W Łodzi wciąż najtańsze mieszkania

W Łodzi wciąż najtańsze mieszkania

Łódź
Kajtman
Kajtman
REKLAMA

Jak wynika z najnowszego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera, ceny nieruchomości w Łodzi nadal należą do najniższych w kraju. Jest to więc dobry czas na zakup mieszkania w tym mieście. Za 40-metrową kawalerkę możemy zapłacić tu bowiem tylko 100 tys. zł.

 

Mniej nowych mieszkań

Czerwiec przyniósł kolejną nieoczekiwaną obniżkę cen ofertowych w Łodzi. Ich powodem był znaczny spadek ilości nowych mieszkań wystawionych na sprzedaż, które są znacznie droższe niż te, pochodzące z rynku wtórnego. – W minionym miesiącu odnotowaliśmy gwałtowny spadek podaży mieszkań wybudowanych po 2000 roku – twierdzi Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl. – W styczniu 2013 roku stanowiły one około 27% ofert dostępnych na rynku. Aktualnie stanowią jedynie 5%. Łódź nieprzerwanie od kilku miesięcy oferuje najniższe ceny mieszkań. – W czerwcu wystawiono tu najtańszą ofertę sprzedaży, dotyczyła ona 18-metrowej kawalerki, zlokalizowanej na Polesiu, która została wyceniona na 55 tys. zł.

 

Mieszkania za mniej niż 100 tys. zł

Średnia cena mieszkania sprzedawanego w Łodzi plasuje się na poziomie 181 tys. zł za dwa bądź trzy pokoje. Jednak z wiele mniejszym budżetem również będziemy w stanie zakupić nieruchomość. – Dysponując kwotą poniżej 100 tys. zł możemy znaleźć oferty kawalerek o powierzchni od 27 do 34 mkw. – zauważa Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse. – W minionym miesiącu odnotowaliśmy również sprzedaż mieszkania o metrażu 42 mkw., którego cena nie przekraczała wspomnianej sumy. Aż połowa sprzedawanych mieszkań to lokale wybudowane w latach 70-tych w technologii z tzw. „wielkiej płyty”.

 

REKLAMA

Niższe raty kredytów

Jak zauważają autorzy raportu, łódzki rynek nieruchomości nie ulega wakacyjnym spadkom. Wiele łodzian decyduje się bowiem na kupno mieszkania. – Sukcesywne obniżanie stóp procentowych korzystnie wpływa na wysokość rat kredytów hipotecznych, a ceny nieruchomości są na najniższym poziomie od kilku lat – mówi Marcin Kaczorowski, Doradca Finansowy firmy Expander, Łódź. – Dodatkowo, biorąc pod uwagę fakt, iż jedynie do końca roku istnieje możliwość zaciągnięcia kredytu hipotecznego bez wkładu własnego, jest to najlepsze półrocze do podjęcia decyzji o zakupie własnego M.

 

To już kolejny miesiąc obniżek oprocentowania kredytów. Ich dostępność jest więc większa. Obecnie można uzyskać kwotę średnio o 15% wyższą niż jeszcze we wrześniu ubiegłego roku. – Nałożenie się dwóch czynników: decyzji RPP o kolejnej obniżce stóp procentowych wraz ze spadkiem cen nieruchomości powoduje, że rata kredytu zaciągniętego na zakup mieszkania o powierzchni 60 mkw. w Łodzi spadła od września 2012 roku aż o 363 zł – twierdzi Jarosław Sadowski, Główny Analityk firmy Expander.

 

Planowane dopłaty do mieszkań na 2014 rok

Eksperci zauważają, że mimo aktualnie korzystnej sytuacji, zarówno pod względem kredytów hipotecznych, jak i rynku nieruchomości, przyszły rok również będzie dobrym okresem na zakup wymarzonego M. – Na korzyść 2014 roku niewątpliwie przemawia fakt planowanego wprowadzenia kolejnego programu rządowych dopłat do zakupu mieszkania z rynku pierwotnego – mówi Marcin Kaczorowski, Expander. – W jego ramach będzie można uzyskać dopłaty w wysokości nawet 15% wartości mieszkania. Czynniki te z pewnością przyczynią się do wzrostu zainteresowania kupnem nieruchomości, co w konsekwencji pobudzi również rynek kredytów hipotecznych. Sytuacja ta niesie jednak za sobą ryzyko podwyższenia marż kredytów mieszkaniowych.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA