwrot za zakupione na ten cel materiały będzie można otrzymać tylko do końca 2013 r. Już niebawem obowiązywać zacznie nowa ustawa, która pozwoli na odliczanie części podatku VAT jedynie od towarów przeznaczonych na budowę.
W 2010 r. rząd opracował dokument pt. „Główne problemy, cele i kierunki programu wspierania rozwoju budownictwa mieszkaniowego do 2020 r.”. Na jego mocy od nowego roku zostanie uchylona ustawa o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. Ustawa od 2005 r. umożliwiała zwrot podatku za materiały budowlane, których VAT zwiększono po wejściu Polski do Unii Europejskiej. Na remoncie lub budowie domu można było zaoszczędzić łącznie od 14 do nawet 35 tys. zł. Dane Ministerstwa Finansów pokazują, że od 2006 r. z tej możliwości skorzystało ok. 3,5 mln Polaków.
Nowe rozwiązania tylko dla budujących
Od nowego roku dotychczasowe zasady zwrotu zostaną zlikwidowane z zachowaniem praw nabytych. Ostateczny termin na złożenie wniosku do odpowiedniego urzędu skarbowego mija 31 grudnia 2018 r. To oznacza, że osoby, które otrzymały fakturę wystawioną do końca 2013 r. będą miały jeszcze 5 lat, aby ubiegać się o zwrot kosztów. Wsparcie nie będzie już dotyczyło remontów, a jedynie budowy (nadbudowy, rozbudowy) domów i adaptacji pomieszczeń niemieszkalnych: – W praktyce oznacza to, że nie otrzymamy zwrotu za zakup materiałów na wykańczanie mieszkań i domów kupionych w stanie deweloperskim: – W tej sytuacji korzystniejszym rozwiązaniem dla klienta okazuje się nabycie nieruchomości „pod klucz”. Koszty zakupu materiałów oraz robocizny pokrywa w tym momencie deweloper, który rozlicza jedynie 8 proc. VAT-u. Kupując materiały na własny rachunek oraz płacąc za usługi wykonawcze, właściciel mieszkania bądź domu musi doliczyć do tego aż 23 proc. VAT. Oszczędność w przypadku gotowej nieruchomości sięga zatem 15 proc. Nawet po dodaniu ewentualnej marży, klient wciąż wiele zyskuje – mówi Krzysztof Ziajka, prezes jednej z firm deweloperskich. Bez zmian pozostaje jedynie katalog materiałów, za które przysługuje zwrot. Pełny wykaz znajduje się na stronie internetowej Ministerstwa Finansów.
Jak zmiany wpłyną na rynek i gospodarkę?
Zdaniem Ministerstwa Finansów obecny system zwrotu VAT za materiały budowlane ma niewielki wpływ na gospodarkę. Natomiast w wygaszeniu ulgi podatkowej resort upatruje wiele zalet. Przede wszystkim zmiany przyniosą oszczędności, które zasilą program „Mieszkania dla Młodych”. Ten z kolei zaktywizuje branżę budowlaną (m.in. przedsiębiorstwa wykonawcze oraz producentów materiałów budowlanych), gdyż program będzie wspierał wyłącznie inwestycje na rynku pierwotnym.
Wiemy już, że remont oraz budowa domu metodą gospodarczą, staną się mniej korzystne. Ulga podatkowa na remont oraz wykończenie znika całkowicie, a budując dom samemu, musimy liczyć się z wieloma ograniczeniami, które uprawniają do jej zastosowania. Czy zmiany wpłyną na decyzje mieszkaniowe Polaków? − Plany rządu nie będą miały bezpośredniego wpływu na rynek nieruchomości. Jednak sporo zmieni startujący w przyszłym roku program MdM. Wygaszenie ulgi podatkowej za materiały budowlane to nie jedyne cięcie budżetowe. Warto przypomnieć, że od 2014 roku z oferty banków znikną także kredyty bez wkładu własnego – dodaje Krzysztof Ziajka.