[pomorskie] W Trójmieście stawiają na nowe mieszkania

these_eyes

Trójmiasto – klienci poszukujący mieszkania/domu preferują rynek pierwotny, cenią sobie terminowość lokalnych deweloperów i chętnie polecają swojego dewelopera innym osobom.

 

Mieszkańcy Trójmiasta poszukujący mieszkania bądź domu dużą uwagę zwracają na cenę nieruchomości oraz na jej lokalizację. Zdecydowana większość nabywców interesuje się wyłącznie rynkiem pierwotnym. Gdzie poszukujący własnego „M” w Trójmieście zasięgają informacji o nieruchomości, czym kierują się przy jej wyborze i jak oceniają deweloperów, którzy działają na lokalnym rynku?

 

Bezpośrednie spotkanie z przedstawicielem dewelopera najlepszym źródłem informacji

Mieszkańcy Trójmiasta zdecydowanie częściej niż mieszkańcy innych miast osobiście odwiedzali biura deweloperów (64,8% wobec 37% dla ogółu badanych) oraz targi mieszkaniowe (35,2% wobec 24%). Dużą popularnością w Trójmieście, ale nie tak dużą jak w innych miastach, cieszyły się strony internetowe deweloperów (42,9% wobec 45%). Warto zwrócić uwagę,
że mieszkańcy Trójmiasta rzadziej niż mieszkańcy innych miast regionalnych korzystali z usług biur nieruchomości. Agencje nieruchomości odwiedziło 18,1% (wobec 19% ogółu), natomiast strony internetowe agencji 21,9% tutejszych respondentów (wobec 32% ogółu). Zdecydowanie najmniej popularnym źródłem informacji wykorzystywanym podczas szukania mieszkania/domu były oferty zamieszczone w gazetach (13,3% wobec 17% ogółu).

 

Nieruchomość w atrakcyjnej cenie i z wygodnym dojazdem samochodem

Jakie kryteria lokalizacyjne analizowane przy wyborze mieszkania/domu były najważniejsze
dla mieszkańców Trójmiasta? Poszukując idealnej nieruchomości największą uwagę przywiązywali oni do dogodnej komunikacji samochodem (42,9% wobec 40% dla ogółu). Czynnik ten był najbardziej istotny we wszystkich badanych miastach za wyjątkiem Warszawy, w której najważniejsza była bliskość terenów zielonych. Dla mieszkańców Trójmiasta ważna była również lokalizacja nieruchomości z dala od centrum (38,1% wobec dla 37% ogółu) oraz bliskość terenów zielonych (37,1% wobec 25% ogółu). Kolejnym czynnikiem ważnym w poszukiwaniu nieruchomości była dogodna komunikacja miejska, jednak jej znaczenie dla przyszłych nabywców było mniejsze niż
w innych miastach (35,2% wobec 39% dla ogółu).

 

Najważniejsze kryteria wyboru mieszkania/domu w kategorii „lokalizacja”

Mieszkańcy Trójmiasta przywiązywali większą uwagę do ceny nieruchomości niż mieszkańcy innych miast regionalnych (83% wobec 55% ogółu). To właśnie cena była dla nich największym atutem zakupionej nieruchomości. Dodatkowo zwracali dużo większą uwagę na cechy lokalizacji nieruchomości (63% wobec 50%) oraz na indywidualne cechy mieszkania/domu tj. liczby
pokoi (50% wobec 28% ogółu) oraz powierzchni (43% wobec 27% ogółu). Co ciekawe,
w odróżnieniu od mieszkańców innych miast regionalnych, respondenci z Trójmiasta, dużo mniejszą uwagę przywiązywali do tego czy osiedle jest ogrodzone (1% wobec 8% ogółu), jakie są możliwości parkingowe (3% wobec 9% ogółu) oraz czy mieszkanie posiada balkon/taras (7% wobec 17% ogółu).

 

Najatrakcyjniejszy rynek pierwotny

Respondenci z Trójmiasta zdecydowanie częściej interesowali się nieruchomościami wyłącznie na rynku pierwotnym (65,7% wobec 55% ogółu). Około 27% mieszkańców Trójmiasta rozważało zakup mieszkania/domu na rynku wtórnym, choć od razu zaznaczało, iż wolało nieruchomość z rynku pierwotnego. Podobne preferencje mieli w tym względzie mieszkańcy Wrocławia. Duże zainteresowanie rynkiem pierwotnym w Trójmieście potwierdza wspomniana już wyżej popularność osobistych wizyt w biurach sprzedaży oraz przeglądania stron internetowych deweloperów. Zaledwie 5,7% respondentów było zainteresowanych nieruchomościami tylko na rynku wtórnym (wobec 12% ogółu).

 

Rynek wtórny czy pierwotny? Preferencje i rozważania właścicieli

Dlaczego mieszkańcy Trójmiasta preferują zakup nieruchomości na rynku pierwotnym?
Za największe zalety mieszkania/domu pochodzącego z rynku pierwotnego respondenci wskazali fakt, że wszystko jest nowe – 38%, koszty eksploatacyjne w nowych budynkach są niższe (38% wobec 20% ogółu) oraz, że budynek nie wymaga remontów (36% wobec 35% ogółu). Co trzeci mieszkaniec Trójmiasta, jako zaletę wskazał możliwość samodzielnego decydowania o wystroju mieszkania/domu. Podobnie wypowiadali się mieszkańcy innych miast regionalnych.

 

Deweloper godny polecenia

Czy mieszkańcy Trójmiasta byliby skłonni polecić swojego dewelopera? Wskaźnik Net Promoter Score ((lojalności i zadowolenia klientów) wskazuje, że respondenci w Trójmiasta chętnie polecają dewelopera, od którego kupili nieruchomość. Wynosi on 45%, co jest zdecydowanie najwyższym wynikiem wśród analizowanych miast. Dział Badań i Analiz Grupy Emmerson wskazuje na bardzo silną pozycję deweloperów na trójmiejskim rynku nieruchomości. Zadowolenie klientów oraz ogromne zainteresowanie nieruchomościami na rynku pierwotnym świadczą o dopasowaniu oferty do potrzeb rynkowych oraz o wysokiej jakości obsłudze klientów. Deweloperzy nie powinni jednak spocząć na laurach i chcąc podtrzymać obecne wyniki powinni jeszcze dokładniej obserwować rynkowe tendencje, polepszać swoja ofertę i dbać o swoich klientów.

 

Głównym powodem zadowolenia z dewelopera w Trójmieście jest wywiązywanie się przez niego z terminów (57% wobec 38% ogółu). Agata Polińska z serwisu OtoDom.pl podkreśla,
że dla nabywców nowych mieszkań, zwłaszcza tych na etapie budowy, terminowość dewelopera
ma kluczowe znacznie. Lokalni deweloperzy zdają sobie sprawę, że każde opóźnienie wpływa negatywnie na ich wizerunek i markę, dlatego priorytetem jest prowadzenie prac budowlanych zgodnie z harmonogramem. Na zadowolenie z dewelopera wpłynęło również elastyczne podejście do klienta (28% wobec 22% ogółu), kompetentni pracownicy (26% wobec 22% ogółu) oraz możliwość negocjacji cen (26% wobec 18% ogółu). Opinie klientów potwierdzają wysoką jakość obsługi klienta w biurach deweloperów w Trójmieście.

 

Głównie powody zadowolenia z dewelopera

Rynek pierwotny w Trójmieście wygrywa z rynkiem wtórnym, klienci są zadowoleni z usług dewelopera i chętnie polecają go rodzinie i znajomym. Ale jak sprawdzają jego reputację i wiarygodność zanim zdecydują się kupić nieruchomość? Mieszkańcy Trójmiasta najczęściej szukali opinii o deweloperze w internecie (68,6% wobec 58% ogółu). Drugim najpopularniejszym źródłem informacji o deweloperze są opinie znajomych lub rodziny (41,9% wobec 31% ogółu). Pod tym względem Trójmiasto wyróżnia się na tle innych miast lokalnych, gdzie opinie znajomych i rodziny mają zdecydowanie mniejsze znacznie. Na uwagę zasługuje fakt, iż zaledwie niespełna 5%
(wobec 16% ogółu) respondentów w Trójmieście nie sprawdziło wiarygodności dewelopera. Jest
to najniższy wynik na tle innych analizowanych miast (w tej kategorii zaraz po Trójmieście znalazł się Wrocław, gdzie 11% klientów nie zasięgało informacji o deweloperze). Agata Polińska wskazuje
na dużą świadomości klientów w Trójmieście, która przekłada się na ich późniejsze zadowolenie.

 

W jaki sposób potencjalni klienci sprawdzają wiarygodność dewelopera?

Podsumowując, w Trójmieście widoczne jest duże ożywienie na rynku pierwotnym. Oferta dopasowana do potrzeb klientów, profesjonalna obsługa, terminowość deweloperów, to wszystko sprawia, że osoby planujące zakup nieruchomości częściej rozważają propozycje z rynku pierwotnego. Wysoka jakość obsługi w biurach dewelopera powoduje, że mieszkańcy Trójmiasta poszukując wymarzonego mieszkania/domu odwiedzają je częściej niż w innych miastach. W poszukiwaniach kierują się głównie lokalizacją, ceną nieruchomości oraz jej kluczowymi atrybutami (liczba pokoi, powierzchnia, rozkład). Lokalny rynek w Trójmieście odróżnia od innych rynków to, że klienci pozytywnie wyrażają się o swoim deweloperze i często polecają go znajomym. Ma to o tyle duże znaczenie, że znaczna część potencjalnych klientów sugeruje się opiniami innych: znajomych, rodziny czy obcych osób zamieszczających swoje oceny w Internecie. Sprawny obieg informacji sprawia, że rynek pierwotny jest bardziej przejrzysty i przyciąga do siebie klientów.