Powstają mapy lasów społecznychMKiŚ

Powstają mapy lasów społecznych

Orzech
Orzech
REKLAMA

– Praca nad ochroną lasów jest ważna dla 38 mln Polek i Polaków. Dziś prezentujemy kolejny jej etap, szczególnie ważny dla 13 mln obywateli mieszkających w aglomeracjach – mówiła ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska podczas wspólnego briefingu z wiceministrem Mikołajem Dorożałą. Efekty prac dotyczące Lasów Społecznych poznamy – zgodnie z harmonogramem przyjętym w ramach Ogólnopolskiej Narady o Lasach do 31 października 2024 r. Wtedy będą znane konkretne lokalizacje i obszary.

Najważniejsze:

• MKiŚ pracuje nad wyłączeniem z wycinki 20% najcenniejszych obszarów leśnych.

• 26 kwietnia 2024 r. MKiŚ poleciło Dyrektorowi Generalnemu Lasów Państwowych wzmocnić ochronę lasów o wiodącej funkcji społecznej wokół miast: Warszawa, Kraków, Gdańsk-Sopot-Gdynia, Wrocław, Łódź, Poznań, Katowice, Bydgoszcz, Toruń, Szczecin, Kielce, Bielsko Biała.

• Rozpoczęto opracowanie szczegółowych propozycji lasów o wiodącej funkcji społecznej.

• Przygotowywane są propozycji prowadzenia zmodyfikowanej gospodarki leśnej na określonych obszarach lasów o wiodącej funkcji społecznej (w ramach lokalnych zespołów ds. lasów społecznych). Propozycje te uwzględniać mają wytyczne Ogólnopolskiej Narady o Lasach.

REKLAMA

• 30 lipca 2024 r. ministra Paulina Hennig-Kloska i wiceminister Mikołaj Dorożała poinformowali, że punktem wyjścia do utworzenia lasów społecznych jest tzw. Mapa Lasów Spornych stworzona przez organizacje pozarządowe. Mapa ilustruje obszary, gdzie w minionych latach społeczeństwo lokalne i aktywiści szczególnie mocno zabiegali o ochronę lasów, a wycinki budziły największe emocje i protesty społeczne.

Zakończenie prac nad nową formą ochrony lasów nastąpi 31 października 2024 r. Rząd pracuje nad realizacją zobowiązania z umowy koalicyjnej: „20% najcenniejszych obszarów leśnych zostanie wyłączonych z wycinki”. Jak wskazał w swoim exposé Prezes Rady Ministrów Donald Tusk, „chcę znowu, żeby polskie rodziny, Polki i Polacy zobaczyli, jak wygląda prawdziwy las. Las to nie jest gospodarka drewnem, las to jest nasz święty zasób narodowy i będziemy go znowu chronić, tak jak na to zasługuje”.

Minister Klimatu i Środowiska podkreśliła determinację w realizacji wspomnianego zobowiązania. Kluczowe dla realizacji tego zamierzenia jest określenie lasów społecznych, w których działalność będzie nastawiona na realizację przez lasy przede wszystkim funkcji społecznej, a nie gospodarczo-surowcowej.

Kluczowe jest dostrzeżenie ekosystemowej funkcji lasów i jej wartości ekonomicznej. Uświadamia ona, że wartość ekonomiczną ma nie tylko pozyskanie drewna, ale także zachowanie lasów świadczących w ten sposób usługi ekosystemowe. W konsekwencji pozwala zrozumieć konsekwencje ekonomiczne wywołane przez redukcję drzewostanu na danym obszarze gruntów leśnych.

Źródło: MKiŚ

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA