W pierwszym półroczu 2021 roku wielkość podaży powierzchni biurowych w Katowicach wyniosła 160 tys. mkw. Ten wynik odpowiada za 21% nowej podaży poza Warszawą (i 14% w całym kraju). Do znakomitego wyniku podaży, należy dołożyć bardzo dobry wynik popytu, który był wyższy o 47% r-d-r.
To przede wszystkim rozwój sektora BPO/SSC (business process outsourcing/shared services centers) przyczynił się do wzrostów na rynku biurowym w Katowicach. W Polsce w I kw. 2021 roku w sektorze nowoczesnych usług biznesowych zatrudnionych było ok. 355 tys. osób. A to właśnie Katowice należą do jednej z kluczowych lokalizacji dla tego sektora.
Katowice na koniec pierwszej połowy 2021 roku, znajdowały się na szóstym miejscu w Polsce pod względem zasobów powierzchni biurowej, które wyniosły w tym czasie 591 tys. mkw. Poza Warszawą, Katowice odpowiadają za popyt na nowoczesną powierzchnię biurową w wysokości 15%.
2019 rok dla Katowic był rekordowy pod względem popytu na nowoczesną powierzchnię biurową. Wynajęto wtedy blisko 85 tys. mkw. przestrzeni. 2020 rok był niestety gorszy pod tym względem ze względu na pojawienie się pandemii Covid 19. W tym czasie podpisano umowy najmu na powierzchnię biurową prawie 65 tys. mkw., co dało spadek o 24% r-d-r.
Na ośmiu głównych rynkach regionalnych na koniec czerwca 2021 roku w budowie znajdowało się 760 tys. mkw. przestrzeni biurowej. 21% z tego przypadało na rynek katowicki. W stolicy Górnego Śląska w 2020 roku oddano do użytku 61,3 tys. mkw., natomiast w pierwszych 6 miesiącach 2021 roku kolejnych 1,5 tys. mkw. przestrzeni biurowej.
Katowice znajdują się w gronie pięciu największych ośrodków nowoczesnych usług dla biznesu w Polsce. Funkcjonuje tam 115 centrów BPO/SSC/IT/R&D. Siedem z nich zostało otwartych w latach 2020-2021. 27,5 tys. osób – tyle wyniosło zatrudnienie w tych sektorach w Katowicach na początku 2021 roku. Te dane stymulują deweloperów do tego, aby budować nowe powierzchnie biurowe w Katowicach.
Pięć nowych budynków biurowych o łącznej powierzchni ok. 62,8 tys. mkw. trafiło na rynek od 2020 roku do czerwca 2021 roku. Około 160 tys. mkw. aktualnie znajduje się w budowie, co daje drugi najwyższy wynik spośród rynków regionalnych. Warto tutaj zaznaczyć, że większość z tej podaży trafi na rynek biurowy dopiero w 2022 roku. Wynikiem tego może być rekord pod względem podaży nowej powierzchni biurowej w tym roku. Do końca 2021 roku oddanych do użytku zostało kolejnych 10 tys. mkw. powierzchni. Może to przyczynić się do niewielkiego wzrostu powierzchni niewynajętych.
Najdroższe powierzchnie biurowe w Katowicach znajdują się w nowoczesnych biurowcach w centrum Katowic. Jednak najczęściej do wynajęcia są duże powierzchnie od kilkuset do nawet kilku tysięcy metrów kwadratowych.
Wiele pod względem ceny powierzchni biurowej zależy od lokalizacji, standardu wykończenia, dostępności miejsc parkingowych czy roku budowy biurowca. Im dalej od centrum, tym ceny najmu będą niższe. Jak się jednak okazuje, malutkie biura o wielkości kilkudziesięciu metrów kwadratowych można wynająć w Śródmieściu Katowic za stawkę 25 zł/mkw./miesiąc.
Przeciętne czynsze w stolicy Górnego Śląska kształtują się w przedziale od 13,6 do 14,5 euro/mkw./miesiąc.
Na koniec pierwszego półrocza 2021 roku współczynnik pustostanów w Katowicach wynosił 9,2%. Jest to wynik znacznie lepszy niż np. we Wrocławiu czy Krakowie. Jednak trzeba zwrócić uwagę na to, że rynek biurowy w tamtych lokalizacjach jest znacznie większy od tego w Katowicach.