Po raz 9-ty konkurs firmy Baumit wyłonił najciekawsze elewacje roku, wskazując aktualne trendy i kierunki rozwoju dla branży architektoniczno-budowlanej. Jury nie miało łatwego zadania. Wysoka ranga wydarzenia przyciągnęła tym razem blisko 200 kandydatów, wśród których z łatwością można było dostrzec prawdziwe „perełki”. I choć Fasada Roku 2015 powoli przechodzi do historii, to jeszcze nie koniec emocji. Laureaci rozpoczynają rywalizację o kolejną prestiżową nagrodę, dołączając do międzynarodowej obsady Baumit Life Challenge.
Jury konkursu Fasada Roku 2015 spotkało się 11 lutego 2016 r. we Wrocławiu. W zaszczytnym gremium zasiedli uznani oraz doświadczeni architekci, osoby zawodowo związane z budownictwem, jak również przedstawiciele mediów branżowych. Na starcie rywalizacji o tytuł Fasady Roku 2015 i nagrodę główną w wysokości 10 000 zł stanęło blisko 200 obiektów z całej Polski, których elewacje zrealizowano z wykorzystaniem kompletnej technologii Baumit. Obiekty sklasyfikowane w 5 kategoriach oceniane były pod względem zastosowanej kolorystyki i struktury elewacji, jak również ich kreatywnych połączeń, podkreślających walory budynku oraz wkomponowujących budynek w otoczenie. Jurorzy zwracali również uwagę na dbałość o detale architektoniczne a także, w przypadku budynków po renowacji, poszanowanie ich historycznej tradycji. Po wielogodzinnych obradach, którym przewodniczył dr inż. arch. Andrzej Poniewierka – przedstawiciel Dolnośląskiej Okręgowej Izby Architektów, wyłoniono 5 zwycięzców i przyznano w sumie 6 wyróżnień obiektom wyjątkowym pod względem innowacyjnych rozwiązań technologicznych, sposobu realizacji czy wizerunku architektonicznego. W pierwszej kategorii – budynek jednorodzinny nowy – Jurorzy podzielili zdanie Internautów, najwyżej oceniając nieszablonowy projekt domu w miejscowości Zielonki Wieś, autorstwa pracowni BECZAK/BECZAK ARCHITEKCI. Kapituła Konkursu doceniła plastykę obiektu, urzekającego spójną formą i kolorystką oraz konsekwencję w użyciu materiałów. Prace budowlane na zlecenie prywatnego Inwestora wykonał Zakład Remontowo-Budowlany, Józef Wróbel.
Poziom obiektów zakwalifikowanych do konkursu był wysoki i wyrównany stąd też, oprócz nagrody głównej, Jury zdecydowało się przyznać w tej kategorii aż dwa wyróżnienia. Jedno z nich otrzymał projekt wrocławskiego Osiedla Zodiak I, spod rąk Marcina Kucharskiego z Q2 Studio Autorska Pracownia Projektowa. Kompleks budynków jednorodzinnych w zabudowie szeregowej doceniono za stworzenie scenografii do życia – przyjazne dla zgromadzeń ludzi wnętrze i uliczki, tworzące mini przestrzeń publiczną, budującą więź sąsiedzką. Z uznaniem sędziów spotkało się również kompleksowe użycie materiałów, zróżnicowanie faktur i kolorystyki elewacji. Wykonaniem inwestycji na zlecenie i2 Development S.A. zajęło się Korfantowskie Przedsiębiorstwo Budowlane S.A. Wrocław. Wyróżnienie za podkreślenie dynamizmu formy budynku, poprzez mocny, czytelny podział brył w powiązaniu z użytym materiałem, otrzymał z kolei budynek mieszkalny zlokalizowany w miejscowości Nowa Wieś, w województwie małopolskim. Autorem projektu jest arch. Paulina Stach Szafarczyk z pracowni Flexiforma Architekci, która zgłosiła obiekt do konkursu. Budynek własności prywatnej wybudowany został metodą gospodarczą. W kolejnych kategoriach wcale nie było łatwiej wskazać laureatów. W grupie zarezerwowanej dla budynków wielorodzinnych nowych aspiracje do zwycięstwa zgłosiło blisko dziewięćdziesiąt realizacji! Ostatecznie najwyżej oceniono inwestycję Novdom Sp. z o.o. zlokalizowaną przy ul. Stanisława Dorantta w Olsztynie. Budynki Mieszkalne „Osiedle Morena” autorstwa KAPS ARCHITEKCI Korneluk Parysek Słowik Sp. z o. o. urzekły Jurorów wyrazistym, odważnym, geometrycznym kształtem i nowatorskim podejściem. Oceniający docenili także konsekwencję projektową i spójność zastosowanych rozwiązań, jak również zmultiplikowanie w przestrzeni. Za wykonanie odpowiedzialne było Przedsiębiorstwo Usługowo-Budowlane BUDWIL Paweł Wilan.
Wyróżnienie w tej kategorii przyznano inwestycji z Lublina. Budynek wielorodzinny osiedla Poręba Park, zlokalizowany przy ul. Onyksowej został doceniony za dynamikę form wykuszy elewacji. Uwagę Jurorów przykuł efekt uporządkowanego chaosu. W projekcie autorstwa Pracowni Architektonicznej Kaczor Michalak S.C. oceniających urzekła tektonika bryły, zróżnicowana w zależności od strony świata. Realizację do konkursu zgłosił Wykonawca - Domkus s.c. Andrzej Małyszka Dariusz German, który przeprowadził prace na zlecenie Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Handlowego ORION.
Wiele emocji wzbudziły również projekty w kategorii, w której o zwycięstwo mierzyły się budynki po rekonstrukcji i adaptacji, a było ich w tym roku ponad 50. Ostatecznie najlepszy okazał się dom studencki Akademii Górniczo-Hutniczej przy ul. Rostafińskiego w Krakowie – DS 2 „Babilon”. Kapituła konkursu doceniła konsekwencję, zachowanie tektoniki bryły i szacunek do pierwotnego założenia projektu. Realizację do wyścigu o tytuł Fasady Roku 2015 zgłosiła ArtBud - Firma Projektowo-Budowlana. Wykonaniem prac remontowych zajęła się spółka DEX-BUD.
Wysokie oceny otrzymała również rekonstrukcja i adaptacja budynku wielorodzinnego Wspólnoty Mieszkaniowej ul. Broniewskiego 1A w Katowicach. Obiekt został wyróżniony za kulturalne odtworzenie pierwotnego charakteru bryły oraz zachowanie elementów konstrukcyjnych. Uznanie Jurorów wzbudziło również zaakcentowane zamknięcie dachu. Projekt przygotowała i zgłosiła do konkursu Ewa Prejs, Usługi Projektowe, a realnych kształtów nadała mu Firma Handlowo-Usługowa ELEWAX.
REKLAMA
W czwartej kategorii o tytuł Fasady Roku 2015 rywalizowały budynki niemieszkalne. Zachowanie walorów architektury modernistycznej, zarówno w formie, jak i w zastosowanych materiałach przyniosły zwycięstwo budynkowi Dworca Kolejowego w Piasecznie. Projekt realizacji opracowała pracownia SEMA Architekci, która zgłosiła kandydaturę obiektu. Prace budowlane na zlecenie Inwestora – PKP S.A. Warszawa przeprowadziło Przedsiębiorstwo Budowlano-Handlowe Remar Rafał Makowski.
Ponadto, konkursowe Jury nagrodziło budynek Kurii Diecezjalnej Diecezji Warszawsko-Praskiej przy ul. Floriańskiej 2a w Warszawie. Obiekt został wyróżniony za utrzymanie charakteru starej Pragi – nie łamie układu kolorystycznego, harmonijnie wpisując się w otoczenie. Projekt przygotowali wspólnie Adam Wagner i Andrzej Sandel z PROJEKT Polsko-Belgijska Pracownia Architektury Sp. z o. o. Prace wykonawcze zrealizowało przedsiębiorstwo PBM Południe S.A.
W piątej, ostatniej kategorii – budynek po renowacji – decyzja Jurorów była zgodna z opinią, którą wcześniej wygłosili Internauci. Nagrodę główną i tytuł Fasady Roku 2015 za kompleksową rewaloryzację i rekonstrukcję z użyciem całej gamy materiałów renowacyjnych, dzięki którym zachowano historyczny charakter elewacji budynku, przyznano Oranżerii Ignacego Krasickiego w Lidzbarku Warmińskim. Za opracowanie wizji architektonicznej odpowiedzialna była pracownia Serafin Studio Projektowe, a prace remontowe na zlecenie Gminy zrealizowała firma Mur-Mal Maciej Maliszewski, która wysunęła kandydaturę obiektu do prestiżowej nagrody.
Jednocześnie Jury zdecydowało się wyróżnić budynek wielorodzinny przy ul. Jagiellońskiej 32 w Warszawie, zgłoszony do konkursu przez Inwestora – Jagiellońska Inwestycje Sp. z o.o. Kapituła Konkursu doceniła estetyczny efekt uzyskany poprzez zastosowanie spójnej formy i jednolitego koloru elewacji, nawiązujących do historii obiektu. Prace budowlane wg projektu APA Lesiewicz Autorska Pracownia Architektury zrealizowało Przedsiębiorstwo Wielobranżowe GAMBIS Monika Wójcik.
Choć Fasada Roku 2015 już za nami, to dla laureatów nagrody głównej przygoda jeszcze się nie kończy. Stają oni bowiem do dalszej rywalizacji w ramach Baumit Life Challenge, by walczyć o tytuł Europejskiej Fasady Roku. Polskę na arenie międzynarodowej reprezentować będą zwycięzcy konkursu Fasada Roku 2014 i 2015 oraz po 4 inne realizacje z każdej kategorii, wyróżniające się ciekawą strukturą oraz kolorystyką. W pierwszym etapie konkursu, który zakończy się 22.03.2016 r., Jury Life Challenge złożone z wybitnych architektów z całej Europy wyselekcjonuje on-line 30 obiektów (po 6 z każdej z 5 kategorii), które w finale stoczą rywalizację o końcowe zwycięstwo. Warto zaznaczyć, że w Jury drugiej edycji Baumit Life Challenge zasiada w tym roku arch. Piotr Kostka, Prezes Poznańskiego Oddziału SARP, który wraz z Hanną Kurka prowadzi pracownię projektową „Kostka & Kurka Architekci”. Kto ma najpiękniejsze fasady w Europie? Dowiemy się już za kilka miesięcy. Wielka Gala Finałowa Baumit Life Challenge Awards odbędzie się 2 czerwca 2016 roku w zagłębiu wspaniałej architektury – w Madrycie (Hiszpania).