Mieszkania parterowe w nowym budownictwie wyglądają dziś zupełnie inaczej niż w starym budownictwie. Wśród ich niewątpliwych zalet są samodzielne ogródki, większe tarasy, a także niższe ceny za m2.
Do niedawna stereotypy związane z mieszkaniami parterowymi zniechęcały potencjalnych klientów do wyboru najniższej kondygnacji. Hałas, zimno, czy obawy związane z bezpieczeństwem to główne obawy nabywców. Obecnie przy powstawaniu nowoczesnych inwestycji stosuje się odpowiednią izolację cieplną. Deweloperzy z renomą dbają, by kwestia większego wychłodzenia mieszkań na parterze, szczególnie dotycząca podłogi, nie stanowiła problemu. W nowych mieszkaniach większy nacisk kładzie się też na wyciszenie pomieszczeń. Podobnie jest z kwestią bezpieczeństwa. Mało estetyczne kraty w oknach odeszły już do lamusa. Dziś parterowe mieszkania wyposażone są w rozwiązania antywłamaniowe, takie jak rolety zewnętrzne, czy odpowiednie drzwi. Na nowych osiedlach montowany jest również monitoring podnoszący bezpieczeństwo inwestycji. Mieszkania usytuowane na parterach cieszą się większą popularnością w rejonach z niską zabudową, spokojnych okolicach oraz w otoczeniu terenów zielonych i rekreacyjnych.
– W celu zapewnienia mieszkańcom komfortu i bezpieczeństwa wszystkie nasze parterowe mieszkania wyposażone są w rolety zewnętrzne. Dodatkowo nasze inwestycje zlokalizowane są na osiedlach zamkniętych w spokojnej i zielonej okolicy – mówi Bożena Taflińska-Tadeusz, wiceprezes Agencji Inwestycyjnej. – W przypadku nieruchomości w naszej flagowej inwestycji na os. Batorego 41A niewątpliwym atutem mieszkań parterowych jest własny ogródek lub duży taras. Własne powierzchnie dodatkowe, szczególnie w przypadku mniejszych nieruchomości podwyższają znacząco komfort życia ich mieszkańców – dodaje wiceprezes Taflińska.
Obiegowe opinie głoszące, że mieszkania na parterach są mniej atrakcyjne w porównaniu z tymi zlokalizowanymi na piętrach okazują się w wielu przypadkach nieprawdziwe. Szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę nieruchomości w nowym budownictwie. Tym bardziej, że ich atrakcyjność w stosunku do mieszkań na wyższych kondygnacjach podnosi niższa, nawet o 5% cena. Jednak i to się zmienia.
– Do niedawna rzeczywiście parterowe mieszkania można było kupić taniej – mówi Bożena Taflińska-Tadeusz. – Coraz częściej jednak jeśli są to lokale, które mają przynależny ogródek lub taras sprzedają się w pierwszej kolejności. Trend ten w przyszłości spowoduje wyrównanie cen mieszkań na kondygnacjach – dodaje Taflińska.
Dodatkowa przestrzeń na wypoczynek, zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim, ma ogromne znaczenie dla rodzin z małymi dziećmi lub osób starszych, którym trudno jest spędzać czas na świeżym powietrzu wychodząc gdzieś dalej. We własnym ogródku czy na tarasie mogą bezpiecznie i wygodnie spędzać czas.
Warto więc jeszcze przeszukać oferty deweloperskie i znaleźć wymarzone mieszkanie z ogródkiem w atrakcyjniej cenie.