Już w przyszłym miesiącu osoby kupujące mieszkania będą mogły uzyskać większe dopłaty do zaciąganych kredytów. Wybór jest duży, deweloperzy nie budowali nigdy tak dużo jak teraz.
Na zmianie przepisów, dotyczących przyznawania dopłat do kredytów mieszkaniowych w programie Mieszkanie dla młodych najwięcej zyskają rodziny wielodzietne, dla których dofinansowanie zwiększy się z 15 do 30 proc. Dodatkowo dla rodzin z co najmniej trójką dzieci dopłaty liczone będą do większej niż dotychczas powierzchni mieszkania. We wrześniu wysokość dopłat wzrośnie także dla kredytobiorców z dwójką dzieci z 15 do 20 proc.
Tak wyraźne faworyzowanie tej grupy beneficjentów programu to element prorodzinnej polityki państwa. Do tej pory z rządowych dopłat korzystały bowiem głównie osoby bezdzietne (ok. 77 proc.) i rodzice z jednym dzieckiem (20 proc.), wynika z danych Banku Gospodarstwa Krajowego. Wnioski o dopłaty przyznawane na nowych zasadach można już składać w kilkunastu bankach.
Państwo dopłaciło prawie do 27 tys. mieszkań i domówOd początku ubiegłego roku, od kiedy program funkcjonuje, dopłaty uzyskali kredytobiorcy przy zakupie niespełna 27 tys. mieszkań i domów w całym kraju. W tym roku zainteresowanie preferencyjnymi kredytami dotowanymi przez rząd jest znacznie większe niż w roku ubiegłym. Wartość przyznanego od początku roku dofinansowania w MdM przekroczyła już cały zeszłoroczny wolumen dopłat.
Z miesiąca na miesiąc chętnych na dotacje przybywa. W lipcu br. przyznane zostało o jedną trzecią więcej dopłat niż w tym samym miesiącu w roku minionym. Pula przeznaczona na subwencje jest ograniczona, ale w tym roku nie powinno zabraknąć środków. Z pieniędzy zarezerwowanych na 2105 rok do tej pory wykorzystana została niespełna połowa środków.
REKLAMA
Nowelizacja przepisów o MdM przynosi jeszcze jedną zmianę. Z dopłatą będzie można teraz kupić nie tylko nowe, ale i mieszkanie z drugiej ręki. Należy jednak zaznaczyć, że w dużych miastach będzie oznaczało to wybór spośród niewielkiej ilości ofert. W Warszawie, czy Krakowie na rynku wtórnym do programu zakwalifikują się tylko mieszkania w niższym standardzie, przeznaczone do remontu lub gorzej zlokalizowane, bo tylko takie lokale spełnią wymogi cenowe, by zmieścić się w limicie przewidzianym w MdM.
Powstaje o ponad jedną czwartą mieszkań więcej niż przed rokiemWśród nowych mieszkań będzie zaś w czym wybierać, z uwagi na to, że firmy deweloperskie wykazują w ostatnim czasie nadzwyczaj dużą aktywność. Jak pokazują dane GUS, rośnie nie tylko liczba rozpoczynanych inwestycji, ale i uzyskanych przez deweloperów pozwoleń na budowę kolejnych projektów. Firmy przygotowują nowe inwestycje w przekonaniu, że dobra koniunktura na rynku będzie się utrzymywać jeszcze wiele miesięcy.
O jedną piątą więcej pozwoleń na budowęDuże powodzenie nowych mieszkań dopinguje firmy do angażowania się w kolejne projekty. W ciągu ostatnich 12 miesięcy deweloperzy rozpoczęli budowę o jedną czwartą mieszkań więcej niż rok wcześniej. W takim tempie rynek deweloperski nie rósł nigdy w historii branży.
Wiele spółek notuje rekordowe wyniki sprzedaży. To sprawia, że firmy rozbudowują swoje plany inwestycyjne i przygotowują zaplecze pod nowe projekty. Według statystyk GUS, w ciągu ostatniego roku, od sierpnia 2014 roku do lipca br. deweloperzy zdobyli o jedną piątą pozwoleń na budowę więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej.