Nastąpił wreszcie długo wyczekiwany moment, w którym GUS wypowiedział się w kwestii zmian cen mieszkań. Po raz pierwszy w historii opublikowane zostały wskaźniki zmian ceny lokali mieszkalnych.
Zaprezentowane dane dotyczą II kw. 2015 r. Według urzędników w tym czasie w większości województw ceny wzrosły w porównaniu do poprzedniego kwartału. Najsilniejszy wzrost został wykazany w województwie łódzkim (4,2%) i zachodniopomorskim (3,5%). W całej Polsce wzrost cen lokali mieszkalnych sięgnął 1,4%. Spadek cen w badanym okresie nastąpił jedynie w trzech województwach: warmińsko-mazurskim, świętokrzyskim oraz nieco słabszy w dolnośląskim.
– Przeciętnej osobie zastanawiającej się nad zakupem lub sprzedażą mieszkania tak ogólne informacje nie ułatwią podjęcia dobrej decyzji. Tym niemniej jednak możliwość śledzenia trendów cenowych w dłuższym okresie może stać się już dla niej cenniejszą wiedzą – twierdzi Marcin Miernik, Dyrektor ds. Inwestycji Rynku Pierwotnego w Grupie Emmerson S.A. Ekspert zauważa, że większe znaczenie tego rodzaju dane będą mieć dla podmiotów zainteresowanych rynkiem nieruchomości. Powinny one zacząć od tej pory obserwować wskaźniki publikowane przez GUS, tym bardziej, iż trwają w nim prace nad wskaźnikami zmiany cen dla kolejnych rodzajów nieruchomości. Ponadto od tej pory wszelkiego rodzaju rozliczenia pomiędzy organami państwa a obywatelami dotyczące nieruchomości będą mogły opierać się wreszcie o wskaźniki dotyczące tego rynku, a nie tak jak do tej pory o poziom inflacji.