Coraz trudniej o mieszkania na Ratajach

Coraz trudniej o mieszkania na Ratajach

Poznań
Kajtman
Kajtman
REKLAMA

Rataje to jedna z najbardziej zurbanizowanych dzielnic Poznania. Usytuowana po prawej stronie Warty, zamieszkiwana jest przez blisko 90 tys. mieszkańców. To wciąż najchętniej wybierana część miasta, m.in. ze względu na dobrą lokalizację i dogodne połączenie komunikacyjne z centrum. Czy z czasem na Ratajach zabraknie nowych mieszkań?

 

Rataje to dziś jedna z najgęściej zaludnionych części Poznania. Dzielnicę tą charakteryzuje typowa zabudowa osiedlowa z wielkiej płyty powstała w latach 70- i 80-tych ubiegłego wieku. Budynki wielokondygnacyjne wyraźnie zdominowały krajobraz ratajskich osiedli. Dopiero zastąpienie dużych spółdzielni prywatnym budownictwem stało się impulsem do zmiany i doprowadziło do odejścia od typowych rozwiązań architektonicznych. Nowoczesne budownictwo mieszkaniowe znacząco przyczyniło się do zmiany oblicza Rataj. Nowe bloki cechuje duży wybór lokali o zróżnicowanej powierzchni i odmiennym wyposażeniu. Część mieszkań posiada własne tarasy, balkony, a nawet pomieszczenia gospodarcze. Dodatkowymi atutami dla osób ceniących sobie nowoczesne i funkcjonalne rozwiązania jest możliwość swobodnej aranżacji wnętrz.

 

REKLAMA

Nowoczesne osiedla mieszkaniowe wzniesiono m.in. na poznańskiej Polance. Wyróżnia je kompleksowo zaplanowana przestrzeń budynków wielorodzinnych z podziemnymi garażami, otoczona terenami zielonymi. Osiedla realizowane są w oparciu o nowatorski koncept architektoniczny. – Urbanistyczna samowystarczalność to gwarancja dobrego miejsca do zamieszkania, pracy i rekreacji – stwierdza Tomasz Wnuk, dyrektor generalny Malta Fountain. Dla komfortu mieszkańców wygospodarowane są miejsca pod sklepy osiedlowe, punkty usługowe, przychodnię czy przedszkole. Przyszli mieszkańcy będą mogli zatem korzystać z osiedlowej infrastruktury, mając przy tym wygodny dojazd do centrum miasta. – Mieszkańcy naszego osiadla mają dostęp do wszystkich usług w zasięgu ręki. Sklepy spożywcze, piekarnia czy salony kosmetyczne w pobliżu miejsca zamieszkania to bez wątpienia duże udogodnienie – zaznacza Wnuk.

 

Większość terenów w sąsiedztwie prawego brzegu Warty jest już w znacznej mierze zurbanizowana. Duże inwestycje deweloperskie w obrębie Rataj będą więc utrudnione. Prawdopodobnie w tej części Poznania powstawać będą z czasem już tylko pojedyńcze kameralne budynki. Nie mniej jednak, dla osób ceniących sobie wygodę, oszczędność czasu i bliskość wszystkich usług, nowopowstałe osiedla deweloperskie na Polance mogą okazać się właściwą inwestycją we właściwym czasie. Ceny mieszkań oferowanych przez deweloperów oscylują w granicach 6 tysięcy zł za mkw. Szacuje się, że w najbliższych latach ceny lokali w nowych inwestycjach będą sukcesywnie wzrastały ze względu na ograniczoną ofertę deweloperską w tej części miasta.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA