W Łodzi ceny ofertowe niższe od transakcyjnych

W Łodzi ceny ofertowe niższe od transakcyjnych

Łódź
Kajtman
Kajtman
REKLAMA

Jak wynika z najnowszego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera, miniony miesiąc przyniósł stabilizację cen mieszkań z rynku wtórnego w Łodzi. Wciąż pozostają one najniższe w kraju, jednak w sierpniu nie odnotowano dalszych spadków. Co ciekawe, średnie ceny transakcyjne mieszkań przewyższają przeciętne ceny ofertowe. Według ekspertów, może to być efekt zainteresowania lokalami w lepszym standardzie.

 

Ceny transakcyjne wyższe od ofertowych

W porównaniu do poprzednich miesięcy na rynku nieruchomości wtórnych w Łodzi nie odnotowano znaczących zmian w cenach, zarówno mieszkań wystawionych na sprzedaż, które utrzymują się na poziomie 3 400 zł za metr kwadratowy, jak i średniej nabywanego lokalu. – W sierpniu na łódzkim rynku zauważalne było ciekawe zjawisko – zauważa Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse. – Ceny ofertowe były nieco niższe niż transakcyjne, które w ostatnich tygodniach wyniosły 3 553 zł. Trudno określić przyczynę takiej zmiany, jednak może być nią fakt, że mieszkańcy Łodzi korzystając z przecen na rynku, rozpoczynają poszukiwanie mieszkań w lepszym standardzie, które aktualnie mogą nabyć w korzystnej cenie.

 

Charakterystyczna dla Łodzi jest duża rozpiętość cen komentuje Marta Kosińska z serwisu Szybko.pl. Kawalerkę w Śródmieściu można kupić już za 2 450 zł za metr, a niewiele większe mieszkania dwupokojowe w tej samej lokalizacji może osiągać cenę 5 800 zł za metr kwadratowy.

REKLAMA

 

Eksperci zauważają, że wakacje nie przyniosły spadku liczby transakcji w Łodzi. Wręcz przeciwnie – odnotowano poziom nieosiągany od wielu miesięcy. – W Łodzi szczególnie dobrze sprzedawały się niewielkie mieszkania, których cena nie przekraczała poziomu 120 000 – 130 000 zł. Zainteresowaniem w dalszym ciągu cieszą się także lokale w budynkach z wielkiej płyty, które są chętnie wybierane jako pierwsze mieszkanie – dodaje Marcin Jańczuk, Metrohouse.

 

Kredyty wciąż tanie

Biorąc pod uwagę zarówno ceny ofertowe jak i transakcyjne nieruchomości, Łódź pozostaje najtańszym miastem na mapie Polski. Dobrą wiadomością dla mieszkańców jest również obecna sytuacja na rynku kredytowym. Wraz z malejącym oprocentowaniem spada również wysokość miesięcznych rat – podaje Jarosław Sadowski, Główny Analityk firmy Expander. – W połączeniu z niższymi cenami nieruchomości, okazuje się, że rata kredytu zaciągniętego na zakup mieszkania o powierzchni 60 mkw. w Łodzi od września 2012 roku obniżyła się o 371 zł. Według danych z najnowszego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera jest to jednak najniższa różnica w kraju. Dla porównania, największy spadek odnotowano w Warszawie – aż o 677 zł oraz Krakowie – o 615 zł.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA