[Polska] Wybór odpowiedniego mieszkania – czym się kierować?

[Polska] Wybór odpowiedniego mieszkania – czym się kierować?

Kajtman
Kajtman
REKLAMA

Zakup mieszkania jest bardzo poważną decyzją, często na całe życie. Kiedy już się zdecydujemy zaczyna się poszukiwanie wymarzonego lokum. Czym się kierować przy wyborze, tak by później nie żałować swojej decyzji? W poniższym artykule spróbujemy przybliżyć kilka najważniejszych czynników.


Cena mieszkania jest z pewnością decydującym kryterium przy jego wyborze. Gdy już określimy ile jesteśmy w stanie zapłacić za własne mieszkanie, warto zastanowić się nad innymi cechami, jakimi powinno się ono charakteryzować.


Na początek zadajmy sobie pytanie: jakie czynniki decydują o wartości nieruchomości? Każda osoba związana z tym rynkiem odpowie, że po pierwsze lokalizacja, po drugie lokalizacja i po trzecie lokalizacja… Również przy wyborze mieszkania do zakupu jest to bardzo istotny czynnik, nie tylko ze względu na wysoką korelację z ceną. Warto zastanowić się, w której części miasta chcemy zamieszkać, biorąc pod uwagę takie aspekty jak odległość do pracy, otoczenie, czy dostępną infrastrukturę. Wybierając mieszkanie w centrum zapewniamy sobie bliskość infrastruktury miejskiej, przychodni, terenów rekreacyjnych, większy wybór szkół i przedszkoli, a także lepszy dojazd do pracy. Z kolei mieszkanie na obrzeżach zapewnia ciszę i spokój. Wybór lokalizacji wpływa również na to w jakim otoczeniu zamieszkamy, czy będą to kamienice, typowe blokowisko, czy kameralne osiedle.


Warto zastanowić się także nad usytuowaniem mieszkania w budynku. Od niego zależy m.in. nasłonecznienie oraz widok z okna. Istotne jest również piętro, zwłaszcza jeśli w budynku nie ma windy. Wyższe kondygnacje mogą być uciążliwe przede wszystkim dla osób starszych, chorych oraz rodzin z dziećmi.


Równie ważny jest wybór wielkości mieszkania i liczby pokoi. Należy tutaj wziąć pod uwagę nasze plany na przyszłość, a przede wszystkim ilość osób, która w zakupionym lokalu będzie mieszkać. Sensownym rozwiązaniem może być zakup takiego mieszkania, w którym istnieje możliwość zmiany aranżacji, liczby pomieszczeń lub przynajmniej ich funkcji. Istotne jest czy do mieszkania przynależą inne pomieszczenia, np. piwnica, komórka lokatorska lub garaż.


Poważnym krokiem jest decyzja czy chcemy kupić mieszkanie na rynku wtórnym, czy pierwotnym. Jeżeli mamy swój pomysł na jego urządzenie najlepiej kupić nowe mieszkanie w stanie deweloperskim. Wtedy zrealizujemy wszystkie swoje założenia. Dodatkowo bardzo często deweloperzy oferują możliwość dostosowania mieszkania do indywidualnych potrzeb, np. poprzez wstawienie ścianek działowych. Dzięki temu mamy wpływ na ostateczny rozkład pomieszczeń. Wadą jest długi czas oczekiwania na gotowe mieszkanie, niemożność obejrzenia go przed zakupem (często kupujemy mieszkanie w inwestycji, która dopiero powstaje), co w konsekwencji może powodować, że rzeczywisty wygląd mieszkania będzie odbiega

od naszych wyobrażeń. Kupowanie na rynku wtórnym powoduje, że dużo szybciej sfinalizujemy transakcję, a co za tym idzie szybciej zamieszkamy w zakupionym lokalu. Jednak minusem może okazać się skomplikowany stan prawny nieruchomości lub konieczność przeprowadzenia remontu.


Przykładowe oferty sprzedaży mieszkań z rynku pierwotnego i wtórnego, serwis otoDom.pl, kwiecień 2015 r.


MiastoUlicaRynekCena całkowita [zł]Powierzchnia użytkowa [mkw.]OpisKraków


 Poznańskapierwotny316 62441Mieszkanie 2-pokojowe z balkonem, 5 piętro, nowy budynek z windąWrocławskawtórny350 00041Mieszkanie 2-pokojowe, 1 piętro, odnowiony blok z 1975 r. bez windyWarszawa


 Międzyborskapierwotny459 65260Mieszkanie 3-pokojowe z balkonem, 2 piętro, nowy blokprof. Jerzego Bukowskiegowtórny378 00060Mieszkanie 3-pokojowe z balkonem, 1 piętro, blok z 1992 r. z wielkiej płyty bez windyWrocław


 Ziemowitapierwotny321 81647Mieszkanie 2-pokojowe, parter, nowy apartamentowiec z windąZiemowitawtórny430 00048Mieszkanie 2-pokojowe, 2 piętro, apartamentowiec z 2012 r. z windą


Opracowanie: Dział Badań i Analiz Grupy Emmerson S.A na podstawie ogłoszeń zamieszczonych w serwisie otoDom.pl


Wybór wymarzonego mieszkania to sprawa bardzo indywidualna. Przede wszystkim musimy czuć się w nim dobrze, jednak powinno być też funkcjonalne, dzięki czemu będzie nam się żyło wygodniej. Warto podejść do tego zagadnienia racjonalnie i dobrze się zastanowić nad ostatecznym wyborem. Agata Polińska z serwisu otoDom.pl podkreśla, że wśród wielu zróżnicowanych ofert nieruchomości każdy znajdzie mieszkanie odpowiadające jego indywidualnym potrzebom.

 

Aleksandra Kubicka, serwis otoDom.pl

Jarosław Mikołaj Skoczeń, Grupa Emmerson S.A.

Tagi:

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Najnowsze artykuły

Wrocław: Kolejna firma z branży IT wynajmuje powierzchnię biurową w Quorum
Największy projekt mixed-use na Dolnym Śląsku będzie nową siedzibą studia deweloperskiego z branży g...
Leroy Merlin otworzy swój market w Głogowie
Leroy Merlin otworzy w Głogowie swój pierwszy market. Będzie to już dziewiąty sklep tej francuskiej...
Grupa EMC wchodzi do Sky Tower we Wrocławiu
Wrocławski Sky Tower pozyskał nowego, dużego najemcę. Około 1200 mkw. powierzchni zajmie Grupa EMC,...
W Polsce jest już 12 milionów mkw. powierzchni biurowych
Dane za okres I-III kw. 2021 r. wskazują na aktywne zainteresowanie najemców powierzchniami biurowym...
Warta wprowadziła się do nowej siedziby w biurowcu Warsaw UNIT [ZDJĘCIA]
Firma ubezpieczeniowa Warta zakończyła właśnie przeprowadzkę do nowej siedziby w Warszawie. War...
Wella Company otwiera w Łodzi swoje Centrum Usług Wspólnych
Już w listopadzie do łódzkiej Bramy Miasta wprowadzi się Wella Company, najszybciej rozwijający się...
Rusza drugi etap realizacji wielkiej inwestycji Panattoni pod Wrocławiem [ZDJĘCIA]
Panattoni, lider rynku nieruchomości przemysłowych w Europie, ruszył z realizacją II etapu swojej na...
Warszawski Skyliner siedzibą Booksy
Międzynarodowa platforma rezerwacji wizyt dla branży health & beauty – Booksy, wynajęła 1,5 tys...
Jula otwiera w Bielanach Wrocławskich swój pierwszy outlet w Polsce
Szwedzka sieć multimarketów Jula wprowadza do Polski swój koncept outletów. Pierwszy z nich zostanie...
Trwają prace na budowie kolejnego etapu Ocean Office Park w Krakowie [FILM]
Cavatina Holding, największy polski deweloper biurowy, prowadzi aktualnie prace na drugim etapie kom...