Na rynku biurowym w Krakowie widać przyspieszenie procesów renegocjacji umów najmu. Najemcy biur, aby nie rezygnować z umów podnajmują je innym firmom, co widoczne jest w zwiększonej liczbie ofert podnajmów. Wiele firm określiła już swoje strategie co do dalszej pracy w biurach, ale pozostają jeszcze takie, które są w trakcie planowania. Są firmy, które w trakcie trwania pandemii zdecydowały się na ekspansję. Istnieją również te, które zredukowały wynajmowaną powierzchnię.
Kraków jest chętnie wybieranym miejscem pracy dla dużych międzynarodowych korporacji. Wynika to m.in. z tego, że Kraków liczy ponad 1 mln mieszkańców, a do tego dysponuje pokaźną liczbą studentów, którzy w przyszłości zasilają te międzynarodowe korporacje.
Kraków jest drugim największym rynkiem biurowym w Polsce. Widać tutaj wyraźne ożywienie inwestorów.
Prognozy przewidują napływ nowych inwestycji do Polski, co zachęca deweloperów do dalszej aktywności na rynku powierzchni biurowej. W 2020 roku w Krakowie powstało ponad 140 tys. mkw. nowej przestrzeni biurowej. Jest to największa liczba spośród rynków regionalnych. Dodatkowe 150 tys. mkw. powierzchni biurowej jest w budowie.
Krakowski rynek biurowy wzrasta średnio o 20% rocznie, nie uwzględniając 2020 roku, kiedy to podaż nowych powierzchni biurowych kulała. Dużym atutem Krakowa jest umiejętność przyciągania firm z sektora nowoczesnych usług dla biznesu. Najwięcej osób w Polsce zatrudniają krakowskie centra usług wspólnych. Ponadto Kraków dysponuje prawie 50 tys. świetnie wykwalifikowanych specjalistów IT. Z tego względu stolica Małopolski należy do grona światowych lokalizacji o strategicznym znaczeniu dla międzynarodowych korporacji o globalnym zasięgu.
Z powyższych względów w 2021 roku popyt najemców utrzymywał się na stosunkowo dobrym poziomie. Kraków jest jednocześnie regionalnym liderem pod względem popytu na powierzchnię biurową, gdyż w 2020 roku zakontraktowane zostało prawie 160 tys. mkw. przestrzeni biurowej. W I kw. 2021 roku wolumen transakcji najmu opiewał na prawie 30 tys. mkw. powierzchni biurowej. Spadek chłonności rynku, który dotknął nie tylko Kraków, ale także inne regionalne rynki, nie zmienił tego, że Kraków pozostaje rynkiem, który najlepiej sobie radzi w trakcie trwania pandemii Covid 19.
Najdroższe powierzchnie biurowe w Krakowie znajdują się w nowoczesnych biurowcach w centrum miasta. Jednak dużo nowoczesnych biurowców znajduje się na Podgórzu w Krakowie. Są tam duże powierzchnie biurowe do wynajęcia od kilkuset do nawet kilku tysięcy metrów kwadratowych.
W Krakowie trudno szukać tanich biur w centrum miasta. Można jednak znaleźć przyjemne powierzchnie biurowe w dzielnicach znajdujących się w pobliżu centrum jak: Podgórze, Krowodrza, czy Grzegórzki. Stawki czynszu najmu wynoszą tam od 40 do 80 zł/mkw./miesiąc.
Wysokości czynszów najmów pozostały na stabilnym poziomie, ale wynajmujący musieli zwiększyć swoje starania o najemców. Jednak w III kw. 2021 roku można zauważyć wzrost stawek ofertowych w najlepszych lokalizacjach. Czynsze wywoławcze w Krakowie w III kw. 2021 roku wahały się od 10,5 do 17 euro/mkw./miesiąc.
W 2021 roku wskaźnik pustostanów tj. powierzchni niewynajętej zwiększył się w Krakowie o ok. 5%, do wysokości 15%.
Duża liczba pustostanów stwarza duże pole do negocjacji warunków najmów z wynajmującymi. Rynek najemcy daje możliwość do uzyskaniu dodatkowych bonusowych korzyści, w tym dłuższego okresu wolnego od płacenia czynszu. Ponadto są dogodne warunki do negocjacji czasu trwania umowy, czy optymalizacji powierzchni biurowej w okresie najmu. Rynek najemcy stwarza też pole do renegocjacji umów najmu bądź relokacji do nowego miejsca.